ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סיכום 2003 ברשת – יולי עד דצמבר 

סיכום 2003 ברשת – יולי עד דצמבר

 
 
צבי טלית, עידו רוזנטל ודנה רוטשילד

המשך המאבק במונופולים, פריחת הקוד החופשי, ענייני RIAA, תור הזהב של הבלוגים והווירוסים, גוגל סוגר חמישיה, סקייפי, קאזאה, ynet. שנה עמוסה – חלק שני

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לך ישר לכלא
 לך ישר לכלא   
לחלק הראשון של סיכום השנה לחצו כאן.
 

יולי

שמיקלוסופט יחטטו לי בפופיק
 שמיקלוסופט יחטטו לי בפופיק   
שיהיה לך בלוג כתום
אתר תפוז משדרג את שירותי הקהילה שלו ומשיק מערכת בלוגים חופשית לכל. למרות התחלה צולעת ומה שנראה כפרוייקט שמקדים את זמנו (אפשרות העלאת קטעי וידאו), ניתן לקוות שהבלוגים הכתומים עוד יפרחו זמן רב.

המלחמה בצרבת יכולה להרוג
במסגרת ניסיונות הלחימה בתופעת הצריבה, הודיע מנכ"ל הליקון כי בחברה מתכננים להוציא דיסקים שאינם ניתנים לצריבה. מעט זמן אח"כ, התגלה שההגנה יכולה לגרום נזק בלתי הפיך לנגני CD ו-DVD.

הנחתום מעיד על עיסתו
מודעה תמוהה של חברת מיקרוסופט ישראל גררה בירור שהוביל לתגובה תמוהה עוד יותר.

פרוייקט התאבדויות ברשת
פרוייקט מיוחד ומקיף של עידו קינן שסקר וחקר את סוגיית ההתאבדויות ברשת מכיוונים שונים.

יש מונופול בעברית
הפורום לחופש און ליין מגיש עתירה הדורשת ממשרד האוצר להכריז על חברת מיקרוסופט ישראל כמונופול בתחום מערכות ההפעלה למחשבים אישיים.

החלה עונת הציד
צוות TechTV חושף לראשונה את רשימת מחליפי הקבצים שנגדם הוציאה RIAA צווי זימון לביהמ"ש.
 

אוגוסט

בעיות תקשורת? זה הכל מתחיל בשיניים
 בעיות תקשורת? זה הכל מתחיל בשיניים   
יש לי כסף, יש לי
באוגוסט התבשרנו סוף סוף שאפשר לעשות כסף מתוכן באינטרנט. וואלה הגיעה לאיזון תפעולי והודתה לנטקינג, IOL ואחלה.

אירופה נגד מיקרוסופט
ועדה שחקרה את התנהגות מיקרוסופט בשוק האירופי קבעה: הענק מרדמונד ייענש על המונופול שהנהיג באירופה.

קווין בייקון לא לבד
ניסוי שנערך הוכיח כי בין כל שני אנשים מפרידים שישה אימיילים בלבד.

אם כל הווירוסים
בתואר וירוס השנה זוכה, ללא ספק, ה-blaster ימ"ש. במשך שתי יממות נאלצו מיליוני אנשים ברחבי העולם לראות כיצד המחשב שלהם מאתחל את עצמו לדעת. אח"כ הגיעה הוראת הפירמוט של מיקרוסופט, המצוד אחרי האנשים הלא נכונים והצעת הפרס על ראשם של כותבי הווירוס.

בי בי מיקלוסופט
ממשלת סין החליטה שכל מחשבי הממשל יצויידו במערכת הפעלה ותוכנת אופיס סיניות למהדרין.

תגידו תודה שאתם עדיין כאן
מסתבר שבתחילת השנה הצליח וירוס לחדור לתחנת כח גרעינית באוהיו ולשתק לחמש שעות את מערכות ההגנה שלה. כבר קניתם מקלט אטומי?
 
 

ספטמבר

את הכסף!
 את הכסף!   
באיזה צבע השן שלך?
אחרי עיכובים רבים של משרד הביטחון וצה"ל, אושר סוף סוף להתחיל להביא לארץ את הטכנולוגיה החמה ביותר בתחום האלחוט.

