ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
באינטרנט יש טלוויזיה מצוינת 
 
 ``כבר לא מסך בגודל קופסת סיגריות``. פלד   
 
עידו קינן

האם נוכל לראות באינטרנט תוכניות שהטלוויזיה לא מסכימה לשדר? לא רק שנוכל, אלא שאנחנו יכולים כבר היום, ובקרוב יוצע למכירה מכשיר אלחוטי שיחבר את המחשב למסך הטלוויזיה. 2004: שנת האינטרנטלוויזיה – כתבה ראשונה בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הפורנו מקדם את האינטרנט בישראל. XTV
 הפורנו מקדם את האינטרנט בישראל. XTV   
שתי חברות טכנולוגיה ישראליות, אינפוגייט (בשיתוף 012) ו-Best Broadcast Television (עם אינטרנט זהב) כבר מציעות שידורים טלוויזיוניים באינטרנט הישראלי, אם זה פורנו, סרטים או תוכניות טלוויזיה. מנכ"ל וואלה, אילן ישראלי, דיבר בוועידת התקשורת של הארץ על רצונה של החברה שלו להפוך לספק תוכן טלוויזיוני, וספקיות אינטרנט נוספות מרחרחות את השטח. כשיימאס לטחון את הקאזאה, איזו טלוויזיה אינטרנטית חוקית (ובתשלום) יציעו לנו?

Best Broadcast Television היא אולי לא שם מוכר לגולש הישראלי, אבל הערוץ שמשתמש בטכנולוגיה שלה דווקא כן: פלייבוי. באמצע יוני החליטה מועצת הכבלים והלווין להחזיר את פלייבוי למסכי הטלוויזיה, אבל תחת מגבלות: רק אירוטיקה, בלי פורנו, איסור מכירת הערוץ כחלק מחבילה קיימת, שעות שידור מצומצמות וקידוד דיגיטלי. אנשי פליי טי.וי. פנו לערכאה העליונה – האינטרנט, שם אין מועצות ובג"צים וח"כים (עדיין), ופתחו את ערוץ פלייבוי הישראלי באינטרנט, שמשדר מה שהוא רוצה מסביב לשעון.

Best נוסדה לפני שנתיים כשסידני דולב, מייסדה, זיהה את הדבר הבא באינטרנט: צפיה בתכני טלוויזיה. הבעיה: איך מעבירים שידור רציף באיכות תמונה טובה, לגולשי האינטרנט מהיר, שלא בהכרח מחזיקים בחשבון של 1.5 מגה. הפתרון: פיתוח המשלב תוכנה וחומרה, שיושב על שרתי אינטרנט זהב ומאפשר לדחוס את הווידאו לכ-390Kb לשניה תוך שמירה על איכות תמונה משובחת, ולשדר אותו למספר רב של גולשים (שמחוברים בחבילות של חצי מגה ומעלה) תוך חיסכון בעלות רוחב הפס. "צריך לחנך את משתמש האינטרנט שטלוויזיה באינטרנט זה לא מסך בגודל של קופסת סיגריות עם פיקסליזציה שהוא ראה באיזה אתר, אלא סרט של שעה וחצי, חלק ובלי עצירות", אומר מייסד-שותף וסמנכ"ל פיתוח עסקי בחברה, עודד פלד. "צריך להרגיל את הצרכן שזו איכות שהוא יהיה מוכן לשלם עליה".

השידור, בהדגמה שנערכה במרתפי חיים ברשת, היה מרשים מאוד: אחרי המתנה של מספר שניות להתחברות, הופיע על מסך המחשב סרט באיכות שתגרום לאנשי הטכנולוגיה של הלווין והכבלים לדפוק את הראש בקיר. הווידאו שודר באופן רציף, ואת הקפיצות הספורות בסאונד תלה פלד בפיירוול שלנו. אנשי החברה לא ששים, כמובן, לפרט את הטכנולוגיה, כדי לא לתת רעיונות למתחרים, אבל מה שמשנה לגולש הוא שכל החבילה הזאת תואמת Windows Media Player 9, כך שהוא לא צריך לעסוק בהתקנות והגדרות. הקלק, שלם וצפה.
 
בקרוב על מסך בתוך ביתכם. PC2TV של חברת DECO
 בקרוב על מסך בתוך ביתכם. PC2TV של חברת DECO   
כמו שקרה בצילום, בווידאו, במגזינים ובאינטרנט, גם Best קיבלו את זריקת המרץ שלהם מתעשיית הבידור למבוגרים, השם המכובס לפורנוגרפיה. כרגע משדרים שם את פלייבוי, XTV, ספייס ו-GayTV, ובקרוב ייפתח ערוץ Fetish TV, אבל פלד אומר שפורנו אינו החלטה אסטרטגית של החברה, אלא תוצאה של פנייה של בעלי התכנים הללו אל Best. האידיאולוגיה, אם יש כזאת, היא התמקדות בערוצים שיש בעיה חוקית-רגולטורית עם שידורם, כמו הבעיה של פלייבוי.

ואם המחוקק יתערב באינטרנט?
פלד: "אז אני אשים את השרת בחו"ל. וזה לא יקרה – זה הסוף של האינטרנט".

