ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מדריך 
איך לחבר את המחשב לטלוויזיה 
 
 את הסרט הורדנו מהרשת, את הטלוויזיה הורדנו מהחנות   
מדריך |
 
דביר וולק

אתם לא חייבים לשלם ל-YES-HOT מאות שקלים בחודש בשביל התכנים העבשים שלהם. הוצאה חד-פעמית על חיבור המחשב למסך הטלוויזיה משתלמת הרבה יותר. כך תעשו את זה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שתהיו בעניינים, טלוויזיה זה כל כך 93' שזה ממש כואב כמה שזה אאוט. כל בנאדם שני שאני מדבר איתו לאחרונה מודה – לפעמים בבושת פנים ולפעמים בגאווה בלתי מוסתרת – שהוא התנתק מהטלוויזיה. נגיד, רואים איזה פיגוע פה ושם, אבל זהו פחות או יותר. אחרי קצת יותר מעשר שנים עם כבלים/לווין וערוץ 2, נמאס לנו סופית שיש לנו מיליון ערוצים וכל מה שיש לראות בהם זה שידור חוזר של "כוכבי השכונה".

אז אנשים מתנתקים מהטלוויזיה. אבל אל תחשדו בי, או באף אחד ממכרי, שזנחנו את הקופסה לטובת קריאת מסות הגות על גלובליזציה או משחקי טאקי אל תוך הלילה. זאת אומרת, גם זה. אבל זנחנו את האופציות המוגבלות ותלויות הזמן שמציעה לנו הטלוויזיה הרב-ערוצית, שבה מישהו אחר קובע בשבילנו מה נראה בכל רגע נתון, ולרוב זה יוצא מה ששודר בארה"ב לפני שנתיים-שלוש – לטובת צפיה רגועה ונטולת לוח שידורים במה ששודר בארה"ב בחודש האחרון.

יש שיטענו שלצפות בטלוויזיה על המחשב זה מסורבל, זה איטי וזה בעיקר נראה רע – תמונה קטנטנה במרכז המסך, או הגדלה על כל המסך שמתפקסלת ופוגמת בחוויה, שלא לדבר על הרמקולים המעפנים של המחשב שנשמעים כמו טרנזיטור מקולקל שזרקו אותו לשירותים ציבוריים. לא בדיוק חוויית הצפיה האולטימטיבית. אבל אם את חדוות ההורדה של סדרות טריות ברשת כבר גיליתם, הנה כמה טיפים שיעזרו לכם, בעלות מאוד נמוכה, להפוך את המחשב שלכם לתחנת מולטימדיה עצבנית, שתקרין לכם סרטים בטלוויזיה באיכות שלא האמנתם שכל כך פשוט להשיג.

ראשית, הסבר טכני קצר. הטלוויזיה שאתם רואים בבית עובדת בפורמט PAL, שהרזולוציה שלו נמוכה בהרבה מזו של מסך המחשב שלכם. מה שזה אומר זה שאם תמתחו וידאו שהורדתם ברשת על כל מסך המחשב שלכם, ותשבו במרחק הרגיל בו אתם יושבים מהמחשב, זה ייראה די קקה. אבל תנו לנו לגלות לכם: אם תיקחו את אותו וידאו בדיוק ותשלחו אותו למסך של הטלוויזיה שלכם, ותשבו במרחק של שניים שלושה מטר ממנו – כמעט לא תרגישו בירידה באיכות. זה לא ייראה כמו DVD, אבל כמו, נגיד, קלטת וידאו, או שידור בכבלים אנלוגיים. ותסמכו על דוד שלכם – זה בהחלט מספיק.

עם פורמטים שמשתפרים ללא הפסקה כמו DivX ו-OGG, הקבצים הולכים וקטֵנים, מה שמאפשר להעביר סרטים ברזולוציות יותר ויותר גבוהות בזמן סביר. התוצאה: בשבוע שעבר ראיתי פרק של Simple Life, סידרת הריאליטי הקיצונית של פוקס עם פריס הילטון, ששקל משהו כמו 150 מגה – באיכות שידור רגילה לחלוטין.
 

המצרכים:

כבל s-video
 כבל s-video   
1. כרטיס מסך שתומך ביציאת טלוויזיה חיצונית. אין צורך בכרטיס טלוויזיה יקר עם מקודד MPEG. כיום, כל כרטיס מסך מודרני פשוט, שעולה בסביבות ה-200 שקל, במיוחד הכרטיסים הפשוטים מסדרת GeForce של NVIDIA או Radeon של ATI, מגיעים עם יציאת טלוויזיה. היציאה הזו היא לרוב עם שקע s-video, והכרטיסים מגיעים עם כבל קצר שמתאם בין היציאה ליציאת RCA רגילה, אותה ניתן לחבר בקלות לטלוויזיה. אם אתם גם גיימרים, לכו כמובן על כרטיס שיאפשר לכם גם לשחק, וגם אם לא – מומלץ כרטיס עם 64 מגהבייט זיכרון בכל מקרה, כדי שיעבוד מהר ובלי חריקות.
 