חמש שנים על גו-ג-אל עברו בריקודים
בחודש ספטמבר חגג מנוע החיפוש הפופולרי בעולם חמש שנים להיווסדו והזכיר לכולנו למה אנחנו כל כך אוהבים אותו.

מי גאון של אמא?
בתואר הטיפש של השנה זוכה הגנב המסכן שהחליט, אלוהים יודע למה, לגנוב מכשיר GPS שמשמש למעקב אחרי עצירים.

והחוק שאומר כאן אסור למחות
"הדקה ה-90" תבעה את מפעיל אתר "הדפיקה ה-90", שהוקם כדי למחות על יחסה של החברה אל המפעיל.

מתעסקים עם קטינות
RIAA החלה לתבוע כל מה שזז ובכלל זה, ילדה בת 12 לאמא חד הורית שלא ידעה מאיפה תיקח את הכסף.

המלכה החדשה
סקייפי הגיעה וסחפה איתה למעלה מארבעה מיליון משתמשים תוך שלושה חודשים בלבד. עכשיו רק צריך לראות האם הגרסה החדשה תכריח אותנו להתחיל לשלם, או שנוכל להמשיך לדבר חופשי.
 

אוקטובר

תחילת המהפכה?
 תחילת המהפכה?   
אבטחה זה אנחנו
אוקטובר ללא ספק היה חודש מפתיע. מיקרוסופט הודתה כי מדיניות האבטחה שלה יעילה כמו פלסטר על איבר כרות. הקו החדש של החברה: ``הגנה היקפית``, אבל הם לא יגלו מה זה אומר. ימים בודדים אח"כ הוגשה נגד החברה תביעה (המבקשת הכרה כתביעה ייצוגית) מצד צרכנים שחושבים שמיקרוסופט צודקת והגנת המוצרים שלה באמת מתחת לכל ביקורת. אפילו סטיב באלמר הבטיח לעשות משהו.

איחס, תולעת
סרטי אסונות היו ז'אנר שולט בשנות השבעים. כמחווה לז'אנר הזהירו מומחי אבטחה כי עד כה לא היו אמנם תולעים שהשתמשו בשירותי המסרים המיידיים ברשת, אך ברגע שתהיה כזו תולעת היא תדביק חצי מיליון מחשבים בתוך חצי דקה. היום הראשון של שנת 2004 מספק הוכחה לכך שהם קצת נסחפו.

מדינת ישראל ומיקרוסופט כבר לא
משרד האוצר השעה את חידוש הסכם המסגרת עם מיקרוסופט לשנה הבאה; לפני כשבוע הודיעה המדינה כי תבדוק את ההסכם עם התאגיד לאור העתירה להכריז עליו כמונופול

קאזאה רוצה את הכסף שלנו
עם חמישה מיליון משתמשים בכל רגע נתון, אין פלא שבקאזאה החליטו לפנות לתעשיית המוזיקה ולהציע מודל עסקי חדש. החיוב, על פי ההצעה, יבוצע דרך ספקיות האינטרנט. הגולשים בתמורה מצביעים ברגליים: קאזאה כבר לא הרשת הפופולרית ביותר – החמור האלקטרוני הוא השחור החדש.

פרצו לי, שתו לי
נער בריטי שהואשם בפריצה למחשב של נמל יוסטון, אמר לשופט שמישהו פרץ למחשב שלו, ואפילו הביא את עצמו בתור עד מומחה. תאמינו או לא – זה גם עבד. הגנת "המחשב שלי מאנייק" עבדה גם לעוד כמה חבר'ה.

היכל התרבות של הרשת
אמזון השיקה שירות שיאפשר לחפש מילים וביטויים בתוך מיליוני הספרים שלה. ויש גם (איך לא) נקודה ישראלית.
 

נובמבר

סיבו רקסי!
 סיבו רקסי!   
זה לא אני, זה אתם
ביל גייטס נתן ראיון ובו חשף את האחראים לבעיות האבטחה (אנחנו), את צעדי מיקרוסופט לשיפורה (לבדוק לנו את הפיירוול) ואת התוכנות שבטוחות פחות מחלונות (לינוקס ויוניקס). באותה הזדמנות אתם מוזמנים להציץ בלונגהורן החדש של ביל.

