ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
פושעי גוגל לדין! 
 
 כן להסכם, לא חיפוש   
 
דנה רוטשילד

למה גוגל חושב שהתוצאה הרלוונטית ביותר לחיפוש "הסכם ז'נבה" היא דווקא פורום של נוער "מולדת"? מה אפשר לעשות כדי שזה לא יקרה ליוזמת השלום שלכם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חייה של יוזמת ז'נבה לא היו קלים מלכתחילה. נכון, השיקו אותה בז'נבה לאחר שממשלת שווייץ פרשה עליה חסות, אולם כל המעורבים בה לא זכו ליחסי ציבור מוצלחים במיוחד: שאול יהלום הציע להוציא להורג את נציגי הצד הישראלי, וגם נציגי הצד הפלסטיני גונו וזכו לאיומים על חייהם.

קשה לקדם יוזמת שלום באזור הזה, זה ברור, אבל איך הפך הסכם ז'נבה להפניה לאתר ימין קיצוני? מי שיחפש "הסכם ז'נבה" בגוגל ימצא במקום הראשון של תוצאות החיפוש את הפורום של אתר נוער מולדת.
 
לא מדובר בבעיות הבנה של מורשת גנדי, או בהטייה פוליטית של היד המנענעת את האלגוריתמים של גוגל – למקרה שתהיתם – אלא בדרכיה הנפתלות של שיטת הדירוג של מנוע החיפוש הפופולרי, לצד חוסר תשומת לב של מקימי האתר המקורי של יוזמת ז'נבה.

מנוע החיפוש של גוגל מתייחס קודם כל לכותרות, מסביר חנן כהן מאתר מידע דיגיטלי, אולם הכותרת של האתר המקורי נושאת את הכותרת "כן להסכם – תומכים ביוזמת ז'נבה", בעוד שהכותרת של הפורום של נוער מולדת עוסקת בנושא הפעילות האחרונה שלהם – מחאה נגד ההסכם שבה יושלכו עותקיו לפח מחזור של האגודה למען החייל – הנפתחת ישירות במילים "הסכם ז'נבה – תרומה לחיילים".

בעיה נוספת קשורה בחוסר תשומת לב של אנשי יחסי הציבור של יוזמת ז'נבה. הם מיתגו את ההסכם כ"הסכם ז'נבה", אולם האתר מציג את ההסכם כ"יוזמת ז'נבה". זה אולי נראה כקטנוניות לשמה להיטפל לפרט השולי הזה, אך מנוע החיפוש לא יכול לעשות בעצמו את הקישור בין המושגים, מסביר כהן.

כדי שלאתר יגיעו אלה שמחפשים מידע על ההסכם, מציע כהן קודם כל להחליף את הכותרת דף הבית של האתר מהסלוגן הנוכחי שלו למשהו פשוט שגוגל ידע להתמודד איתו, כמו "יוזמת ז'נבה" או "הסכם ז'נבה". בנוסף, על מנהלי האתר לשלב את שני הביטויים – על צורות הכתיב השונות שלהם (כלומר גם "הסכם ז'נבה" וגם "הסכם ג'נבה") – בכותרות האתר. לתשומת לבך, יוסי ביילין.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by