ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
ביקורות מוצרים 
סקירת Lenovo Ideapad Z580: עוצמתי ועמיד 
 
 תפעול לוקה בחסר. Lenovo IdeaPad Z580 2151-DNG    צילום: יחצ    
ביקורות מוצרים |
 

המחשב מציע ביצועים טובים לצד עמידות גבוהה וחי סוללה ארוכים יחסית, אך נוחות התפעול לוקה בחסר בעיקר בגלל התקני הקלט, המקלדת והעכבר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Lenovo IdeaPad היא סדרת מחשבים ניידים (ולאחרונה גם טאבלטים) המיועדת לפלח השוק הביתי. הסדרה הזו מציגה לנו כעת את דגמי Z580 החדשים, שלדברי החברה מעניקים למשתמש ביצועים וניידות לצד עיצוב מושך עין. את המחשב ניתן להשיג בשלושה גימורים; לבן, אדום או מתכת מוברשת כפי שאנו קיבלנו.

 

הדגם שבדקנו הגיע עם המעבד Intel Core i7-3612QM, זיכרון DDR3 בנפח 4GB ובמהירות 1600MHz, ערכת שבבים מבית אינטל ID1E59, מאיץ גרפי משולב Intel HD Graphics 4000 ומאיץ נפרד Nvidia Geforce GT630M, מסך LED בגודל 15.6 אינטש, כונן קשיח בנפח 750GB ובמהירות 5400 סל"ד, צורב DVD, קישוריות Wi-Fi בתקן n, Bluetooth 4.0, מצלמת רשת וקורא כרטיסים.


המחשב הגיע עם מערכת ההפעלה Windows 7 Home Premium SP1 בגרסת 64 ביט. מי שירכוש כעת את המחשב, יוכל בבוא היום לשדרג את מערכת ההפעלה ל- Windows 8 Pro תמורת 15 דולרים נוספים, כך על-פי הצהרת היצרן.

 

ביצועים

מבט זריז במפרט המחשב הזה חושף מעבד עוצמתי, שיוצר בליטוגרפיית 22 ננומטר והושק ברבעון השני של 2012. הוא כולל 4 ליבות הפועלות במהירות 2.1GHz וניתנות להמהרה דינאמית עד למהירות של 3.1GHz, 8 נימים וזיכרון מטמון נדיב בנפח 6MB. למרות שהמעבד תומך בעד 32GB זיכרון, בחרה לנובו לצייד את המחשב בנפח זיכרון סטנדרטי, אך אלו המעוניינים להרחיבו ישמחו לשמוע שניתן לעשות זאת ללא קושי בזכות בית זיכרון נוסף שנותר פנוי.

 

המעבד מכיל על גביו מאיץ גרפי משולב, אך למחשב שודך כרטיס מסך חזק יותר המשתייך לקטגוריית הכרטיסים הבינוניים-מהירים. כרטיס מסך זה כולל מעבד במהירות 672MHz, אם כי הוא יכול להכפיל את כוחו על ידי שימוש במשאבי המעבד. הוא תומך ב- DirectX 11, CUDA ובהצגת תכני תלת-ממד (לשם כך תאלצו לרכוש משדר ומשקפיים תואמות בנפרד).


כמו שניתן היה לצפות מחומרה מהירה וחזקה זו, המחשב לא התקשה כלל עם משימות יום-יומיות כגון גלישה באינטרנט ועבודה על מסמכי אופיס. גם בעבודות גרפיות המאיץ הגרפי והמעבד מבצעים את שנדרש מהם במהירות רבה. כאשר התבקשנו להריץ סרטים באיכות HD 1080p, הצליח המחשב לנגנם כראוי הן באמצעות התוכנה VLC המשתמשת במשאבי המעבד, הן בתוכנת MPCHC שמנצלת את משאבי המאיץ הגרפי והן כאשר אלו נוגנו כסרטוני פלאש מאתרי אינטרנט שונים.

