ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שמה לו ברז 
 
 אל תקרא על מותק   
 
עידו קינן

ארז ארליכמן הודיע לבלוגרית "שירה מותק" שהוא הולך לכתוב עליה בטורו ב-ynet; שירה מחקה את הבלוג, והסבירה לארליכמן למה היא לא רוצה קהל; ארליכמן הרים ידיים והסכים שלא לכתוב עליה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ביום ראשון בערב פתחה הבלוגרית "שירה מותק" את האינבוקס שלה וגילתה בו אימייל קצר אך מבשר רע. "שלום שירה", נכתב שם, "אני שמח להודיע לך כי המלצתי על הבלוג שלך במדור 'היומנאים' באתר Ynet, בערוץ המחשבים. המדור אמור להתפרסם מחר. יום נעים, ארז ארליכמן".

מבשר רע, כי שירה, כמו miss.terious, שרון גפן ורבים אחרים, רצתה לשמור על הבלוג שלה במקום הבלתי-אפשרי של פרטיות במרחב הציבורי. "אין ספק שמעמד תוכן בלוג הוא בעייתי", היא מודה בראיון לחיים ברשת. "אתרי הבלוגים, לראייתי, הם סוג של קהילה. כשאני כותבת בלוג אני פונה במכוון אל הקהילה של כותבי הבלוגים האחרים – אנשים, שכמוני, חשו צורך לכתוב ולקבל פידבק, אבל עד רמה מסוימת. אין לי שום בעיה שכל אחד מעשרים אלף כותבי הבלוגים בישרא ילכו לבקר לי בבלוג. יש פה מן עסקת חליפין: הצץ בבלוג שלי, אני אציץ בשלך, וזה מה שמבדיל, לטעמי, את הבלוגיאדה מכתיבת יומן בפנקס האישי".

שירה מפחדת, בין השאר, מחשיפת הבלוג שלה לסובבים אותה: "אנשים סביבי, למשל, לא ממש מכירים את הבלוגיאדה והם לא יגיעו אליה, או לבלוג שלי, לבד. אבל ynet הם דווקא קוראים. ממש לא בא לי לארח את כל בית ישראל, שקורא את הבלוגים רק לסיפוק יצר מציצנות, בתוך המוח שלי. אני מאמינה שאם כתבתי משהו בעל תוכן אישי מסוים, חשוף ככל שיהיה באינטרנט, כיוונתי אותו לקהילה מסוימת ולא תמיד ארצה למצוא את החיים שלי מתגלגלים באמצע פורטל גדול. העלאת הרייטינג של ישראבלוג בדרכים חוצבלוגיות מורידות מהערך שיש לבלוג עבור הכותבים שלו, כי כבר אי אפשר לברוח משם".
 

ynet יורדים מהעץ

גרביים. שרון גפן מוחה על פרסומה ב``היומנאים``
 גרביים. שרון גפן מוחה על פרסומה ב``היומנאים``   
אחרי שהפרסום אצל ארליכמן גרם לזעזוע אצל הבלוגריות miss.terious ושרון גפן, מסר עורכו, גל מור: "מכיוון שיש מיעוט של אנשים שלא מוכנים או לא מתכוננים לחשיפה הזאת, מה שארז יעשה זה יודיע לאנשים יומיים-שלושה מראש שהוא מתכוון לכתוב עליהם". הוא הבהיר, עם זאת, שארליכמן לא יבקש רשות מהבלוגרים. שיערנו אז שבלוגרים שיקבלו הודעה מארליכמן, ואינם מעוניינים להתפרסם במדורו, יוכלו פשוט להסיר את הבלוג מהרשת. שירה, בלוגרית ערמומית שכמוה, חשבה גם היא על האפשרות הזאת: "דקה וחצי אחרי שהתחלתי לכתוב את הבלוג, ברגע שקלטתי שיש סיכוי שהבלוג יגיע אל מעבר לגבולות הבלוגספירה, היה ברור לי שברגע שזה קורה לבלוג שלי אני מורידה אותו". וזה בדיוק מה שהיא עשתה: "ברגע שקיבלתי את המייל מארליכמן, במקביל לזה שביקשתי ממנו לא לפרסם, הורדתי מידית את הבלוג למקרה שהוא כן יפרסם".

את לא חוששת שפעולות כמו שלך יגרמו לו להפסיק לשלוח את ההודעה מראש?
"כן, זה עלול לגרום למצב בו הוא יפסיק לשלוח את המכתבים האלו ויפרסם אותם בלי רשות, ואכן, חוקית ואתית, אין שום מניעה לכך, זה ברור לי. למעשה, העקרון היחידי שאני יכולה להתבסס עליו במקרה הזה הוא מוסרי – הוא יצטרך לאזן בין עד כמה הוא עיתונאי ועד כמה הוא בן אדם. והאמת, בהיכרותי עם עיתונאים, ואל תיקח את זה אישית, אני נוטה להאמין שהוא יבחר בצד ה'רע' יותר".
 
 
בפועל, ההודעה מראש של ארליכמן היא בקשת רשות מצידו, כי יומיים-שלושה הם די והותר זמן לבלוגר למחוק (או, במקרה של מנויי פרו בישראבלוג, להעביר למצב של הסתרה), את כל מה שהוא לא רוצה שקוראי ynet יראו. "העברתי את כל הבלוג לטיוטה", אומרת שירה, "היו דברים שהיו יקרים ללבי מדי מכדי למחוק אותם, ואפילו גיבוי לא ישחזר אותם כמו תמונות ותגובות. רציתי שישאר כמו שזה, שתהיה לי שליטה על החומר ברגע שאני אחליט מה אני רוצה לעשות". מלבד זאת, היא שלחה אימייל לארליכמן ופרסמה בבלוגה התייחסות לכל הפרשה. בצעד אצילי, הודיע ארליכמן לשירה שבצער רב, הוא מסיר את הבלוג שלה מהמדור.

ביקשנו תגובה מארליכמן, שהפנה אותנו לעורך ערוץ המחשבים של ynet, גל מור. מור מסר: "אין לנו עניין להתראיין בנושא".

כששרון גפן הסבירה לארליכמן למה לא ראוי שהוא יכתוב על הבלוג שלה בלי רשותה, הוא השיב לה בציטוטים מתקנון האתיקה של מועצת העיתונות, שמוכיחים שהוא לא צריך לקבל רשות ממושאי הכתיבה שלו. כנראה שמאז נמצא ב-ynet הסולם שאיפשר לרדת מהעץ הזה. ההחלטה להודיע לבלוגרים מראש מאפשרת להם להבהיר לארליכמן אם הם מעוניינים להתפרסם או לא, בלי שהוא יצטרך לבקש רשות בצורה מפורשת. אי אפשר שלא להחמיא ל-ynet, שבחרו בפשרה מכובדת ואלגנטית, תוך שהם נוהגים בהתאם להמלצתו של קיסינג'ר במלחמת וייטנאם: "בואו נצא משם, ונגיד שניצחנו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by