גם עירום היה לנו בנובמבר
הבלוגרית miss.terious סגרה את הבאסטה אחרי פרסום עודף ב-ynet. חנות בגדים בשינקין עודדה צעירות להתפשט באמצע הרחוב בשביל בגדים חדשים ובאינטרנט הראו את הציצים שלהן.

מזל טוב. תמות
לפני עשרים שנה התחולל מאורע שהשפיע על הרגלי המיחשוב של העולם כולו: הוא אמנם מעצבן כמו ילד בן חמש, אבל הווירוס בן עשרים (לנו יש חום גבוה).

האנציקלופדיה של ynet נפתחה – ונסגרה
לינק ששימש את עורכי האנציקלופדיה לבדיקת השירות מהבית – דלף, וגרסת הניסיון של השירות היתה פתוחה לכולם. כמה שעות מאוחר יותר, נסגר השירות לגולשים מהארץ. לעומת זאת, וויקיפדיה האנציקלופדיה העברית החינמית, חגגה 1,500 ערכים, והיא לא סגרה שעריה בפני הגולשים.

האופיס שלנו קליל וחינם
שירות התעסוקה הוא הגוף הממשלתי הראשון בישראל שנוטש את מיקרוסופט ויתקין את חבילת האופן אופיס החינמית. האם זו תחילתה של מהפיכת הקוד הפתוח?

ארבעה שקלים לשיר עברי. לא תקנו?
חברת NMC השיקה את songs.co.il, והיא מציעה למכירה שיר בארבעה שקלים ואלבום ב-35; הפורמט: MP3 לא-מוגן; מנכ``ל NMC מאמין שחווית קניה כיפית ובמחיר סביר תנצח את הפיראטיות.
 

דצמבר

תמלא לי 98, בילי
לא, זו לא בדיחה – מיקרוסופט מתכננת להיכנס לשוק הרכב; בכיר בחברה: "היינו רוצים שבכל מכונית בעולם תותקן מערכת ההפעלה שלנו". בינתיים הודיעה החברה שהיא מוציאה להורג את חלונות 2000. למה? כדי שתיקנו מוצר חדש, כמובן.

בשביל זה יש אינטרנט
אמנות אינסטנט מקוונת: מעכשיו גם אתה יכול לכתוב ספר תוך חודש, להקליט אלבום ב-24 שעות וגם לעשות מזה כמה גרושים . וגם: גולשי האינטרנט נפרדים לשלום מאושיית האינטרנט שלימדה אותנו עירום מהו – ג'ני הולכת הביתה (ומכבה את המצלמות).

דצמבר היה חודש סוער במיוחד בבלוגיה
הבלוגריות בישראל מוכיחות שגברים זה פאסה. הבלוגרית "שירה מותק" הסירה את הבלוג מהרשת כדי לא להצטרף לרשימת החיסולים של ynet. איתי באנר לעומת זאת חושב שכל הבלוגרים סתם בכיינים, וטוען שאם זה ברשת זה פתוח לכווו-לם. שרה הורניק מנסה להסביר למה בלוג זה כן דבר פרטי, בערך.

בוש חתם על חוק האנטי-ספאם
בשעה טובה יש חוק פדראלי נגד ספאם. הנשיא בוש חתם על החוק שהועבר אליו מבית הנבחרים, ועכשיו רק צריך לחכות ולראות איזו תועלת תצמח ממנו (מהחוק. מבוש כבר לא מצפים לכלום).


ותדחפו את הצווים שלכם, RIAA
בית המשפט לערעורים פסק כי טענות העורכדינים של RIAA גובלות בטמטום – ספקיות האינטרנט לא חייבות להסגיר מנויים על ימין ועל שמאל. לגולשים שכבר הוגשה נגדם תביעה, יש עוד דרך ארוכה עד הנירוונה.

נענע משחררת את הכלבים
מדור צרכנות חדש, דוברמן, הפציע במדור חיים ברשת וכבר בחודש הראשון הוא נוגס בתחת של כל מי שנקרה בדרכו: פלאפון מוכרת מכשירים מחודשים בלי להודיע, בזק מתעמרת בנכים, תוכנת הטלפוניה בחינם (לשבוע) ששיגעה את כל המדינה, חברת החשמל (לא) מפצה על מכשירים חשמליים שנשרפו, ולמה צריך להיזהר מה"פרסי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by