ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
או"ם שמום צופה מעל 
 
 
צבי טלית

סוכנות הלווינים של האו"ם פוקחת עין מלמעלה ועוקבת מהחלל אחר התקדמות גדר ההפרדה אותה בונה ישראל בשטחי הרשות הפלסטינית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ישראל בונה חומה. בתוך ישראל יש מי שמכנים את גדר ההפרדה המוקמת בימים אלו בכייה לדורות ויש מי שרואים בה אמצעי הגנה הכרחי (ויש גם מי שמרוויח מבנייתה הרבה כסף, אבל נניח את זה בצד לרגע). בכל מקרה, אנחנו בישראל תמיד בטוחים שאנחנו פועלים בוואקום, וכי אף אחד לא רואה מה אנחנו עושים ואף אחד גם לא יגיד לנו כלום.

מסתבר שבכל זאת יש מי ששם עין. ארגון האו"ם, כך מסתבר, עוקב מהחלל בעזרת לווינים על נתיב ההקמה של גדר ההפרדה השנויה במחלוקת שמקימה ישראל לאורך 700 קילומטרים בלב שטחי הרשות הפלסטינית. מטרת האו"ם היא ליצור תשתית מידע גיאוגרפי ברורה ככל שניתן במקום בו ממשלת ישראל וכוחות הבטחון שלה מעדיפות ליצור מסך ערפל, הן בשל סיבות פוליטיות והן בשל סיבות ביטחוניות גרידא.
 
 
"כשמסתכלים על תמונות הלווין של החומה ניתן לראות בבהירות את הנזק שנעשה לכפרים ערביים שנלכדים בתוואי שלה", אמר אלאן רטירה מסוכנות הלוויינים של האו"ם לשירות ה-BBC.

הסיבה הראשית שנתנה ממשלת ישראל להקמת חומה זו היא לצורך מניעת חדירת מחבלים מתאבדים משטחי הרשות הפלסטינית. אולם גם בישראל כמו גם מחוצה לה (למעשה כל העולם חוץ מממשלת שרון) נשמעו קולות הגורסים כי למעשה מדובר בצעד חד-צדדי של ממשלת ישראל המתווה גבול דה-פקטו בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית, בטרם נחתם ביניהן הסכם שלום.

ארגון האו"ם התבטא כנגד הגדר, ועמדתו היא שבנייתה אינה חוקית. בדו"ח מחודש ספטמבר הוגדרה החומה כ"אקט בלתי חוקי של סיפוח שטחים". תמונות הלווין אותן אוספת סוכנות הלווין של האו"ם, UNosat, ומועברות למשרד התיאום לעניינים הומניטריים של האו"ם.

השלוחה של משרד זה בירושלים מנסה לערוך תמונה תמונת מצב של השפעת החומה על הקהילות הפלסטיניות. אולם בשל הרגישות הביטחונית סביב גדר ההפרדה, זו לא בדיוק משימה קלה. כאן בדיוק נכנסים צילומי הלווין.
 
משרד התיאום של האו"ם מדגיש כי הוא עצמו נטול עמדה לגבי הגדר, וכי תפקידו הוא לוודא שהמידע יהיה זמין לכל. גם לישראל וגם לפלסטינים יש נגישות אליו. אולם יש להניח שמכיוון שלישראל יש גם את תוכניות הבניה של הגדר וגם את האינטרס להחביא את הנעשה, יכולים תצלומי הלווין לסייע דווקא לצד הפלסטיני.

בראיון שהעניק רטירה ל-BBC עולה כי סביר להניח שהמידע שנאסף ע"י סוכנות הלווין לאו דווקא מוצא חן בעיני ממשלת ישראל. "קיימת מידה גוברת של הכרה בכך שהחומה היא לא רק לצרכי ביטחון. כשרואים את המפות, ניתן להבחין שזה יותר מכך".

רטירה מאמין כי תצלומי הלווין יכולים דווקא לתרום לתהליך השלום למרות האווירה העויינת, ומביא כדוגמה מקרים בהם תצלומי הלווין של האו"ם עזרו ליישב מחלוקות בנושא שטחים באל-סלבאדור ובניקרגואה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by