ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
יש חיים מעבר לסנייק – משחקים בסלולרי 
 
 
אלעד קפלן, גיימר

כך תהפכו את הסלולרי שלכם למכונת משחקים ממכרת ותזנחו את הבלי העולם הזה לטובת קצת ג'אווה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אנשים רבים טענו פעמים רבות בעבר, כי סופו של המחשב האישי להיכשל כמכונת משחקים. אותם האנשים לא רק טעו בגדול, סביר להניח שרבים מהם גם קנו עד היום הרבה יותר מדי חבילות הרחבה ל'סימס'.

אנשים מעולם לא יפסיקו לשחק במחשב משום שלכמעט כולם יש מחשב בבית ואנשים תמיד ירצו לשחק משחקים. בעוד שרק חלק מהאנשים יקנו מכשיר מיוחד בכדי לשחק, אנשים רבים יותר ישחקו במכשיר קיים שיש להם בבית. משום כך למחשב עדיין יש את קהל השחקנים הגדול ביותר בנמצא. למעריצי הקונסולות שלום.

יש רק עוד מכשיר אחד בעולם הפונה למספר גדול יותר של אנשים מאשר המחשב האישי – הטלפון הסלולרי. בשנים האחרונות משחקי הסלולאר עשו קפיצת מדרגה עצומה וכיום מספר השחקנים המשחקים בטלפונים סלולאריים מגיע למיליוני אנשים. הודות לכך שלכל העולם ולכלב שלו יש כיום פלאפון, שנת 2004 מבטיחה להפוך את המשחקים הסלולרים למשחקים המשוחקים ביותר בעולם. לא פחות. ואתם חשבתם שהמטרה העיקרית של הפלאפון זה לדבר עם החברה?
 

אז איך מתחילים לשחק?

הנסיך הפרסי מקפץ
 הנסיך הפרסי מקפץ   
המרות של משחקי מחשב לטלפון הסלולרי מהווים את רובם המוחלט של המשחקים המוצלחים באמת. הסיבה לכך פשוטה – חברות הענק אשר מפיצות את הכותרים מממנות את הפיתוח של המשחקים הללו בכדי להרחיב את הפרסום ופוטנציאל הרווח של המשחק. בעוד שהתלת מימד קיים רק במכשירים המתקדמים ביותר, הרי שמשחקי הפלטפורמה הדו-מימדיים מהווים את הרוב הניכר של המשחקים לטלפון הסלולארי.

'הנסיך הפרסי: חולות הזמן' מהווה את אחד ההמרות המוצלחות ביותר בהן שיחקתי עד כה. המשחק הסלולרי עוקב באופן רופף אחר מעללי הנסיך במשחק המקורי ומאפשר לשחקן לנצל כישרונות שונים של הנסיך בכדי לעבור שלבים עמוסי מכשולים בצורה של משחק פלטפורמה מהיר. בעוד שהתרגילים והגראפיקה של המשחק המקורי בהחלט עולים בכל קנה מידה על גרסת הסלולר, גם כאן תוכלו להתגלגל במהירות, לרוץ על קירות ולהכות באויבים. המשחק משתדל להתגבר גם על האויב מספר אחד של המשחקים הסלולרים – זיכרון. למרות הזיכרון המועט שהמשחק תופס, השלבים מגוונים יחסית וכוללים מכשולים רבים. למרבה הצער, יש במשחק רק 2 סוגי אויבים ו-8 שלבים בלבד. בהחלט שווה לנסות.

כיצד בעצם מורידים את כל המשחקים הללו לטלפון הסלולארי? ראשית כל, עליכם לוודא שיש לכם טלפון סלולארי מתקדם מספיק אשר יכול לתמוך במשחקי ג'אווה. בחברת ESC מציעים שלושה טלפונים סלולאריים התומכים במשחקי ג'אווה: מכשיר ה-SK 5100, המוטורולה V720 והיונדאי ספיריט. בחברת סלקום מציעים גם כן מגוון רחב, הכולל כמובן את ה-N-Gage החדש, את מכשירי נוקיה 7650, נוקיה 6100, נוקיה 3520, נוקיה 3510i ואת המוטורולה T720i. אחרונה חביבה היא חברת אורנג', אשר מציעה אף היא לשחקנים מבחר טלפוני משחקים סלולאריים המבוססים על דגמי חברות נוקיה, מוטורולה ואריקסון. כיום, התמיכה במשחקי ג'אווה הופכת להיות שיקול משמעותי בעת בחירת הטלפון הסלולארי – מומלץ לבדוק לפני הקניה.

