ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לארי יחפש זיונים עוד השנה 
 
 הייתם עושים איתו אהבה מתוקה?   
 
הראל עילם, גיימר

בן הדוד של כוכב משחקי המחשב מהאייטיז יגיע אלינו השנה במשחק חדש, שבו הערס-דביל החנון יגיע לקולג' ויעשה הכול כדי לפתות סטודנטיות סטרייטיות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני למעלה מ-16 שנים יצא אחד מהקווסטים המשעשעים והמוצלחים ביותר בתעשיית המשחקים - 'לארי'. המשחק היה שמור אך ורק למבוגרים, ולפיכך בתחילתו היתה שרשרת שאלות שרק אמריקאי בוגר (או ישראלי בן 10), יכול לענות עליהן. וכך, ענינו לשאלות טריוויה לפני שיכולנו לקבל את החומר הטוב – קווסט שבו היה חשוב, מאוד, למשל, לזכור לשים קונדום לפני מפגש עם זונת רחוב. ואם זה לא חינוך נכון לעובדות החיים, אני לא יודע מה כן.

היו גם לא מעט קטעים משעשעים נוספים בסיפורו של הלוזר הנצחי לארי. מספיק שנזכיר כי לארי היה לבוש תמיד בחליפת פוליאסטר וגורמט מוזהב, וניסה ללא הרף להשכיב בחורות.

בהמשך זכה לארי לממשק גרפי וצבעוני, ולא היינו צריכים יותר להכתיב לו פעולות באמצעות הקלדה. סדרת משחקי 'לארי' הפכה למוצלחת יותר ויותר, אבל בסופו של דבר סגנון משחקי ההרפתקה נעלם לו. לאחר סדרה ארוכה של משחקים, רובם עם ממשק 'הצבע ולחץ' המוכר והאהוב על רבים, יצרניות המשחקים האיכותיות Sierra ו-LucasArts שכחו את הקהל האוהב שלהן, ולארי נמוג לו לתוך ערפלי ההיסטוריה. אך לא עוד. בשנת 2004 יחזור אלינו לארי, אחרי כל כך הרבה שנים של ציפיה.
 

לארי חוזר... ובגדול?

 
שמועות על המשחק החדש, Magna Cum Laude, החלו להסתובב ברחבי הרשת לפני כחודשיים. חדשות טובות לשחקנים ותיקים וצעירים כאחד, בהחלט. לארי חוזר, וסוף סוף נוכל ליהנות מאחד מהמותגים המצחיקים ביותר בתעשייה. אבל מאז החלו לצאת ראיונות וסירטונים, שלימדו אותנו כמה פרטים... מוזרים, בלשון המעטה, על המשחק החדש. על אף שאיננו נוטים לבקר משחק בטרם יצא לחנויות, הרי שהמשחק החדש נראה ממבט ראשון כדבר זר לחלוטין לסדרה המקורית. האם נקבל משחק חדש מקורי ומצליח, או משחק בינוני שמתבסס רק על דמותו של לארי? רק ימים יגידו.

המשחק החדש סובב סביב דמות 'חדשה' (אם כי מבוססת על לארי המוכר והאהוב) – לארי לוואג', אחיינו של לארי לאפר: נער צעיר, חנון ולוזר מוחלט, אשר מגיע לקולג' אמריקאי דחוס היטב בסטודנטיות צעירות וחטובות. המטרה במשחק, כמו בכל הסדרה, היא לחזר אחרי הנשים היפות, כאשר המטרה הסופית היא להצליח להגיע לשעשועון ריאליטי של פגישות עיוורות. נראה שחוש ההומור המעוות של הסדרה, לכל הפחות, נשמר.

החלטת היוצרים לבחור בדמות אחרת על מנת לרענן את הסדרה אינה רעה בכלל, אם כי היה ניתן לעשות זאת גם כמעין פרולוג לסדרה הראשית בימי הקולג' של לארי. המשחק, היוצרים מבטיחים, יהיה עמוס ברמיזות למשחקים האחרים בסדרה, וגם לארי לאפר יבצע קאמבק קצר כמנטור ומדריך של לארי הצעיר. הבעיה נעוצה בהחלטות האחרות שהחליטו היוצרים.

המשחק אינו מיועד רק למחשב האישי, אלא גם לכל הקונסולות השונות. הוא מפותח על ידי חברה מוכשרת בשם High Voltage Software, הידועה בפיתוח משחקי קונסולות מוצלחים למדי, כמו Hunter: the Reckoning שיצא לקונסולת האקס-בוקס. הדבר מראה שחברת חברת 'סיירה', בעלת הזכויות על לארי בהחלט רוצה לחזר אחרי שוק הקונסולות דווקא ולא שחקני המחשב, החלטה תמוהה למדי בהתחשב בכך שקווסטים שיצאו לקונסולות עד כה ('אי הקופים 4', 'סיברייה', 'מיסט' ושלל ירקות אחרים) הוכחו כבלתי-מוצלחים להפליא על כל קונסולה.
 

