ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בקנדה אפשר להוריד מוזיקה חופשי 
 
 מדינה של קובץ אחד, וגם הוא מחו``ל   
 
עידו רוזנטל

בהחלטה שאולי תקבע את גורל הורדות הקבצים, החליטו שלטונות קנדה לאפשר הורדה של קבצים אבל לאסור העלאה שלהם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
העשן הלבן התפזר, גופה אחת נשארה מוטלת על הרצפה. התוצאה אמנם עדיין לא סופית, אולם נראה שמורידי הקבצים בדרך לניצחון.

למי שלא מעודכן או שלא קרא את חיים ברשת מיום חמישי (איך אתם עושים דבר כזה? יש לכם המון להשלים!), נסכם את הפרקים הקודמים בקצרה: במסגרת המאבק בהחלפות הקבצים ביקשו אנשי הקולקטיב הקנדי להקלטות פרטיות להטיל מס של עשרים אחוזים על כל נגני ה-mp3, זכרונות הפלאש, דיסקי DVD לצריבה ושאר תופינים.

יכול להיות שאם חברי הקולקטיב (מאוד סמלי שלארגון שמתנגד לשיתוף קוראים קולקטיב, לא?) היו יודעים מה יהיו תוצאות הקשה שלהם, הם היו שוקלים את הגשתה מחדש. וועדת זכויות היוצרים בממשל הקנדי אמנם אישרה את הטלת המס, אולם הגבילה אותו לסכום של 25 דולר וצירפה אליו הפתעה לא כל כך נעימה.

חברי הוועדה קבעו כי הורדת מוזיקה מרשתות החלפת הקבצים היא חוקית. לאלה מכם שמשפשפים עיניהם נכתוב את זה שוב, הפעם בגדול: בקנדה חוקי להוריד קבצים. מה שעדיין לא חוקי הוא לשתף (או יותר נכון להפיץ) קבצים עם אנשים אחרים.

מאחורי ההחלטה עומדת עמדת הממשלה הקנדית לאפשר פיצוי לנפגעי זכויות היוצרים ע"י הטלת מס על מוצרי החומרה שמאפשרים העתקת מוזיקה. מכיוון שבבקשה האחרונה לא נכללו הדיסקים הקשיחים, החליטו בוועדת זכויות היוצרים לפסוק לטובת הצרכנים ולהכריז שעד שלא יוחלט על קנס, אפשר להמשיך ולהוריד חופשי.

ריצ'ארד פול, עורך דין של תעשיית התקליטים הקנדית, שמע על ההחלטה וקיבל אותה כמו שרק עורכי דין יודעים "העמדה שלנו היא שהורדת קבצים תחת החוק הקנדי עדיין איננה חוקית", אמר פול. החוק הקנדי מאפשר לכל אדם ליצור עותק פרטי של כל קובץ מוזיקה, מבלי להתחשב במקור של אותו קובץ. אנשי תעשיית התקליטים העדיפו להתייחס בחומרה לחוק ולהעריך כי יצירת קובץ מרשתות השיתוף איננה חוקית, אולם כאמור, חברי הוועדה חשבו אחרת.
 

ומה עכשיו?

 
אם ההחלטה תישאר על כנה, תהפוך קנדה למדינה אחת גדולה של מה שמכונה בלשון מחליפי הקבצים "ליצ'רים": אנשים שמורידים קבצים מאחרים, אולם לא מאפשרים להוריד מהם כלום.

החלטת בית המשפט אומרת בעצם שכל עוד החומר לא מגיע מקנדה, לרשויות שם לא אכפת. מכיוון שהרשת כבר הוכיחה שכל מטרתן של מדינות מזרח אירופה היא לאכסן שרתים של ספאם, פורנו ותוכנות לא חוקיות, ברור כעת כי לא ירחק היום שבו נוריד כולנו את מיטב הלהיטים האמריקנים מרחבות הריקודים ואולמות הקולנוע אחרי שהם יעברו לביקור נימוסי, קטן אך משמעותי, באוזבקיסטן עילית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by