ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
יציאת לבנון, או חילופי משמרות? 

יציאת לבנון, או חילופי משמרות?

 
 
צביקה בשור

בפסח הזה אולי כדאי לבחון אם היציאה הקרובה שלנו, מלבנון, היא לא בסך הכל חילופי משמרות של עבדי מצב הביטחון הישראלי - בין חיילי צה"ל לתושבי הצפון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיילי צה``ל על גבול לבנון. האם עכשיו יהיה תורם של תושבי הצפון? (רויטרס)
 חיילי צה``ל על גבול לבנון. האם עכשיו יהיה תורם של תושבי הצפון? (רויטרס)   

למי שתהה במה נשתנה הסדר הזה מכל סדרי פסח שקדמו לו, הרי שביום רביעי האחרון נחגג, ככל הנראה והמובטח, סדר פסח האחרון ברצועת הביטחון שבלבנון. אמנם, כהרגלם של חגי ישראל בגולה, פרעו הגויים בנו, ואנשי החיזבאללה עשו כל שביכולתם להיכנס לעמוד הראשי של העיתונים במקום מכבי תל-אביב, אבל לפחות כולנו יכולים להתנמנם לנו בשקט בידיעה שבעוד פחות משלושה חודשים כל הסיוט הלבנוני יהיה מאחורינו. האומנם?

לא כל כך בטוח, אם לומר את האמת. אם לומר את כל האמת, יכול מאוד להיות שהנסיגה החד צדדית מלבנון, עליה הודיע ברק באופן רשמי למזכ"ל האו"ם, רק תפתח שלב חדש-ישן של חדירות לתוך שטחי ישראל ורעות מהזן שכבר מזמן לא נפתחו מצפון, אלא רק מהמזרח והדרום הפלסטינים. אם לומר רק את האמת, יכול מאוד להיות שכבר בפסח הבא תעלה שוועתנו לבורא עולם וראש הממשלה, בתחינה להחזיר את הבנים ללבנון, כי מלאה הארץ חיזבאללה.

מדינת ישראל היא מדינה יוצאת דופן במבנה הצבא שלה. לפחות בקרב המדינות שנמצאות במאבק צבאי קיומי, לא נהוגה שיטת גיוס החובה, שמביאה ליצירתו של "צבא עם". ברוב המדינות השרויות במצב לחימה כלשהו יש צבא מקצועי ברמות אלו או אחרות, שמקבל שכר ומעמד שונה מזה של האזרחים הפשוטים. היתרון שבשיטה הישראלית הוא הביטחון שהצבא לעולם לא יפעל באופן ישיר נגד הדמוקרטיה הישראלית. אבל ישנם גם חסרונות.

 

במקרא בחרו שלא להגדיר את טביעתו של חיל פרעה מלך מצרים בים סוף כמכה האחת-עשרה. גם התורה הבינה שאין דין פגיעה בחייל כדין פגיעה באזרח. בכל מדינה, דמוקרטית ודיקטטורית, זהו תפקידו של החייל להגן על האזרח, גם במחיר חייו. בישראל, שההבחנה בה בין אזרח לחייל מטושטשת עד אימה, גם חלוקת התפקידים הזו אינה ברורה.

דווקא החיילים שיושבים למעלה בלבנון מבינים את החלוקה. "באנו לעשות את העבודה" אומרים רבים מהם, ורבים בבית מצקצקים בלשונם למשמע הדברים. האנשים בבית, ובעיקר באזורים שמרוחקים מגבולות ישראל, לא מצליחים להבין ככל הנראה שעבודתו של נער שנולד בגוש-דן והתגייס לצנחנים היא להגן, בגופו, על אזרחי הצפון. לטעמם של אנשים רבים בישראל, שהקשר בינם לצפון הוא דרך התקשורת בלבד, נראה המהלך של נסיגה חד צדדית ברור ונטול סיכונים.

אזרחי הצפון מרגישים קצת אחרת, ובצדק. לראשונה בתולדותיה מסיגה מדינת ישראל כוחות צבא שהגנו על גבול אזרחי בלי הסכם בינלאומי מאובטח ומאובזר היטב על ידי הקהילה העולמית. בפעם הראשונה בתולדותיה מחליטה מדינת ישראל שדמם של חייליה יקר לה מדמם של אזרחים. בפעם הראשונה בתולדות ישראל צריכים רבים מאזרחיה להתחיל לחשוש לחייהם, כי המדינה החליטה שהיא מוכנה לספק להם ביטחון בעירבון מוגבל.

בפסח הזה, כשאנו מספרים ביציאת מצרים ומהללים את הנפלאות שהוציאו אותנו מבית עבדים, אולי ייטב לנו לבחון אם היציאה הקרובה שלנו, זו מלבנון, היא בסך הכל חילופי משמרות של עבדי מצב הביטחון הישראלי - אם השנה אלה הם החיילים שלנו שמוצאים את עצמם מול קני המרגמות של אנשי החיזבאללה, ובשנה הבאה יהיו אלו אזרחי הצפון.



 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by