ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עוד מקרה של העתקה נכנס לסטטיסטיקה 
 
 
עידו קינן

בוואלה העתיקו שתי כתבות של עורך המחשבים של ynet, גל מור, ואפילו נתנו לו קרדיט; מקור ב-ynet: "וואלה נתפסו עם המכנסיים למטה באמצע כביש סואן"; וואלה: הכתבות הועלו על ידי משתתפי הפורומים, הדבר לא יחזור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"יותר מדי אתרים המציעים חדשות מפיקים אותן על ידי העתקה שיטתית של ידיעות וכתבות שפורסמו בכלי תקשורת אחרים", כתב גל מור במאמר "למה להתאמץ כשאפשר להעתיק?", שפורסם בסוף נובמבר. חודש עבר, ובוואלה העתיקו שתי כתבות של מור (ואפילו העניקו לו בטעות קרדיט).

בעקבות הפרסום בחיים ברשת, נמסר מוואלה שהכתבות הועלו על ידי מנהלי פורומים, ושאפשרות זו נחסמה בעקבות המקרה (ר' בסוף הידיעה).
 
 
ב-20 בדצמבר, בשעה 12:29, פורסמה ב-ynet כתבה של מור, "המורדים", שמנתחת את עולם האינטרנט לאור חג החנוכה. באותו היום, ב-19:07, עלתה הידיעה במלואה בוואלה, בשינוי קל של הכותרת – "המורדים(חג החנוכה)", עם קרדיט ל"מערכת וואלה!". שמו של גל מור מופיע שם בכותרת המשנה [צילום מסך].
 
כתבה מקורית ב-ynet
 כתבה מקורית ב-ynet   
למחרת ב-13:51 עלתה ב-ynet כתבתו של מור, "מחקר: 2.5 מיליון גולשים בישראל", שסיכמה את נתוני סקר הגלישה באינטרנט של חברת TNS טלסקר לחודש נובמבר. כשלוש שעות לאחר מכן, ב-18:45, פורסמה הידיעה בשלמותה בוואלה. הכותרת וכותרת המשנה זהות לאלה של הידיעה המקורית, ורק הקרדיט שונה ל"מערכת וואלה!". אולם בתוך הטקסט, הועתקה כותרת המשנה בשנית, ותחתיה מופיע הקרדיט של מור [צילום מסך].
 
 
אזכור ידיעות מכלי תקשורת אחרים, במסגרת סקירת עיתונות, הינו הליך מקובל בתקשורת הישראלית והעולמית, בדרך כלל תוך הקפדה על מתן קרדיט, אולם במקרים הנוכחיים מדובר בהעתקה של כתבות שלמות, הפרה ברורה של זכויות היוצרים של מור ו-ynet על הטקסט. באפריל 2000 פסק בית המשפט המחוזי של קליפורניה בתביעה של העיתון לוס אנג'לס טיימס ואחרים נגד אתר Free Republic כי העתקה ופרסום של כתבה עיתונאית ללא רשות מהווה הפרה של זכויות יוצרים. לפי פקודת זכויות יוצרים הישראלית, ניתן לחייב מפר זכויות יוצרים בפיצויים סטטוטוריים (ללא חובת הוכחת נזק) של עד 20,000 שקל עבור כל הפרה, אולם בפועל הסכומים נמוכים יותר.

במאמרו "למה להתאמץ כשאפשר להעתיק?", כתב מור כי "בעקבות המשבר הכלכלי בישראל והתנפצות הבועה הפיננסית בנאסדק, גם הם [הפורטלים הישראליים] נאלצו לחסוך דרמטית בכל ההוצאות ובכוח אדם". והפיתרון בתחום החדשות? "מערכת נטולת עיתונאים אך 'עשירה' בשניים-שלושה קשבים זריזי עכבר ומקלדת. הם גולשים באופן רציף באתרי חדשות ותוכן מקצועיים, מאזינים לרדיו וצופים בטלוויזיה. כאשר אותם 'קונטרול פריקס' רואים ידיעה מעניינת באתר כלשהו הם מפעילים טכניקה ייחודית, פלאית ממש, המכונה Ctrl+c (העתקת הידיעה מאתר אחר) ו-Ctrl+v (הדבקת הידיעה לאתר המעתיק), וכבמטה קסם נוצרת כתבה חדשה". מור, אגב, עבד ככתב האינטרנט של וואלה, עד שעבר ל-ynet באפריל 2000.

מקור ב-ynet אמר לחיים ברשת: "אפשר לומר שוואלה נתפסו עם המכנסיים למטה באמצע כביש סואן, אך המנהג המגונה והמפוקפק של גניבת כתבות מקובל בכמה אתרי אינטרנט שיש להם יומרות בתחום החדשות ברשת, אשר וואלה הוא רק אחד מהם".

גל מור אמר שהוא מודע לפרסומים בוואלה, והפנה אותנו לקבל תגובה מעורך ynet, יון פדר. את תגובתו של פדר לא הצלחנו להשיג עד לעליית הכתבה.

מוואלה נמסר שאין ברצונם להגיב.
 

עדכון

מספר שעות לאחר פרסום הכתבה, פנה אלינו המשנה למנכ"ל וואלה, ארז פילוסוף, עם ההסבר: "בפורומים של וואלה היתה עד היום אפשרות למשתתפי פורומים להעלות כתבות. הם כנראה העתיקו כתבה מ-ynet והעלו בפורום. מה שקרה זה שהכתבה הופיעה בתוצאות החיפוש ככתבה של וואלה. עקב כך, שינינו את המדיניות כך שהם לא יכולים להעלות יותר כתבות".

למה הקרדיט היה ל"מערכת וואלה"?
"המערכת הטכנולוגית של וואלה לוקחת את הכתבות ועוטפת במעטפת. בגלל שאין שם של כתב, הדיפולט [ברירת המחדל – ע"ק] הוא 'מערכת וואלה'".

למה נתתם לינק מכתבה שלכם לכתבה שהועתקה מ-ynet?
"עורך המחשבים עשה לתומו חיפוש במערכת החיפוש של וואלה וקישר אליה, בלי לשים לב שמדובר בידיעה מהפורומים. עכשיו אנחנו מנקים את כל הכתבות של הפורומים, ועוד יומיים, בגלל בעיות caching, אי אפשר יהיה לראות את הכתבות".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by