ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"כל מה ששווה משהו בערוץ 2 – יהיה גם אצלנו" 
 
 מי רואה טלוויזיה במחירים של הארץ?   
 
אורן הוברמן

רשת מחליפי הקבצים מלאה בסדרות ותוכניות טלוויזיה, מיהורם גאון ועד יצפאן. לאנשים שבמרכז הסצינה יש מה למסור לערוצי הטלוויזיה הגדולים; 2004: שנת האינטרנטלוויזיה – כתבה רביעית בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשנה האחרונה קפצה תעשיית הפיראטיות העברית מדרגה, בדיוק כמו אחותה העולמית. בעבר, כשרצית להוריד פרק מתוך הסדרה "הבית הלבן" (או "סטיב", אבל למה שתרצה לעשות דבר כזה?!) נאלצת לזרוק חכתך אל מימיה העכורים של הקאזאה ולפלל למזלך הטוב.

היום, המזל הפך לאופציה בלבד. מי שטרם שמע על מובילי המהפכה, כדאי שיתחיל לשנן את השמות הבאים: סולסיק, אימיול וביטורנט. שעתה, כשקאזאה גוססת לה, מספקות את צרכי המדיה של הגולשים. המוריד החדש הוא כבר לא עבד למזלו. הוא יודע היטב מה הוא רוצה ויותר מזה – הוא גם יודע בדיוק היכן למצוא את זה. זה נכון לגבי מוסיקה, סרטים ותוכנות סרטים, ולא פחות גם עבור תוכניות טלוויזיה.
 
 
בגזרה הבינלאומית אתרים כמו "סופרנובה" מציעים לגולשים המורידים "דיווחים" על היכן ניתן למצוא כל סדרת טלוויזיה המכבדת את עצמה: החל מהעונה הטרייה של 24 וכלה בספיישלים מיוחדים (תחרות הגננים הבינלאומית למשל) של רשת ה-BBC. התוצר הטלוויזיוני בארץ אמנם דל בהרבה, אך תופתעו – גם ממנו ניתן להוריד מבחר מכובד ובאיכות מצוינת.

יוני (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת) הוא מנהלו של אתר ההורדות הישראלי הפופולארי warezfaw.com. האתר, כך הוא מציין, אינו מציע קבצים בלתי-חוקיים להורדה, אלה רק "מדווח" על קיומם ברשתות השיתוף. "הקמתי בהתחלה אתר תוכנות-לא-חוקיות, אבל ה- BSA מצאו אותו וביקש ממני לסגור אותו", הוא מספר על התחלת הדרך. "מאוחר יותר, ראיתי שההורדות מהאימיול והביטורנט הולכות חזק וניסיתי לעשות את זה בעצמי. ככה נולד האתר". היום, מתגאה יוני בלמעלה מארבעים אלף כניסות ביום.
 
לא רק בערוץ 3 בכבלים
 לא רק בערוץ 3 בכבלים   
יוני, מה הולך חזק היום?
"יש ביקוש היסטרי לתוכניות של יצפאן למשל. המון ישראלים בחו"ל מבקשים שנשים לינקים לזה כי אין אפשרות לראות את זה שם. יש גם הרבה מאוד גולשים שיש להם רק לווין. הם הרי לא יכולים לצפות ביצפאן בטלוויזיה, וזאת האפשרות היחידה עבורם".

מה עוד?
"יש את הספיישל של "ארץ נהדרת" שהורידו אותו מלא אנשים. ובכלל, תוכניות ישראליות הולכות לא פחות טוב מהאמריקאיות בארץ. אגב, באופן כללי, עם כל הכבוד לתוכניות טלוויזיה, מה שהכי מצליח זה סרטי הפורנו כחול-לבן. זה היסטרי באמת"

נשמע לי קצת מבאס לראות טלוויזיה על המחשב.
"זה רק נשמע. תזכור שבתוכניות שאנחנו מעלים אנחנו מוחקים את כל הפרסומות. יש סדרות אמריקאיות שעוד לא הגיעו לארץ ואפשר להשיג אותם רק ברשת, וחוץ מזה, נגיד ופספסת פרק באיזה סידרה: אתה פשוט מוריד אותו ואין בעיה. לגבי האיכות, היא בהרבה פעמים הרבה יותר טובה מהטלוויזיה. כמעט ברמת DVD. אם ממש חשוב לך הטלוויזיה אתה יכול לחבר אותה למחשב ותראה את זה באיכות פיצוץ".