תכניסו את זה טוב טוב לראש – הפרסום בפורנו עובד: מלבד עשרות אלפי כניסות ביום לערוצים (לפי נתוני Best), הפרסום הרב שהחברה זכתה לו מביא לפניות יומיות של בעלי תכנים לפלד, בבקשה שיבנה להם ערוץ שידור אינטרנטי. הפונים מגוונים: ממורים שרוצים להעביר שיעורים פרטיים בלי לצאת מהבית, ועד מתחתנים שמעוניינים להעביר את טקס החתונה בלייב לקרובים בחו"ל שהתקמצנו על כרטיס טיסה.

בקרוב, מספר פלד, יושק ערוץ ילדים וערוץ של קורסים בהזמנה אישית. בחודשיים הקרובים תושק מערכת Video on Demand להשכרת סרטים לפי ימי השכרה או זמן צפיה, שמשלבת פונקציונליות של DVD ו-Tivo, כולל הקפאה, הרצה קדימה ואחורה, סימון קטעים ושליחתם לחברים. ויש גם מערכת Real Time Encoder, שמתחבר למצלמה ומאפשר לקודד ולהעביר אירועים מצולמים בשידור חי.

פלד פורש את החזון שלו: "לדעתי מה שנראה ב-2004-2006 זה יותר ויותר ערוצי 'טלוויזיה', חלקם מחתרתיים, נישתיים – למשל ערוץ בולים. חברת הכבלים בחיים לא תרים ערוץ בולים. לי יש אפשרות. אני מדמיין חוויית משתמש, עוד שנה-שנתיים, שלאנשים יהיו עשרות ערוצים לבחירה, שתהיה אפשרות לצפות בהם על מסך המחשב באיכות טלוויזיונית או איכות DVD, או על גבי מסך הטלוויזיה".

"אנחנו לא רואים את עצמנו מתחרים בכבלים ובלוויין", הוא מסביר, "אלא מתמקדים בערוצי נישה, או ערוצים שמוגבלים רגולטורית. בקרוב נתחיל לשדר בחו"ל, והרעיון של לקחת feed [אות שידור] ממדינה אחת ולשדר במדינה אחרת – זה לא מתחרה בכבלים. אין לנו את הכוונה, וזה די יומרני להתחרות בכבלים".

איפה אתה נמצא בשרשרת ההפצה של הסרט, שמתחילה בקולנוע ומסתיימת בשידורים חוזרים בטלוויזיה?
"אנחנו במקום של הגעת הסרט לחנויות ה-DVD. כשהסרט יגיע לחנות, שיש לה ארבעה עותקים ואתה תהיה החמישי – לא תהיה לך את האכזבה הזאת במערכת שלנו. אם אני פותח וידאומט באינטרנט – למה שמישהו ייצא לקחת סרט? קולנוע אני מבין – זה הפופקורן והחוויה והכל. אבל וידאומט? אני לא מבין למה שמישהו ייצא מהבית".
 
 
"יש תכנים מסויימים שנוח לראות במחשב, כמו פלייבוי. ברור לנו שסרט הוליוודי, אנשים רגילים לראות על מסך הטלוויזיה", מודה פלד. "לכן תוך זמן קצר, נמכור למנויי ערוצי Best מכשיר PC to TV Encoder". מאחורי השם הלועזי מסתתר מתקן פשוט אבל מצוין, שחלק אחד שלו מתחבר לכרטיס המסך ("כרטיס מסך רגיל מספיק", אומר פלד), והשני למסך הטלוויזיה, ושניהם מתקשרים זה עם זה אלחוטית בתדר 2.4 מגהרץ. לפיכך, המחשב והטלוויזיה לא חייבים להיות באותה חדר, ואפילו לא באותה קומה.

פלד לא מוכן לחשוף את שם היצרן, אבל אומר שבמדינות רבות באסיה זה כבר מוצר צריכה נפוץ, ושהמחיר בארץ יעמוד על כ-600 שקלים. טרם הוחלט באיזה מודל יוחכר/יימכר המכשיר למנויים, אבל המשמעות היא שאפשר יהיה לצפות בכל סרט מהמחשב על גבי מסך הטלוויזיה – גם סרטים מקאזאה. זה לא מדאיג את פלד: "אתה צריך לחכות שם כמה ימים לסרט, לפעמים הוא יורד ואתה מגלה שחסרות לך כמה דקות בסוף, יש חשש מווירוסים, ויש את השאלה של האם אתה עובד עבירה של זכויות יוצרים. ליותר ויותר אנשים יש נכונות לשלם, אם תתן לבנאדם סרט במחיר הנכון ובאיכות טובה".

אבל פלד לא לבד: כשהמכשיר יתפוס בארץ והמחירים ירדו משמעותית (חיפוש באינטרנט מעלה שהמחיר בעולם עומד כרגע על כ-200 דולר), צפויים יבואנים זריזים לקפוץ על העגלה הזאת. שילוב של שירות סרטים אינטרנטי, חוקי או לא, PC2TV ומערכת קולנוע ביתית רצינית יכול לנצח את חווית הקולנוע אצל לא מעט אנשים. אם תזמינו אותנו, הפופקורן עלינו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by