 

 
 צילום: יחצ 
 
 

גיימרים מתחילים שחובבים משחקי ספורט ישמחו לשמוע שהמחשב יוכל למלא את צרכיהם ללא קושי; את משחק הכדורגל FIFA 2013 ואת Need For Speed:Shift הצליח המחשב להריץ כיאות גם ברמת הפירוט הגבוהה. יחד עם זאת, אם אתם חובבים משחקי אקשן ומלחמה המחשב יתקשה להריץ משחקים מהעת האחרונה ברמת פירוט בינונית ומעלה.


בעבודת מרובת משימות הצליח המחשב, כצפוי, להציג ביצועים טובים כנדרש והצלחנו להריץ באמצעותו צמד סרטים באיכות HD, לעבוד על תוכנה גרפית ומסמכי אופיס ברקע ולנגן סרטוני פלאש המכילים מוזיקה ברקע.

 

את מבחן הביצועים של תוכנת הבנצ'מארק PCMark05 צולח המחשב עם ציון נאה בגובה 7681 נקודות. גם במדד החוויות של מערכת ההפעלה מקבל המחשב ציון טוב, 5.3 נקודות, כאשר נקודת החולשה שלו הוא המאיץ הגרפי.

 

החומרה החזקה מקשה במידת-מה על מערכת הקירור במחשב. בשל החום הרב הנפלט ממנה ופתח האוורור הקטן יחסית שבצידו השמאלי של המחשב, נשמעה פעולתם של המאווררים לאורך כל זמן השימוש, והרעש הלך והתגבר ככל שלקחנו את המחשב לקצה יכולתו. יחד עם זאת, פרט להתחממות קלילה בחלקו השמאלי התחתון, Z580 שמר על טמפרטורת החדר לאורך כל השימוש בו.

ציון: 9.5 מתוך 10

 

איכות התצוגה

IdeaPad Z580 מצויד במסך בגודל 15.6 בעל תאורת LED וברזולוציה סטדנרטית של 1366X768. גימורו של המסך מבריק לצורך העמקת הצבעים, שאכן מפגינים עומק רב אם כי הם בעלי נטייה לכחלחל, אך העבודה בתנאי תאורה גבוהים מעיקה בשל ההשתקפויות הרבות שנוצרות על-גביו. בהירותו המקסימלית בינונית בלבד, והיא מתקשה לחפות על הציפוי המבריק. חדות המסך נאה.

 

המסך מספק זוויות צפייה מצומצמות בלבד, וכל התבוננות בלתי ישירה במסך גורמת לעיוות הצבעים. פתיחתו מתאפשרת עד לזווית צנועה של 130 מעלות בלבד, ולכן מוגבל המשתמש בתנוחות הישיבה כאשר המחשב מונח על גבי ברכיו.

ציון: 7 מתוך 10

 

ניידות ונוחות שימוש

על אף החומרה החזקה השוכנת בקרביו של המחשב, IdeaPad Z580 מצליח להציג מידות סטנדרטיות למחשבי 15.6 בעלי חומרה חלשה בהרבה. משקלו עומד על 2.65 ק"ג ועוביו 3.6 ס"מ; מידות אלה יאפשרו את נשיאתו של המחשב לטווחים בינוניים. מעטפותיו של המחשב מהמקלדת מגיעה בתצורת מקשים נפרדים ובעלת פד ספרות נפרד.

 

המקלדת מגיעה בתצורת מקשים נפרדים ובעלת פד ספרות נפרד. המקשים שגודלם קטן מהמקובל, הם בעלי צורה עגלגלה בחלקם התחתון, קעורים במקצת ובעלי מרקם מחוספס להגברת אחיזת האצבעות בהם. המקשים מרווחים כראוי, מגיבים היטב לכל לחיצה ופעולתם שקטה בדרך כלל.

לצערנו, הבחירה בהוספת פד ספרות ביטלה כליל את הריווח הנהוג בין מקלדת האותיות, מקשי החצים ופד הספרות, והתוצאה נראית כיחידה ארוכה ואחידה שבעטייה חשנו קשיי התמצאות, בעיקר בעת הקלדה עיוורת. בנוסף לכך, המקשים הנפוצים כמעט שלא קיבלו הגדלה משמעותית, עובדה שרק החמירה את קשיי ההתמצאות.

