ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תרמית הספאם שסוחטת מכם כסף 
 
 סלולריים ריווחיים (אילוסטרציה)   
 
עידו קינן

ספאם חדש דורש להתקשר למספר סלולרי לשם הסרה מרשימת התפוצה שלו; המספר מוביל בכלל לצ'ט קולי, שמפעיליו מרוויחים כסף משיחות נכנסות; פלאפון, שהמספר ברשת שלה, סירבה להגיב; בזק בינלאומי, שהספאם נשלח דרכה: "התלונה טופלה בתוך כשעה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ספאם שמסתובב בימים אלה בישראל קורא לכם להתקשר למספר סלולרי על מנת להסיר את עצמכם מרשימת התפוצה שלו. אל תחשבו על זה אפילו: מדובר בתרמית שנועדה לסחוט מכם כסף.
 
באמאש`ך, צלצל. מתוך הספאם
 באמאש`ך, צלצל. מתוך הספאם   
בחודשים האחרונים, החלו ספאמרים חצופים להתחכם על ידי הוספת הלינק "להסרה מרשימת התפוצה" בתוך הספאמים שלהם. המטרה היא לעמוד בדרישות חוק הגנת הפרטיות, שקובע שבכל הודעה שנשלחת בדיוור ישיר, חובה לכלול "הודעה על זכותו של מקבל הפניה להימחק מן המאגר [...] בצירוף המען שאליו יש לפנות לצורך כך" (זה לא אומר שכדאי ללחוץ על הלינק הזה: במקרים רבים הוא משמש את הספאמר לוודא שכתובת האימייל שלכם עובדת, ולהתחיל להפציץ אתכם בספאם).

לאחרונה דיווחנו על יוזמת חקיקה של ח"כ מיכאל איתן נגד ספאם. בסעיף שדיבר על המען אליו יש לפנות כדי להימחק מהרשימה, כתבנו שהמען הזה צריך להיות מספר טלפון רגיל, בנימוק שאם זה יהיה מספר סלולרי, אנחנו צפויים לגל ספאמרים שיפתחו קווי שיחות מידע בתשלום, וישלחו רבבות ספאמים שההתנתקות מהם מתבצעת בחיוג למספר האמור, במחיר של שיחה סלולרית.
 
 
וזה בדיוק מה שקרה בספאם הנוכחי. כותרתו – "רוצה לרדת מרשימת התפוצה שלנו?" – כבר מעוררת חשד: ספאם שלא מנסה למכור כלום, רק לומר לנו שאפשר לא לקבל אותו יותר? מתוכן הספאם כבר אפשר להבין שמדובר בהונאה: "רוצה שנסיר אותך מרשימת התפוצה שלנו? תתקשר/י למספר 068-207050 תקיש/י את קוד ההפצה שלך: 045326785 והכתובת שלך תוסר מיידית ! ! !". ולא רק זה, אלא שמאיימים עלינו: "קח/י בחשבון שאם לא תתקשר לא תוסר".

התקשרנו למספר, וזה מה ששמענו: "שלום, הגעתם לצ'ט הסלולרי. מיד תיכנסו לצ'ט הכי מדהים שהכרתם. כאן השמיים הם הגבול". בשיטוט בתפריטים הקוליים, לא מצאנו שום התייחסות להסרה מרשימת תפוצה כלשהיא. אגב, "קוד ההפצה" שמצורף לספאם, ואמור להיות ייחודי לכתובת האימייל אליו נשלח, הינו זהה בשני עותקים של הספאם שקיבלנו מגולשים כועסים, מה שמחזק את העובדה שמדובר בתרמית.

כתובת הספאמר, כפי שהיא מופיעה בספאם, היא
068-207050@068-207050.co.il
שלא במפתיע, מסתבר שהיא מזויפת – הדומיין הזה לא רשום במרשם אתרי האינטרנט. למעשה, הספאם נשלח דרך ספקית האינטרנט בזק בינלאומי. זאת מסרה בתגובה: "בזק בינלאומי, באמצעות צוות ה-abuse, פועלת כתמיד לאיתור משתמשים העושים שימוש בלתי נאות במשאבי האינטרנט. בהתייחס לתלונה הנדונה, היא טופלה בתוך כשעה". בחברה בחרו שלא להשיב לשאלה אם בכוונתם לסגור את חשבון האינטרנט של שולח הספאם, ולהגיש נגדו תביעה ו/או תלונה במשטרה.

המספר הסלולרי של הצ'ט הקולי נמצא ברשת פלאפון. בחברה סירבו להגיב על הידיעה, סירבו לספק פרטים על מפעיל הצ'ט הקולי וסירבו לומר אם יבצעו חקירה פנימית של המקרה, יתבעו את מפעיל הקו או יתלוננו למשטרה.

דוברת משרד התקשורת, ענת פרידמן, מסרה שהפעלת צ'ט קולי בסלולר אינה מחייבת רישיון ממשרדה, וכי יש לפנות למשטרה בעניין.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by