ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אם גראס חוקי, למה לא קאזאה? 
 
 
מערכת חיים ברשת

מכה קשה לתעשיית המוזיקה: בית המשפט העליון בהולנד קבע כי יוצרי קאזאה לא אחראים על הפרת זכויות היוצרים המבוצעת באמצעות התוכנה שלהם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יוצריה של קאזאה, תוכנת שיתוף הקבצים הפופולרית ביותר בעולם, אינם אחראים על הפרת זכויות היוצרים של מוזיקה וסרטים המעבירים ידיים על גבי תוכנת החינם שלהם, כך קבע ביום שישי החולף בית המשפט העליון בהולנד. דיווח של סוכנות הידיעות AP.

החלטת ביהמ"ש העליון מחזקת את ידיה של פסיקה קודמת משנת 2002 של בית המשפט לעירעורים באמסטרדם אשר דחה תביעה שהגיש ארגון Buma/Stemra אשר מייצג את האינטרסים של תעשיית המוזיקה.

תעשיית המוזיקה דרשה כי קאזאה תפסיק את ההורדות החופשיות מהאתר שלה או שתשלם קנס יומי על סך $124,000. בית המשפט כאמור, חשב אחרת.
 
 
בעקבות הפסיקה, הראשונה מסוגה במקרה שבו בחן בית משפט עליון את סוגיית חוקיות החלפת הקבצים, מסרה קאזאה, כי הפסיקה מאשרת לא רק את חוקיות התוכנה שלה, אלא את כל תוכנות שיתוף הקבצים באשר הן.

"ניצחון זה מהווה תקדים לחוקיות טכנולוגיית ה-P2P בכל האיחוד האירפוי וברחבי העולם כולו", מסרו מפתחי קאזאה, ניקולאס זנסטרום ויאנוש פרייס בהצהרה שהופצה ברשת. הם קראו לפסיקה "ניצחון היסטורי עבור האבולוציה של האינטרנט ועבור הצרכנים".

בארה"ב, כבר דחה שופט פדראלי בעבר את תביעותיהן של חברות הבידור כנגד שני שירותי החלפת הקבצים, גרוקסטר וסטריםקאסט, וקבע כי לא ניתן לראות בהן אחראיות בגין הפעולות שמבצעים הגולשים שמשתמשים בתוכנות שלהן. חברות המוזיקה ערערו כמובן על פסיקה זו, וההכרעה בערעור צפויה להימסר בחודש פברואר הקרוב.

משפט דומה תלוי ועומד כנגד חברת שרמן נטוורקס, חברת האם של קאזאה, בערכאה משפטית נמוכה יותר, בפני שופט בית המשפט המחוזי סטיפן וי. ווילסון בלוס אנג'לס (שהוא אותו השופט שהחליט לדחות את התביעה של RIAA נגד גרוקסטר ומורפיאוס).

שרמן מצידה הגישה תביעה נגדית, בה היא מאשימה את חברות הבידור בהפרת חוקי המונופול בכך שהן עוצרות מקאזאה ושותפתה להפיץ עותקים חוקיים של סרטים ומוזיקה דרך קאזאה. פסיקה במשפט זה צפויה להתקבל בחודש ינואר הקרוב.

משרד Buma/Stemra מסר כי הוא מצר על כך שבית המשפט לא התמודד עם ההיבט הרחב של חוקיות תוכנות שיתוף הקבצים, והשאיר את הקבוצה בעמדה דומה לזו של תעשיית המוזיקה האמריקאית, אשר תבעה גולשים לפיצויים של עשרות אלפי דולרים.

ארגון IFPI, המייצג את תעשיית ההקלטות הבינלאומית, הגיב מהר וקרא לפסיקה ההולנדית "שיפוט לקוי, אולם אין כל ספק כי הרוב המכריע של האנשים המשתמשים בתוכנות כמו קאזאה פועלים בניגוד לחוק בכל מדינה בה הם חיים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by