ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
צוות האנציקלופדיה של ynet משיב לגולשים 
 
 
צבי טלית

לרגל עלייתה לאוויר בתחילת השבוע , ענה אמש צוות האנציקלופדיה של ynet על שאלות הגולשים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צוות האנציקלופדיה של ynet ויון פדר, העורך הראשי של האתר, התארחו אמש בפורום "אורחים" של ynet (היינו מצפים שהם ירגישו בבית), והשיבו לשאלות הגולשים בנוגע לאינציקלופדיה המקוונת החדשה שעלתה ביום ראשון לרשת באופן רשמי.

רוב הגולשים היו מלאי שבחים לגבי האינציקלופדיה החדשה ואיכותה, אך היו לא מעט שאלות בנוגע לנפח התכנים, סוגיית התשלום לשירות, שאלות בנושאים חינוכיים, שאלות שניסו לגרור את האינציקלופדיה לתחומים פוליטיים אלו ואחרים, והיה גם מי שרצה לדעת למה חיים רביבו לא מופיע בה כערך.

להלן מבחר מהשאלות והתשובות (התמליל המלא נמצא ב-ynet):
 
 
מבחר שאלות
1.האם אתם לא חושבים שיש גם לאנצקלופדיה הכתובה יתרונות ?
2.האם אתם מתכוונים גם לתת סיכומים על ספרים במקצוע ספרות ?
3.לפי מיטב הבנתי עכשיו השירות הוא לא בתשלום אבל רציתי לדעת אם תוכל לפרט יותר על התשלום בעתיד?
4.האם אתם יכול לפרט על דרך התכנון של אנצקלופדיה באינטרנט ?

שזכו למבחר תשובות
אין לנו שום דבר נגד ספרים, אנחנו חובבים ותיקים של עולם הספר, אבל מה לעשות, בתחום האנציקלופדיות, לאינטרנט יש יתרון מובהק שאין עליו עוררין והדבר מקובל בעולם מוצרי העיון.
יש לאינטרנט בתחום זה יתרונות מובהקים על פני מדיית הנייר (ספרים) ונמנה רק כמה מהם:

1. יכולת עדכון רצופה, שוטפת.
2. יכולת המחשה באמצעות מדיה עשירה, כגון מצגות מולטימדיה, קטעי קול, סרטי וידאו וכו'.
3. אנציקלופדיה ברשת לא מתיישנת, אפשר לעדכן אותה כל הזמן, להוסיף עליה מושגים וערכים וכו'.
4.יכולת חיפוש מורכב, למשל: אם רוצים לחפש שפ של נשיא אמריקאי שלא זוכרים אותו, אפשר לחפש "נשיא אמריקאי" ולקבל רשימה של תוצאות. בכל חיפוש מקבלים אינפורמציה נוספת משום שמלבד הערך המבוקש, מקבלים רשימה של ערכים הקשורים אליו
5. נפח בלתי מוגבל. לא עוד 20 ערכים כבדי משקל על המדף.

לשאלתך בדבר צורת יצירת האנציקלופדיה:
אנציקלופדית ynet מתבססת על כמה מקורות: תחילתה בכמה מאגרי מידע שנרכשו לצורך זה, כגון: מאגר "האנציקלופדיה הישראלית הכללית" ו"האנציקלופדיה ליהדות" - מושגים, אישים ומסורת ישראל".

מאגרי המידע הללו, נכתבו בידי מערכות של מומחים למקצועות השונים. כך למשל מאגר האנציקלופדיה הישראלית הכללית, נכתב בידי מומחים, רובם ככולם מהאוניברסיטה העברית בירושלים, כגון: פרופ' רפאל ניר בבלשנות, פרופ' שמואל הורוביץ בחקלאות, ד"ר זאב הרווי בפילוסופיה יהודית, פרופ' עקיבא פלכסר במדעי האדמה.