כבר לא קווסט

 
אם המשחקים הקודמים היו משחקי קווסט רגילים של איסוף חפצים עם ממשק 'הצבע ולחץ', הרי המשחק החדש הוא משחק הרפתקה מגוף שלישי, בדומה למשחקי פלטפורמה. למקרה שתהיתם, המשפט המדויק שהשתמשו בו היוצרים הוא 'GTA, רק עם סקס והומור'. כפי שניתן להבין מהראיונות האחרונים, המשחק עתיד להתרכז לא רק בחידות ואסיפת חפצים, אלא בעולם פתוח וחופשי, הכולל בתוכו הרבה מאוד מיני-משחקים שיהוו את המכשולים העיקריים בדרך לפרס הגדול. יתכן שעדיין נפתור מעט פאזלים ונאסוף חפצים בדרך, אבל מרבית המשחק סובב סביב מיני-משחקים אלו. כל אספקט במשחק ישתנה בהתאם – חיזור אחרי הבנות, ניהול השיחה, הכל.

לדוגמה, כאשר נכנס לשיחה עם אחת מעלמות החן, במקום לבחור באפשרויות מעץ דיאלוגים הולך ומסתעף, נשחק במיני-משחק שידרוש מאתנו זריזות וקואורדינאציה. זרעונים קטנים ישחו להם במהירות, ואנו ננווט אותם. אם נפגע בפנים מחייכות, זה אומר שנכוון את השיחה לכיוונים רצויים (לארי יאמר דברים טיפשיים להפליא, שימצאו חן, משום מה, בעיני הגברת), ואלו פספוס יסמן את הידרדרות השיחה לכיוונים לא רצויים שעלולים להסתיים בתוצאות משעשעות אף יותר, כמו סטירת לחי מצלצלת.

זה יהיה מיני-משחק הדיאלוג, אשר יופיע ברחבי המשחק מספר רב של פעמים. במקרים אחרים נחזר אחרי מטרתנו על ידי משחק מיני-גולף, קפיצה על טרמפולינה, שתייה בבר, ואפילו מיני-משחק מיוחד שבו על לארי העירום לרוץ ברחבי הקולג' מבלי שייתפס על ידי השומר והמשטרה (אפנת קולג' מוזרה, אל תשאלו. אמריקאים). מה אגיד לכם, ממש GTA. החברה אינה מתכננת תמיכה במשחק רשת (לצערנו), אבל היא בהחלט עומדת לפתח יותר את קונספט המיני-משחקים ולעשות אותם מהנים למשחק בחברה וצפייה.

מיני-משחקים במקום קווסטים ופאזלים? מחשבה מצמררת. אבל הגודל שהיוצרים מתכננים למשחק נראה מרשים, עם לא פחות מעשרים בחורות שונות שניתן 'להשיג' במרוצת המשחק, כל אחת עם מיני-עלילה משלה, חידות, משחקים ופעולות אחרות. היוצרים גם מבטיחים כמות אדירה של תוכן סודי ברחבי עולם המשחק הגדול למדי שיכסה את הקולג' והעיר הקטנה שסובבת אותו.
 
 

הנוסטלגיה חוזרת לאופנה

בעוד בהחלט נראה שהיוצרים שומרים על חוש ההומור המיוחד של הסדרה, ישנם עוד פרטים מדאיגים. המסורת של משחקים מגוף שלישי, או בכלל קווסטים בתלת-ממד, הוכיחה שהם מצוידים במערכת שליטה נוראית במחשב האישי. האם יתאים המשחק החדש יותר לשחקני הוידאו מאשר לשחקני המחשב?

חמור מזאת, נראה שאל לוו, יוצר הסדרה והמפתח הראשי של 'לארי' וכל משחקי הסדרה עד כה, לא יהיה חלק מפיתוח המשחק השמיני. בעוד שהחברה טוענת שהיא מנהלת משא ומתן, בהתחשב בכך שאל עצמו מעוניין להשתתף בתהליך הפיתוח, ניתן להניח שהמשא ומתן אינו מתקדם יפה. חוסר היכולת של החברה להעריך נכונה היכן להשקיע את הכספים (בכלל בעיה של 'סיירה' וחברת האם שלה, Vivendi Universal, בשנים האחרונות) מראה שיש סיכוי טוב שגם משחק 'לארי' החדש עומד לסבול מבעיות קשות, כמו משחקי 'שר הטבעות' של החברה.

אבל, כמובן, בהחלט יתכן שאני סתם נביא חורבן, ושמשחק איכותי ומשובח להפליא בדרך אלינו. הכיוון שאליו הולכת החברה – משחק פתוח וארוך, עם מיני-משחקים מהנים - יכול בהחלט להעביר את חווית ה'לארי' למילניום השלישי בצורה ששחקנים יעריכו, וחשוב אף יותר – עדיין תימכר.

מידת הצלחתו של 'לארי' תהווה בדיקה חשובה לחברות ברחבי העולם על החוזק של המותגים הוותיקים שאהבנו, והצלחה גדולה עשויה לשנע אותן להמשיך במסורת ולהחיות עוד משחקים ישנים. אני חושב ש-Quest for Glory עשוי להיות מבריק כמשחק תפקידים למאה ה-21. האם 'לארי' ימכור, ויחזיר אותנו לתקופה נוסטלגית ויפה בעולם משחקי המחשב? נוכל רק לקוות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by