מסקירה מהירה של כמה מאתרי החלפות הקבצים הפופולארים יותר, עלה כי יצפאן אכן מוביל בכל הקשור להורדות מהאינטרנט. יותר מעשר תוכניות שלו (ומבחר גדול יותר של מערכונים נפרדים) ניתן למצוא היום ברשת, ובכל האתרים גם יחד. עוד במצעד ההורדות: "ארץ נהדרת", "ילדים סורגים לאלוהים", "המופע של סטיב" (?!), פרקים נבחרים מתוך "לא נפסיק לשיר" (כולל פרק הגמר ההיסטרי), ומבחר שידורים מתוך "יום טוב", ספיישל הצחוקים של הערוץ השני.
 
 
 
אתר החלפת קבצים גדול נוסף הוא LioNetwork, מתחרהו הגדול ביותר של warezfaw בסצינת ההורדות הישראלית. "אנחנו בכסאח", מעיד יוני על היחסים בין שני האתרים אך מסרב לפרט.

ב"ליונט" תוכלו למצוא פרקים מתוך עונתה הראשונה של התוכנית "שוטטות", הרבה מאוד "יצפאן", "ארץ נהדרת", "כוכבי השכונה", מערכונים של החמישייה הקאמרית, ואף זוטות מוזרות כמו סרט דוקומנטרי הסוקר את תולדותיו של חוזה המדינה, הסרט התיעודי המהולל "30 שנה למלחמת יום כיפור", והאוסף האולטימטיבי של הגשש החיוור.

רועי (הפרטים במערכת וכו'), המנהל רשימת דיוור בה מעבירים החברים קישורים להורדת סרטים, מנסה להסביר את האיזוטריה: "על אף שהאתרים מנוהל ע"י צעירים בד"כ, תזכור שהם לא רק לילדים. יש גם סקס ותוכניות של מבוגרים. התוכנית של יורם גאון שבה השתתפו החבר'ה מ- Ytv נמצאת בעשרות עותקים ב- Mirc ובאימיול, סתם לדוגמה. יש לזה קהל. חוץ מזה שיש תקשורת מלאה עם הגולשים, והאתרים יודעים לתת להם מה שהם מבקשים. אני יכול לספר לך שכבר קרה שפנו אלינו לפני שתוכנית שודרה וביקשו שנקליט ונשים לינק באתר". "דברים יותר נדירים", הוא מוסיף, "אי אפשר למצוא בשניים הגדולים. בשבילם צריך לחפש את האתרים הקטנים והאיכותיים, ערוצי ה- Mirc והניוז-גרופים הטובים".

זה לא הרבה עבודה להקליט ולהעביר?
"לא. ממש לא, פעם זה היה. היום זה ממש לא סיפור. שתבין, היום אנחנו מוסיפים לסרטים באנגלית תרגום בילט-אין שאנחנו עושים בעצמנו. להקליט ולהעביר את זה לרשת זה שטויות".

ומתי נוכל להוריד את "הבורגנים", למשל?
"זה הכל עניין של ביקוש. אנשים ידרשו – זה יגיע. אני מאמין שתוך שנה המבחר ברשת כבר יהיה הרבה יותר גדול. אנשים יתחילו להקליט בעצמם ולשתף, ולא רק קבוצות קטנות שעושות את הכל, כמו עכשיו. אני יכול להגיד לך שכל מה ששווה משהו בערוץ 2 – יהיה גם אצלנו. אנשים רוצים את זה, אז הם יקבלו"

כלומר, העתיד לדעתך יביא עוד הרבה תוכניות לאינטרנט?
"לא הרבה, הוא יביא את כולן. כל מה שאנשים מחפשים".

גם רועי וגם יוני מספרים שהם כמעט ואינם רואים טלוויזיה בעצמם. "התרגלתי להוריד הכל מהרשת, אני לא צריך יותר את הטלוויזיה", מעיד יוני.
 

בטלוויזיה צריכים למצוא דרכים להתמודד

האם יש כבר סיבה לחברות ההפקה לחשוש לפרנסתם? "לדעתי, עדיין לא", חולק איתנו רועי. "הם צריכים למצוא דרכים חדשות להתמודד עם זה. חברות התקליטים נפלו בקטע הזה, אולי תעשיית הטלוויזיה תצליח. פרסומות אפשר בלאו הכי להעיף היום עם TIVO, אם הם ישלבו את הפרסומים בתוך התוכנית אי אפשר יהיה להסיר את זה"

"בישראל אני מקווה שיתחילו לדאוג. גם ערוץ 3 וגם הערוץ השני מתייחסים גרוע ללקוחות שלהם. מעיפים סדרות בלי להודיע, לא שומרים על רצף הפרקים. אנשים ילכו לאיפה שמתייחסים אליהם כמו שצריך".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by