המאגרים הללו נערכים ומתעדכנים בידי מערכת האנציקלופדיה שהוקמה לצורך זה.
המערכת בynet לא רק שעוסקת בעדכון המאגרים, אלא מייצרת ערכים חדשים במגוון תחומים.
העורך המדעי, העומד בראש המערכת זו, הוא ד"ר עמנואל לוטם, אינצקלופדיסט ותיק שהיה שותף למערכות של מרבית הפרוייקטים האנציקלופדיים שנוצרו בישראל ב 20 השנים האחרונות.

בעניין התשלום: בתקופת ההשקה של קרוב לחודשיים, האנציקלופדיה פתוחה לשימושו של הקהל הרחב, בדיוק כפי שפתוחים לשימושו כל שאר ערכי התוכן בynet.
בתום תקופת ההשקה, הכוונה היא להפוך את האנציקלופדיה לשירות בתשלום.
מחירו יהיה: 228 ש"ח לשנה (מנוי ידיעות אחרונות יקבלו זאת במחיר הנחה).

תשלום עבור שימוש באינציקלופדיה
שאלה: בארצנו בה הבעיות הכלכליות כל כך חריפות ובהכרח משליכות גם על החינוך בארץ. במיוחד בשכבות החלשות ההולכות ומרחיבות את שורותיהן. היה ראוי כי אתם תשאירו שרות זה למשך זמן ממושך לפחות ללא תשלום. לפחות עד שירווח מעט במדינה.

אני סבור שריבוי המשתמשים כשהאינציקלופדיה תהיה ללא תשלום יאפשרו לכם להעלות במעט את מחירי הפרסומת באתר ולפצות כך את עצמכם על אבדן הכנסה שעשוי להיות צנוע מאד אם הכניסה לאינציקלופדיה תהיה בתשלום.

נראה לי שתרומה צנועה כזאת מתשלובת תקשורת גדולה שכמותכם תהיה לברכה במדינה שתקציבי החינוך בה הולכים ופוחתים ומשאירים יותר ויותר ילדים ובני נוער בדרגת השכלה של "חוטבי עצים ושואבי מים".

תשובה: אכן מדובר במפעל חינוכי ואכן ראוי שלכל ילד ותלמיד תהיה גישה למפעל הזה ואכן ראוי שתמצא הדרך שהמנוי לאנציקלופדיה עבור תלמידים שאין ידם משגת לממנו, יוסדר על ידי גופים שעניינם בכך.

עם זאת, השאלה היא האם השירות הזה צריך להיות בתשלום, כופפת לשאלה האם השירות יתקיים או לא. אין כל דרך להקים מפעל גדול שכזה, אלא אם אכן הוא יהיה שירות בתשלום ולכן, כשזו האלטרנטיבה, כלומר להקים אנציקלופדיה אינטרנטית בתשלום או לא להקימה כלל, תשובה זו הינה בלתי נמנעת.

ערכה של האנציקלופדיה לצרכן
שאלה: האנציקלופדיה באינטרנט ממש ממש יפה
רק בעיה היא שכתבתם שיהיה צורך בתשלום בעתיד, אני אישית לא ישלם על זה בעתיד כמו ששאר האנשים אני חושבת לא ישלמו, ניתן לראות את זה כמו הרעיון לשלם על הורדת שירים מהאינטרנט.

דבר שני, בואו (מחברי האנציקלופדיה) תוכיחו שלא צריך כסף בשביל ללמוד, כי לצערי כיום בשביל להגיע להישגים לימודים צריך לרוב הרבה כסף, דבר אשר לרוב האזרחים במדינה אין; אז בואו רק אתם תנו דוגמא ותעשו את זה בחינם לטובת החינוך ה"ורוד" בישראל וכך אולי אני לא אצטרך לכתוב ורוד במרכאות...