 

למקלדת 19 מקשי פונקציה, המאפשרים שליטה על נגני המוזיקה, בהירות המסך, עוצמת השמע וביטול התקנים כגון תקשורת אלחוטית, נטרול משטח העכבר ואפילו הפעלת המצלמה (לקנאים לפרטיותם). בנוסף, בראש המעטפת הפנימית (מעל המקלדת) מצויים חמישה לחצני מגע ייעודים בעלי תאורת LED לבנבנה, באמצעותם ניתן לשלוט על עוצמת השמע של הרמקולים, סגנון צבעי המסך מבין שלושה סגנונות המוגדרים מראש (אם כי לא חשנו בהבדל משמעותי בין אחד למשנהו) ושליטה על פעולת המאווררים. זה המקום לציון שבעת נגיעה במקשי המגע ומקשי הפונקציה מקבל המשתמש אינדיקציה ויזואלית על גבי המסך אודות הפעולה שהוא ביצע

 .

 

 
 צילום: יחצ 
 

משטח העכבר גדול מאוד, אך חסר אזורי גלילה ומקשים ייעודיים שמאפשרים ניצול טוב יותר של שטחו. מצאנו כאן משטח מגע שמצד אחד מגיב בדיוק ובמהירות לפעולות המשתמש, אבל מאידך הוא רגיש יתר על המידה למולטי-מגע, ככל הנראה בשל רצון החברה לחפות על היעדר אזורי הגלילה הייעודיים. בשל כך לא אחת קרה שבעת הקלדת טקסטים קפץ לפתע סמן העכבר למקום אחר במסמך בגלל אצבע תועה שנגעה בו בטעות. בנוסף, תגובתו למולטי-מגע לוקה בחסר ופעולות רבות בוצעו לאחר המתנה ארוכה או שנקלטו ע"י המחשב כפעולות אחרות. גם המקשים שמוטמעים במשטח העכבר מתקשים מאוד להרשים; הם נוקשים ללחיצה ורעש מתכתי נשמע בכל לחיצה עליהם.

 

צמד הרמקולים המצויים במחשב מוקמו מעל חלקה העליון של המקלדת ובשל כך הצליל שלהם איננו נוטה להיחסם והוא חד ונקי. מצאנו שהרמקולים מצליחים להפיק צלילים נמוכים בצורה נאותה, אבל כאשר ישנו עומס בצלילים נמוכים, הצליל נוטה להתעוות ואף חוסם את הצלילים החדים. למשל, בחלק מהשירים כאשר מערכת התופים והבאס הצטרפו לשיר, לא רק שחשנו בהשתנקות מצד הרמקולים אלא גם מילות השיר נטו להיעלם. לכאן או לכאן, עוצמת השמע הייתה משביעת רצון.

 
 צילום: יחצ 
 

סט החיבורים המצוי במחשב רחב מעט מהסטנדרט והחיבורים השונים מוקמו כהלכה. בצדו הימני הקרוב למשתמש שוכנו כניסות לאוזניות ולמיקרופון ולאחריהם כניסת USB, כונן אופטי, כניסת USB נוספת ושקע ההטענה. בחלקו הקדמי ישנו קורא הכרטיסים ואילו בצדו השמאלי של המחשבי מצאנו זוג כניסות USB 3.0, יציאת HDMI, כניסה לכבל רשת, יציאת VGA וחריר קנסינגטון לאבטחת המחשב.

 

מצלמת הרשת, שמופעלת באמצעות התוכנה החביבה CyberLink YouCam, מאפשרת צילום תמונות סטילס ווידיאו עד לרזולוציה של 1280x720. התמונות והסרטונים אותם מפיקה המצלמה חדות ונטולות כל רעש דיגיטאלי בתנאי תאורה טבעיים. בסביבות חשוכות יותר, רעש דיגיטלי נלווה לתמונה אך אין בכך פגיעה של ממש.

