ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סיכום 2003 ברשת – ינואר עד יוני 

סיכום 2003 ברשת – ינואר עד יוני

 
 
צבי טלית, עידו רוזנטל ודנה רוטשילד

מלחמות בעיראק וברשת, אפל משיקה את ה-iTunes, שיבוטים, שואה – מה לא קרה השנה ברשת? הנה הדברים הגדולים שכן קרו, הכותרות הגדולות שכן נכתבו. מסכמים שנה עמוסה – חלק ראשון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סטולמן, כוכב הרוק היחיד שהגיע לארץ השנה
 סטולמן, כוכב הרוק היחיד שהגיע לארץ השנה   
השנה שחלפה לה אתמול הייתה שנה עמוסה במיוחד. מדור חיים ברשת אמנם ידוע בכך שהוא צועד עם הזמן, אבל גם אנו מרשים לעצמנו לשקוע מדי פעם בנוסטלגיה מתקתקה. אז לכל מי שהצטרף רק עכשיו ולכל אלו שמעוניינים להזכר למה טוב ש-2003 הסתיימה, אנחנו מגישים בזאת את סיכום השנה.
 

ינואר

לא תמיד חייבים למהר
 לא תמיד חייבים למהר   
הכניסה לזרים בתשלום
כבר בתחילת השנה הודיע אתר ynet על מעבר לגביית תשלום מגולשים מחוץ לישראל. הגולשים הודו ל-ynet על ההצעה ומייד מצאו שלל דרכים לפרוץ את ההגנה ולהמשיך לגלוש מבלי לשלם.

דיבור חופשי
מייסד תנועת התוכנה החופשית, ריצ`רד סטולמן, בראיון מיוחד לרגל ביקורו בישראל.

מה זה הגוגל הזה שכולם מדברים עליו?
קווין מיטניק, ההאקר המפורסם בעולם, סיים את תקופת המבחן שלו וחזר לגלוש באינטרנט.

כבר לא ממזרים
מועצת העיתונות הכריזה: אתרי תוכן הם עיתונים לכל דבר. למרבה הצער, הם שכחו להחליט מי נכלל בהגדרת עיתון-אינטרנטי.

למי ניתנה הנבואה?
מנכ``לית RIAA לשעבר מציעה רעיון מקורי לפיתרון בעיית החלפת הקבצים, שבזמנו נראה מופרך והיום מדברים עליו ברצינות גמורה.
 

פברואר

``אמא`לה! שיבטו אותי``
 ``אמא`לה! שיבטו אותי``   
כמה מהיר, ככה חולירע
וירוס הסלאמר מתגלה כמהיר יותר מסופרמן ומברק ביחד כשהוא מצליח להגיע, שלוש דקות בלבד אחרי הפצתו, למספר מרשים 55 מיליון סריקות בשנייה ולהדבקה של לפחות 75,000 מחשבים נישאים.

גוגל יתרגם לעברית
אחרי שגיירו את מנוע החיפוש ואת סרגל הכלים שלהם, גילינו שגוגל עובדים גם על שירות תרגום לעברית ולערבית. בחברה אישרו את העובדה שהם עובדים על הפרוייקט, אולם סירבו לתת פרטים נוספים. בינתיים, אנחנו עדיין נאלצים לתרגם אתרים לאנגלית, גרמנית וצרפתית כדי להבין מה הולך בהם.

האינטרנט הזה יכול להרוג
ברנדון ודס היה בן 21 כשהתאבד באמצעות קוקטיל סמים קטלני, תוך כדי שהוא מצ'וטט עם חבריו הווירטואליים. לאחיו הגדול לא היה ספק שהם יכלו למנוע את מותו והוא קרא להעמידם לדין.

הפאשלה הגדולה בעולם
"אילן רמון חזר מהחלל – המעבורת 'קולומביה' נחתה בהצלחה בפלורידה". זו הכותרת של המבזק המשמעותי ביותר שעלה השנה באינטרנט וגרם לאנשים לתהות האם הצורך להיות ראשון, פוגם באמינותן של חדשות הרשת.

