ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השוויון לא יגיע מהצבא 

השוויון לא יגיע מהצבא

 
 
צביקה בשור


המפגינים בגן הוורדים בירושלים מדברים על שוויון כשהם זועקים כנגד מסקנות וועדת טל, אבל הבעיה העיקרית בנוגע לחרדים היא ממש לא שירותם הצבאי. דווקא מעגל העבודה הוא המקום בו נדרשת נוכחותם יותר מכל, והמצב המעוות שקיים כרגע, לפני יישום מסקנות וועדת טל, אינו מאפשר להם להגיע אליו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חרדים וחיילים. לא חייבים לערבב (רויטרס)
 חרדים וחיילים. לא חייבים לערבב (רויטרס)   

הציבור החילוני בארץ רוצה דם, וגורמים זדוניים מונעים את הדם ממנו. וועדת טל, על "הפשרה הקואליציונית" שהיא נושאת בחובה, גוזלת מהציבור החילוני בארץ את החלום הרטוב האחרון שעוד נשאר לציונות נטולת הכיפה בישראל: קבר חרדי בחלקה צבאית. על כל השאר הם כבר ויתרו: את אובדן השלום עם סוריה בגלל מחלוקת על פחות ממאה מטרים הם קיבלו בהבנה, את האבטלה העצומה הם מקבלים בשקט וגם שביתת הרופאים משאירה אותם אדישים. אבל על השירות הצבאי של החרדים הם לא מוותרים.

שוויון, זו המנטרה שהם ממלמלים לעצמם כשהם מתיישבים בגן הוורדים הירושלמי, מחתימים אנשים על עצומות חסרות שחר ומפיצים את בשורת האיוולת שלהם. אין כאן שוויון בעיני החוק, כי שוויון כזה לא קיים. אין כאן שוויון בעיני האל, כי האל של החילונים מת מזמן, ולמי יש כוח להעיר אותו ממנוחת העולם שלו כדי שיבוא ויעשה פה סדר. לא, החילונים בישראל רוצים שוויון בעיני "חברה קדישא" והחזנים הצבאיים.

וועדת טל הוציאה את מסקנותיה בתוך מציאות מסוימת, שקשה לחילונים לקבל אותה. החרדים בישראל לעולם, אבל לעולם, לא ישרתו בצבא. לפחות לא יותר מאותם שבבניקים, כפי שהם מכונים בתוך החברה החרדית, שהתגייסו לשירות בנח"ל החרדי וכבר מוצאים את עצמם לא מסוגלים לתפקד בתוך המסגרת הצבאית המתפקרת. החברה החרדית בישראל תעדיף לשכון כולה כאחד בבתי הכלא הצפופים ממילא של המדינה בה הם מכירים רק באופן חלקי ולא לשרת. הצבא הוא איום גדול מדי על החברה המסוגרת הזו, וזהו נתון הפתיחה אתו צריך כל אדם שבא לחפש פתרון לבעיה החרדית.
 

הצעד הבא, מיד לאחר ההפנמה של נתון הפתיחה החד, החלק והמוחלט הזה, הוא הסתכלות על הבעיה האמיתית. הצבא אינו המקום בו חסרי החרדים בעיקר. דווקא מעגל העבודה הוא המקום בו נדרשת נוכחותם יותר מכל, והמצב המעוות שקיים כרגע, לפני יישום מסקנות וועדת טל, אינו מאפשר להם להגיע אליו. העוני המחריד שבו שרויים החרדים (וכל מי שמדבר על הסכומים האגדיים שהחרדים מקבלים, יסור לו ליום אחד של שיטוט ברחובות בני ברק, העיר הענייה ביותר בארץ, הרבה מאחורי אום-אל פאחם המופלה ) יושב כנטל על צווארה של המדינה, ולא רק במובן הכלכלי.

מדינת ישראל חייבת להוציא את הציבור החרדי מהשפל הכלכלי שלו, לא רק בגלל הררי השקלים שמועברים אל המגזר הזה מן הביטוח הלאומי ושירותי הרווחה, אלא בעיקר בגלל שהיא אינה יכולה מוסרית להרשות לעצמה ציבור כה גדול שחי בתנאים כל כך ירודים. חייבים לתת לחרדים את האפשרות לפרנס את עצמם בכבוד, להסיר את המגבלות שאינן קיימות על שום ציבור אחר.

המפגינים בגן הוורדים זועקים כביכול את זעקתם של כל אזרחי מדינת ישראל, המשרתים לכאורה בצבא. אך נתוני אכ"א המתפרסמים בכל שנה ושנה מראים כי חלק קטן יותר ויותר מכלל אזרחי ישראל משרת בצבא. מדי שנה מוגדרים יותר ויותר אנשים כ"בלתי מתאימים" לשירות הצבאי ונפלטים אל שוק העבודה או הלימודים וממשיכים בחייהם כרגיל. מדוע לא יוגדרו גם החרדים כבלתי מתאימים לשירות הצבאי? לא יהא זה שקר או אפילו עיוות קל של האמת. בחורי הישיבה אינם מתאימים לשירות הצבאי, אך אסור לנו מהם השתלבות בכבוד בחברה האזרחית.


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by