כעת, לאחר שיש בידינו מכשיר מתאים, נותר לנו רק להוריד את המשחקים. ישנן שתי דרכים עיקריות להוריד משחקי ג'אווה לטלפון הסלולארי שלכם. הדרך הראשונה היא להתחבר באמצעות הטלפון לאינטרנט הסלולארי, לגלוש בקטגוריית המשחקים של חברת הסלולאר שלכם, ולהוריד את המשחקים שמשכו את תשומת ליבכם. הדרך השניה (והזולה יותר), היא לגלוש כעת לאתר האינטרנט של החברה הסלולארית שלכם, ללמוד על המשחקים הבולטים ביותר להורדה, ולהזמין אותם ישירות לטלפון באמצעות אתר האינטרנט. בכל דרך שתבחרו, תגלו כי התענוג עולה לכם מספר שקלים – בדרך כלל בין 7-10 ₪ להורדת משחק אחד.
 

משחקי המחשב עוברים לטלפון הסלולארי

 
מייד לאחר בדיקת דרך ההורדה של המשחקים הסלולאריים, המשכתי באופן אינטנסיבי לבזבוז כספי מערכת Gamer על הורדת מגוון רחב של משחקים. התחלתי את דרכי עם מכשיר סלולארי של נוקיה, הנתמך כאמור ברשתות סלקום ואורנג'.

הגיבור המצויר הידוע מהמחשב האישי, ריימן 3, תפס מייד את תשומת ליבי. מדובר ביצור חביב עם ראש מתנתק, אשר מתאים לכאורה באופן מושלם למכשיר הסלולרי. הרי ריימן התחיל את דרכו כמשחק פלטפורמה דו-מימדי, וחזרה למבנה שכזה נראית טבעית. למרבה הצער, גיליתי כי עיצוב השלבים של המשחק תמוה וחסר כל גיוון. אם אתם באמת רוצים לראות את ריימן על הטלפון, נסו את משחק הגולף הנושא את שמו. בדומה לנסיך הפרסי, גם ריימן מפגיש את השחקן בעיקר מול התפאורה ונמנע כמעט לחלוטין ממפגש עם אויבים פעילים. נראה כי הסיבה לכך היא שהטכנולוגיה של הטלפון הסלולארי עדיין לא מאפשרת ליצור אויבים מגוונים מספיק עם אינטלגנציה מלאכותית אמינה.

המשכתי למשחק פעולה נוסף לטלפון הסלולארי – XIII. גרסת הסלולאר מציגה אקשן בלתי פוסק. בניגוד למשחקים אחרים, כאן עיקר המאמץ של השחקן טמון בחיסול האויבים והבוסים של השלבים ופחות בקיפוץ אינטנסיבי דרך סכינים ותהומות ענק. התוצאות מעורבות – למשחק נוסף אלמנט אנושי והרגשה של קרב, אך מצד שני קשה שלא לגחך בפעם האלף שמתכופפים ויורים לאויבים המסכנים בין הרגלים. למרבה המזל, XIII מצליח להראות ניצוצות של התקדמות. האויבים העיקריים של השלבים תוקפים בצורות שונות בהתאם לפעולות השחקן ומוכיחים שהאויבים שלנו במשחקים הסלולרים לא נידונו להיות טיפשים לנצח. איזו הקלה.

אבל המשחקים הטובים באמת בטלפון הסלולארי עוד היו לפני. משחק ההתגנבות 'ספלינטר סל' התגלה כדובדבן בקפצת בכל הנוגע למשחקי פלטפורמה סלולרים. ברוב חוצפתו, אשף ההתגנבות סאם פישר הצליח להסתנן גם אל תוך הטלפון הנייד ועשה זאת בצורה מרשימה ביותר. בעוד שהגרסה הסלולרית לא מהווה תחרות אמיתית לגרסאות הקונסולה והמחשב, היא מצויינת בזכות עצמה. כל כך מצויינת עד שהמפתחים מחברת משחקי הסלולאר 'גיימלופט', הוציאו למשחק שלהם חבילת הרחבה בשם Extended Ops.