תשובה: ההצהרה הנחרצת "אני לא אשלם", לא כל כך מובנת ואנחנו מניחים שבמחשבה שניה, את תחזרי בך.
אם את אם לילדים שמתכוונת שתצטרך בשלב כזה או אחר לרכוש אנציקלופדיה. תצטרכי להתמודד עם הוצאה כספית בסדר גודל של 1500 עד 2000 שקלים (מחירן הממוצע של האנציקלופדיות לבני הנעורים הנמכרות בשוק) והמדובר בדרך כלל, באנציקלופדיות שבשל מגבלות מדיית הנייר, הן קטנות בנפח ערכיהן, לא עדכניות, חסרות חומרי המחשה ומידע משלים.

לעומת זאת, האנציקלופדיה של ynet מחירה צנוע לאין ערוך (228 ש"ח לשנה), ויש לה את כל היתרונות של אנציקלופדית ענק, עדכנית ונוחה לשימוש.
כך שמנקודת מבט צרכנית, רציונלית, זו ללא ספק הבחירה הנכונה.

ותגובה: אני מקווה שהכלכלנים שלכם עשו עבודה טובה בחישוב המחיר האופטימלי... אני מהעשירון העליון (תחתית העשירון ליתר דיוק על פי נתוני הלמ"ס), עם שני ילדים ביסודי, בהחלט קהל היעד שלכם ולמרות זאת, אין סיכוי שאעשה מנוי במחיר כזה...
אז או שאני לא מייצג (קמצן?) או שיש לכם בעיה של מחיר פה.

צמיחת האנציקלופדיה
שאלה: קודם כל יישר כוח על הפרוייקט המשובח
הייתי מעוניין לדעת האם היקף האנציקלופדיה כיום הוא סופי והערכים רק יעודכנו או שיש כוונה להוסיף ערכים במשך הזמן

תשובה: אנציקלופדיה אינטרנטית היא מוצר שהולך וגדל, המתפתח כל הזמן.
נכון להיום ישנם באנציקלופדיה כ 10,000 ערכים ונוספים אליה ערכים חדשים מדי יום.
עבודת הוספת הערכים לא תסתיים לעולם, בגלל חוסר ההגבלה על נפח המוצר.

מלבד הוספת ערכים חדשים, אנו מעדכנים את הערכים הקיימים באופן שוטף, וכן עובדים על הוספת תחומי ידע שלמים החסרים היום.

די מזעזע שמחפשים השואה ומקבלים פחות מאסטרופיזיקה
תשובה: יתכן שהערך "שואה" קצר מחלק מהערכים האחרים של האנציקלופדיה, אבל באנציקלופדיה מסוג זה הערך אינו עומד בפני עצמו. הערך "שואה" מכיל קישורים לעשרות ערכים הקשורים לנושא.

מתוכו תוכלו להגיע לכל הנוגע למלחמת העולם השנייה, תוכלו להגיע לכל הדמויות המרכזיות הקשורות לנושא, תוכלו להגיע לכל המושגים המרכזיים הקשורים לנושא, כגון: פאשיזם, נאצים וכד'.

כלומר, הערך "שואה" כמו כל ערך באנציקלופדיה מורכב מהערך עצמו ומכל עולם הידע שאליו הוא מוביל.

למה אין ערכים על גדר הפרדה, חיים רביבו?
שאלה: חיפשתי, חיפשתי וגם את דודי אפל ועומרי שרון? איך זה שאין לכם ערכים כל כך חשובים שבמרכז החדשות בארץ?

תשובה: האנציקלופדיה לא עוסקת באקטואליה חדשותית, כאשר מתחולל אירוע מסויים יעבור זמן עד שהוא יכלל באנציקלופדיה, משום שאנחנו מחכים להבין טוב יותר את משמעויותיו ואת השלכותיו.
ערך כמו גדר ההפרדה, יתכן שימצא יום אחד את מקומו באנציקלופדיה. נכון לעכשיו, זהו ערך אכן אקטואלי, אכן בחדשות, אך לא ערך אנציקלופדי במובן של יחידת ידע שתשרוד לעד.

צריך להבין היטב שתופעות ומושגים בחדשות השוטפות, רק מקצתם ימצאו את דרכם לאנציקלופדיה, שתכליתה לתעד את הידע האנושי לדורותיו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by