מיקרוסופט מתכננת: עמלה על כל אימייל
פרוייקט ``הפני השחור``, שיאפשר גביית תשלום על כל אימייל שישלח באינטרנט, נחשף; מטרת הפרוייקט המוצהרת היא לרושש את הספאמרים הכבדים ששולחים מאות אלפי אימיילים ביום, אבל קשה להתעלם מהעובדה שבסופו של דבר גם אנחנו אמורים לשלם.

קמפיין שואה נגד תעשיית הבשר
עד כמה רחוק אפשר לקחת את הפרובוקציה? קמפיין ``השואה על הצלחת שלך`` השווה בין סבלי היהודים בשואה לסבלן של החיות בתעשיית המזון. נציג הקמפיין: אסור להפנות גב לזוועות. יד ושם: ``מיזם פרובוקטיבי וחסר טעם הפוגע ברגשות הציבור``
 
 

מרץ

אפל תנצח את קאזאה?
 אפל תנצח את קאזאה?   
חשופים בצריח
ראש הממשלה, גבי גזית וחלק גדול מאזרחי ישראל יכלו, לכמה שעות טובות, למצוא את כל הפרטים האישיים שלהם במאגר פתוח לכולם. בעקבות פרסום הכתבה, הוריד בעל האתר את המאגר ואת הפרופיל, מחשש שיזכה לביקור של כחולי המדים.

פרסום ראשון: מומה חוזר
גם חדשות טובות היו לנו השנה. מומה, אחד המפעלים החשובים ברשת הישראלית, חזר לחיים בזכותה של משפחת לורן וכיום אפשר ליהנות שוב מהאנציקלופדיה, כתבות המגזין וסקירות האלבומים.

``השיבוט יכול להביא לחיי נצח``
אחד הסיפורים התמוהים של השנה האחרונה. כת הראלים הודיעה כי הצליחה לשבט תינוק אנושי, כל הניסיונות והדרישות לראות את הרכה הנולדת נתקלו במגוון תירוצים. מכל הפרשה עולה עד היום ריח חמוץ של יחסי ציבור.

הבלוגר העיראקי בחיים (בינתיים)
לפחות לאדם אחד דאגנו במהלך המלחמה בעיראק: סלאם פאקס, אזרח עיראקי שכתב בלוג בו תיאר את התקדמות המתקפה מהצד העיראקי. כשנכנסו האמריקנים לבגדאד, היה חשש שפאקס נהרג, אולם הוא חזר לעדכן – ובגדול.

פלייסטיישן לבוש, ודי לכיבוש!
יוזמה סודית שיכלה למנוע את המלחמה בעיראק – ונכשלה. מייקל רפרז, איש יקר ואמיץ, ניסה להניא את בוש מלהתקיף על ידי זה שקנה לו מכשיר פלייסטיישן 2, כדי שיפרוק אגרסיות במקום אחר.
 

אפריל

סיפור מסריח
 סיפור מסריח   
קוד חופשי זה הכי, אחי
עמותת "המקור", ששמה לה למטרה לקדם את המודעות והשימוש בתוכנות חופשיות ופתוחות קוד-מקור, הוקמה בחודש אפריל ומאז הספיקה להשתתף במספר פרוייקטים, כולל עברות תוכנת "אופן אופיס".

תנו לחיות למחות
קרבות בין בעלי חיים אסורים על פי חוק, אבל אף אחד לא אומר כלום על קרבות בין פעילי זכויות החיות. וואלה פיטרה את ענת רפואה מניהול הפורום בשל מה שכונה "ניגוד אינטרסים בין פעילויותיה ליכולתה לנהל את הפורום באובייקטיביות".

בית המשפט: החלפת קבצים ברשת – חוקית
בית משפט בקליפורניה קובע שרשתות החלפת הקבצים חוקיות בדיוק כמו מכשיר וידאו ונותן טיעון מנצח לפיראטים ברחבי העולם.

אתם עוד תרצו לשלם תמורת מוזיקה
אפל משיקה את ITunes ומראה שאנשים מוכנים לשלם על מוזיקה ברשת, אם רק יתנו להם.

RIAA רוצה לתפוס איתך מילה
באפריל עוד חשבנו שאנשי RIAA חוצים קו אדום משום שהם החלו לשלוח הודעות צ`אט (!) שטענו שהחלפת שירים זה לא יפה. מה לא היינו נותנים כדי לחזור לימים ההם, שלפני התביעות, הווירוסים והמרדפים.
 