ספלינטר סל הסלולארי והרחבתו מאפשרים לשחקן להסתנן אל תוך מתחמים סגורים מלאים באויבים. בערמומיות תצטרכו להגיע לסופו של כל שלב ולהשאר בחיים. הדרך לעשות זאת היא להתגנב. תוכלו לקפוץ לאויבים על הראש, להתלות על צינורות, להתחבא בתוך דלתות מסתור או אפילו להשתמש באויבים כמגן אנושי (במשחק ההרחבה). ספלינטר סל מהווה שילוב נהדר של חיסול אויבים ושימוש בתפאורה בכדי ליצור חוויה נהדרת הנותנת המון תקווה לעתיד הטלפון הסלולרי כפלטפורמת משחקים מובילה.
 
 

אסקייפ כחול לבן

ובכן, מכות
 ובכן, מכות   
כתב יסודי כמוני לא יסתפק בשתי רשתות סלולאר בלבד, וכך המשכתי לחברת הסלולאר שהציבה בשנת 2003 את המשחקים כיעד מרכזי – אסקייפ. להבדיל מהטכנולוגיה של רשתות סלקום ואורנג', הרי שהמשחקים ברשת אסקייפ פועלים בטכנולוגיית ג'אווה שונה (SKVM) ובטכנולוגיה נוספת, חדשה, ששולבה רק לאחרונה במערכת אסקייפ, ונקראת Brew. כך, ניתן למצוא משחקים שונים ברשתות סלולאריות אלו.

אחת מחווית המשחק המרכזיות אותן קידמה אסקייפ בשנת 2003 היתה המשחקים מרובי המשתתפים, משחקים כגון משחקי שש בש ודמקה. את המשחקים פיתחה עבור אסקייפ חברת 'סל מייט' הישראלית והם פונים ללא ספק לקהל רחב המחפש משחקים מסוג זה.

משחקים 'גיימריים' יותר ברשת כוללים בין השאר את משחק הפעולה 'סטארטרק נמסיס', ומשחק המכות 'אקסמן 2'. שני משחקים בולטים אלו של חברת אקטיביז'ן, הומרו לרשת אסקייפ על ידי חברת משחקים ישראלית נוספת, חברת 'גיימביט'. 'המרת משחקי סלולאר מרשת אחת לרשת אחרת אינה סיפור פשוט', סיפר לנו מנכ'ל החברה, אורן רביב. 'כאשר ממירים משחק שעבד על טלפון סלולארי אחד לטלפון אחר, יש לשנות את הגרפיקה כך שתתאים לגודל צג אחר, להתמודד עם סוג הזיכרון השונה של הטלפון החדש ולפתור בעיות טכניות אחרות'. אקסמן 2 ברשת אסקייפ מציג דמויות גרפיות מרשימות במיוחד לטלפון סלולארי, המבוססות על הדמויות מהסרט. 'זה החלק האהוב עלי במשחק', ציין בפנינו ערן פולוצסקי, המנהל הטכני של חברת 'גיימביט'.
 

מתאגרפים באסקייפ... ובספרד

אם שמות אנשי חברת 'גיימביט' נשמעים מוכרים משהו, הרי שאין זה פלא – אורן רביב היה עורך מגזין המשחקים הישראלי המודפס 'וויז', עד שזה נסגר לפני כשלוש שנים. גם המנהל הטכני של החברה, ערן פולוצסקי, היה הכתב הבכיר במגזין עד לסגירתו. כיום, הם עברו מהצד המסקר את עולם המשחקים – לצד היוצר אותם.

גאוות החברה עומדת כיום בעיקר על משחק האגרוף החדש שלה, אשר זמין כיום להורדה ברשת 'אסקייפ'. גרסה מתקדמת עוד יותר של המשחק, זמינה כיום להורדה גם ברשת סלולאר ספרדית גדולה. 'זהו משחק חדשני מבחינה גרפית, לעומת משחקי אגרוף אחרים בסלולאר', אומר אורן רביב. 'הליין של המשחקים שלנו מתמקד ביצירת סגנון מציאותי - דבר קשה במיוחד בהתחשב בכך שגודל משחק סלולארי כזה לא יכול לעלות על k128'.