 
שימו לב: למרות שסביר להניח שמערכת ההפעלה תזהה את הכרטיס שלכם ללא בעיות, כדי ליהנות מיכולות יציאת הטלוויזיה עליכם להתקין את הדרייברים המקוריים שמגיעים עם הכרטיס. אלה יגיעו עם אפשרות לפיצול שולחן העבודה למסך הטלוויזיה ומוניטור המחשב, באמצעות יצירת שני שולחנות עבודה על מחשב אחד. בכרטיס ה-Radeon שיש לכותב שורות אלה, ניתן לתכנת גם מקש קיצור שיחליף בין המסכים בשולחן עבודה אחד, וכך אפשר בפשטות להתחיל לנגן סרט במחשב, ולהעביר את ההקרנה לטלוויזיה.

2. טלוויזיה. ולא נציין את זה רק בתור בדיחה – כי חשוב להדגיש שלטלוויזיה חייבת להיות כניסת AV, שזה אומר קליטה של שידורים לא דרך אנטנה. אני לא חושב שיש טלוויזיה שיוצרה בעשר השנים האחרונות שאין לה כניסה כזו, אבל שוב, כדאי לוודא את זה לפני שקונים כבלי חיבור וכרטיס מסך, שלא יהיו פדיחות.

סביר להניח שכניסת ה-AV של הטלוויזיה שלכם תיראה ככה:
 
 
 
שזה אומר שיש לכם כניסת RCA, ויש לכם חיים מעט יותר קלים.

מצד שני, אם היא נראית ככה:
 
 
זה אומר שיש לכם כניסת SCART, ותצטרכו מתאם, שנראה ככה:
 
ומאפשר לכם לחבר כבלי RCA רגילים לכניסת SCART.


3. כבל חיבור. אם אתם ממש רוצים לבזבז כסף, יש אפשרות לקנות מתאם אלחוטי בין המחשב לטלוויזיה, שעולה כמה מאות שקלים. אם אתם קצת פחות מפונקים, אתם צריכים כבל חיבור באיכות טובה. כאן חשוב לזכור כמה עקרונות:

אם המחשב במרחק של פחות מחמישה מטרים מהטלוויזיה, כבל פשוט יחסית יספיק לחיבור ולא יפגום באיכות התמונה. אם הטלוויזיה מרוחקת יותר מחמישה מטרים, כדאי להעביר את אות הווידאו בכבל מסוכך איכותי. ניתן לקנות כבלים מוכנים בחנויות אודיו ואלקטרוניקה, אבל הכי טוב לגשת למדוד מראש איזה אורך כבל אתם צריכים, ללכת לחנות כזו ולבקש שירכיבו לכם כבל לפי צרכיכם. שם גם ייעצו לכם לגבי איכות הכבלים שאתם צריכים.

עקרונית יש צורך בשני סוגי כבלים:

כבל וידאו – שיעביר את אות הוידאו, ויתחבר מצד אחד לכרטיס המסך, ומהצד השני לכניסת ה-AV-IN של הטלוויזיה. זה הכבל החשוב באמת, וכדאי להשקיע ולקנות אחד איכותי.

כבל אודיו – במקרה והטלוויזיה שלכם סטריאופונית, יש צורך בשני כבלים – אחד עבור כל ערוץ רמקול. כאן אפשר מעט יותר לחפף באיכות הכבל ואין חובה לקנות כבלים יקרים במיוחד. כבלי האודיו צריכים להיות בעלי יציאת PL סטריאופונית קטנה מצד אחד, זהה לתקע שבאוזניות ווקמן, שתתחבר לכל כרטיס קול סטנדרטי. שימו לב שהאודיו לא מגיע מכרטיס המסך שלכם, אלא מכרטיס הקול, ויש לחבר אותו במקום הרמקולים של המחשב. מהצד השני יש לחבר שתי יציאות RCA, אחת עבור כל ערוץ שמע. שוב, עדיף לבקש בחנות אודיו כבל מורכב בדיוק עבור הצרכים שלכם.

4. אחרי שיש לנו את המצרכים, ההכנה מאוד פשוטה: מחברים את מתאם ה-s-video של כרטיס המסך לכבל הווידאו מצד אחד, ול-Video In של הטלוויזיה מצד שני. מחברים את כבל האודיו לכרטיס הסאונד מצד אחד ולכניסת ה-Audio In של הטלוויזיה מצד שני. מכוונים את הטלוויזיה למצב AV, מתקינים את הדרייבר של כרטיס המסך ועוקבים אחר ההוראות של יצרן הכרטיס – והופה, הטלוויזיה שלכם התחברה לאינטרנט.

בהצלחה, או משהו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by