 

תוכנת המצלמה מאפשרת לערוך את התוצרים בזמן אמת ולהוסיף להם אפקטים משעשעים, זאת לצד שיתופם ברשתות החברתיות השונות. אלו הקנאים לפרטיותם ישמח לשמוע שתוכנת המצלמה מאפשרת גם צילום רק כאשר ישנה תנועה בחדר, מה שמאפשר להשתמש במצלמת הרשת גם כמצלמת מעקב.

 

את המחשב קיבלנו עם תוכנת אנטי וירוס בגרסת ניסיון ל- 30 יום, חבילת Office 2010 Starter החינמית, תוכנות רבות לניהולו של המחשב וחומר שיווקי קל שכלל את התוכנות Google Chrome ו- Adobe Acrobat Reader X - תוכנות המשמשות את מרבית המשתמשים.

 

מעל המקלדת ומימין לכפתור הדלקת וכיבוי המחשב, מצוי כפתור קטן שלחיצה עליו מפעילה את תוכנת הגיבוי והשחזור של המחשב. בזכות הממשק הפשוט להפליא, יכול המשתמש הביתי הממוצע לגבות, לשחזר ואף להתקין את המחשב מחדש בכמה לחיצות בודדות.

ציון: 7 מתוך 10

 

משך פעולת סוללה

Lenovo IdeaPad Z580 מגיע עם סוללה בת ששה תאים בקיבולת של 4400mAh, שלפי דברי החברה עתידה לספק זמן שימוש של כ- 5 שעות עבודה.

למרות ההצהרה היומרנית, משך זמן השימוש בין טעינה לטעינה היה נמוך בהרבה בשל החומרה החזקה וזוללת האנרגיה המצויה במחשב. בסך הכל סחטנו מהסוללה 3 שעות עבודה, כאשר בהירות המסך הייתה בינונית ועסקנו בשימוש ממוצע שכלל עבודה על מסמכי אופיס, שמיעת מוזיקה וגלישה באינטרנט. זהו אמנם נתון נמוך מהצהרת היצרן, אך הוא נאה ביחס לקטגוריה.

ציון: 9 מתוך 10

 

 
 צילום: יחצ 
 

עמידות ואבטחה

בכל הנוגע לעמידותו, לנובו IdeaPad Z580 מזכיר לנו במידה רבה את סדרת ThinkPad הקשוחה. כדי לכופף את מעטפותיו החיצוניות והפנימיות נדרש להפעיל כוח רב, המקלדת מקובעת במקומה כהלכה וגם בעת הפעלת לחץ רב היא איננה מתכופפת, חיבורי המחשב השונים חבקו כראוי את ההתקנים שחוברו אליהם וגם צירי המסך לא התרגשו מזעזועי הסביבה ושמרו על המסך עומד איתן.

כיאה למחשב המיועד לפלח השוק הביתי, סידורי האבטחה מינימאליים וכוללים חריר קנסינגטון והגנה על ה- BIOS באמצעות סיסמה.

ציון: 9 מתוך 10

 

סיכום

הטוב:
· חומרה חזקה וחדישה
· מכיל מקשי מולטימדיה ופונקציה
· זמן סוללה נאה
· עמידות גבוהה

 

הרע:
· מאווררים רועשים
· צבעי המסך נוטים לכחלחל
· זוויות צפייה מצומצמות
· קשיי התמצאות בשימוש במקלדת
· עכבר קופצני ולא נוח לתפעול

 

השורה התחתונה:
IdeaPad Z580 מציע ביצועים טובים לצד עמידות גבוהה וחי סוללה ארוכים יחסית, שלמעשה מאפשרים את ניידותו ללא חשש בין כותלי הבית.

מנגד, בכל הנוגע לנוחות התפעול לוקה המחשב בחסר בעיקר בגלל התקני הקלט, המקלדת והעכבר, שלא היו נוחים לנו לשימוש גם לאחר תקופת הסתגלות ארוכה. המחשב יתאים בעיקר לאלו הזקוקים למחשב חזק ועוצמתי, ומוכנים להסתגל לשיגיונותיו של העכבר המובנה (או להסתמך על אחד חיצוני).

 

ציון: 8.3 מתוך 10

פורסם לראשונה ב-WiseBuy

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by