מאי

מי צריך אתכם בכלל?
 מי צריך אתכם בכלל?   
איימש: לא נסגיר פרטים של מחליפי קבצים
מנכ"ל iMesh, אילן אורן, אומר בראיון מיוחד לחיים ברשת כי לבקש ממנו להסגיר שמות של מחליפי קבצים זה בדיוק "כמו לבקש מיצרן צורבים את שמות הלקוחות שלו".

מיקרוסופט מציגה: סכיזופרניה תאגידית
לאחר שבוע של הצהרות חגיגיות, הכחשות נמהרות והאשמות הדדיות, הותירו היחצנים של מיקרוסופט את כולם מבולבלים ותוהים: האם יש אינטרנט בשירותים, או לא?

עכשיו זה רשמי: החל עידן התקליטורים המתכלים
דיסני הודיעה כי תפיץ בחנויות תקליטורים חדשים "המשמידים את עצמם" לאחר 48 שעות; בתעשייה העריכו כי השיטה תהפוך לסטנדרט, ארגוני איכות הסביבה (וגם אנחנו) מקווים שלא.

ה-ADSL מת! יחי ה-VDSL!
הבטיחו לנו שתוך שנתיים נגלוש הרבה יותר מהר. אנחנו עדיין עם היד על השעון.
 

יוני

הבלוגים הרגו את עורך הניו יורק טיימס
שלושה שבועות לאחר שנחשפו הכתבות הפיקטיביות של כתב העיתון, ג'ייסון בלייר, התפטרו העורך הראשי והעורך בפועל של העיתון, למה הם עשו את זה? בשלושת השבועות האלה רחשה הבלוגוספירה בניתוחים, פרשנות, דברי שנינה ומליצה והגיגים על עתידו של הניו יורק טיימס. לעורכים לא נותר אלא לקרוא ולהפנים.

מי הרג את הילד שלי?
אביו של דניאל הילר, החייל שנסיבות מותו שנויות במחלוקת, פירסם תמונה של גופתו של בנו באתר רוטר.נט. האב מתעקש שבנו לא התאבד, בניגוד להחלטת המכון הפתולוגי. כדי לחזק את טענתו הפנה את תמונת הגופה לגולשים במטרה לקבל מהם השערות לגבי נסיבות המוות. המעשה, אגב, חוקי לחלוטין.

קוד פתוח סוגר
SCO היא החברה המחזיקה בזכויות על יוניקס ומשווקת במקביל גירסה משלה ללינוקס. לאחר שחתמה על הסכם רישוי לתוכנה עם מיקרוסופט, יצאה החברה בשורת הצהרות לגבי כוונתה לתבוע את מי שלדעתה מפר את זכויות היוצרים שלה על יוניקס: משתמשי תוכנת לינוקס גרסת ליבה 2.4 ומעלה, שלטענת SCO מבוססת על התוכנה שלהם. החברה ירתה את יריית הפתיחה שלה בקרב המשפטי הארוך דווקא נגד הענקית IBM, ומגישה נגדה תביעת ענק בסך שלושה מיליארד דולר על הפרת זכויות יוצרים.

מודיעין סלולרי, הידעתם?
איפשהו בעולם הסלולרי החביאו מפניכם חברות הסלולר את שירותי המודיעין שלהן – התשובה הסלולרית ל-144 – שאותם הן חייבות לספק בחינם לפי תקנות הרגולטור. החברות לא פירסמו את המספרים כדי לחסוך כסף, ואתם לא קיבלתם את השירות שמגיע לכם. אורן הוברמן חשף את ניסיון ההסתרה וגם הביא לכם את מספרי השירות שיחסוך לכם כסף.

אפשר להחליף ביצה?
האינטלקטואלים האדישים אך הפוסט-מודרנים בניו-יורק המציאו ז'אנר חדש של הפגנה נגד השיעמום או אולי תרבות הצריכה – למי אכפת? "ההמון הבלתי מוסבר" או "אספסוף בזק"– כך הוא מכונה – מאורגן ברשתות אימיילים, ומביא מאות אנשים להפגנות בלי נושא שנמשכות רק 10 דקות. התופעה התפשטה ברחבי העולם, ואם לא היו יורים כאן במפגינים, אולי היו מאמצים את זה גם אצלנו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by