נראה כי גם בממשק משחק האגרוף הושקעה מחשבה רבה: כפתורים 1 ו-3 בטלפון הסלולארי הם מכות עליונות, ימינה ושמאלה, ו2- ו-8 הם הגנה עליונה ותחתונה. ניתן להבחין במשחק גם מתי היריב מתעתד להכות, או לחילופין להכות בו מספר פעמים ברצף ב'קומבו' מיוחד כדי להצליח להפילו.

כיום משווקים משחקי גיימביט הישראלית בספרד, איטליה וגרמניה, ובכך מצטרפת החברה לשורה ארוכה של חברות ישראליות בולטות הפועלות בתחום: פיקסל, יורופאן, סל מייט ואחרות.
 

ספורט זה שם המשחק

בחזרה מהסליידר של אסקייפ לנוקיה של שתי הרשתות המתחרות, החלטתי להתמקד במשחקי ספורט. פיפ'א 2004 התגלה כעוד משחק שאסור לפספס. בעוד שאין דמיון בין גרסת המחשב לגרסת הסלולר, הרי שכמות המידע שהמפתחים בחברת Distinctive Developments הצליחו לדחוס אל תוך גרסת הסלולארי מדהימה. תוכלו לבחור בין מספר נבחרות עולמיות, להתחרות בטורנירים עולמיים או במשחקים ידידותיים ולהתאמן בהבקעת שערים מהקו. הגרסא הסלולרית של פיפ'א מעוררת זיכרונות מתוקים משחקי כדורגל ישנים כמו Sensible Soccer ותקווה שיום אחד נוכל לשחק את פיפ'א כמו שאנו מכירים אותו על המחשב - גם על הטלפון הסלולרי.

עוד משחק ספורט נהדר הוא Tony Hawks Underground. טוני הוק הוא לא משחק הסקייטבורד הראשון על הפלטפורמה הניידת. Skate and Slam הצליח כבר לפני שנה להלהיב אותנו עם מגוון תרגילים מגניבים ששחקו את מקשי המספרים על הטלפונים שלנו. אבל טוני הוק לוקח את הסקייטבורדינג קדימה, עם זירות גלישה ענקיות ותרגילים מרהיבים. החיסרון היחיד של המשחק הוא שבמקום לתת לנו להנות עד הסוף, הוא מחייב את השחקן למצוא מספר עצמים עד תום הזמן הנתון בכדי לעבור לשלב הבא. ועדיין, מדובר בחוויית סקייטבורד ניידת שעולה על רוב המשחקים האחרים שתמצאו על גבי הסלולארי. רק אל תתפלאו אם כמה כתבים חבושי מסכות של גיימר יתנפלו עליכם באמצע הרחוב ויבקשו לשחק. ראו הוזהרתם!
 

הלאה לעתיד יפה/ מעניין/ משוכלל יותר!

העתיד נראה מבטיח באימפריית הסלולר. יותר ויותר סגנונות משחק חודרים לפלטפורמה הניידת ובזמן שחלקם מתקשים להסתגל למקשי המספרים של הפלאפון, הרי שהם מצליחים להוות בסיס איתן למשחקים טובים יותר שיצאו בעתיד. ניסיונות מעניינים כמו משחק הפעולה/ אסטרטגיה Anno 1503 מפגינים מקוריות בריאה ומשחקי יריות פשוטים כמו Planet Zero מחזירים את הארקייד לחיים. אלה רק חלק קטן מעשרות משחקי הסלולר המעולים שראו אור בשנה האחרונה.

משחקי הסלולאר צפויים לבסס את מעמדם בעולם המשחקים. ההשקעה הכספית האדירה של חברת נוקיה ב-N-GAGE, על אף הביקורות הצוננות להן זכה המכשיר, מראה את הדרך אליה צועדת התעשייה הסלולארית. עוד השנה הנוכחית ייצא לחנויות N-GAGE 2 משופר, חברות סלולאר אחרות ישפרו במקביל את מערכותיהן, וכולנו נוכל ליהנות ממשחקים סלולאריים ברמה גבוהה יותר. התחרות בין חברות הסלולאר על כיסו של השחקן בשנת 2004, צפויה להיות עזה במיוחד.

מאז 'סנייק' האגדי, עשו המשחקים הסלולריים התקדמות עצומה. אם עד עכשיו התרחקתם מהמשחקים הסלולרים ייתכן והגיע הזמן לנסות – אני מאמין כי תגלו שהם הרבה יותר טובים ממה שאתם חושבים. ואל תדאגו, החברה יכולה לחכות על הקו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by