ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הבל-היופי.קום 

הבל-היופי.קום

 
 
אורי ברייטמן

אתר מלכות היופי של ישראל עלה בפעם השנייה לרשת. זה רחוק מלהיות הדבר האמיתי, אבל מצד שני - גם באינטרנט לא קשה להריח את הזיוף

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רנא רסלאן, מלכת היופי תשעים ותשע. איפה היא היום?
 רנא רסלאן, מלכת היופי תשעים ותשע. איפה היא היום?   
אם היינו נותנים ללינור אברג`יל ורנא רסלאן מכונת-זמן, סביר להניח שהיו מכוונות אותה ליום שלפני תחרות מלכת היופי של ישראל.

התחרות הפכה את חייה של אברג`יל לסיוט מפרך ומשפיל, ואילו רסלאן, שזכתה לתואר הגזעני `מלכת היופי הערבייה הראשונה` - רשמה לפניה אירוע תקשורתי מוזר שבסיומו התנפצה האשליה אל אספלט המציאות הקשה. רסלאן לא השתלבה בתעשיית הדוגמנות המקומית ולא גרמה למהפיכה חברתית: מתוך עשרים המועמדות - אין השנה אף מועמדת ערבית.
 
עשרים המועמדות (מתוך אתר מלכת היופי)
 עשרים המועמדות (מתוך אתר מלכת היופי)   
תחום תחרויות היופי, תת-מוצר של תעשיית הדוגמנות העולמית, שייך למכונה רעבנתית שזוללת בשר-אדם בלי הפסקה. פס הייצור חייב לעבוד עשרים וארבע שעות ביממה מסביב לשעון ומסביב לעולם.

יותר מדי סוכנויות, אמרגנים, מנהלים, עיתונים, מפרסמים ויועצים חיים ממנה מכדי שתיעצר סתם כך. במילים אחרות - שום סקנדל, ביקורת ציבורית או מקרים טרגיים (כמו זה של אברג`יל) לא יגרום לתחרויות לרדת מהמסך.

זו הסיבה מדוע גם בישראל, שבה כידוע `לא מתעסקים בשטויות`, חיה ונושמת תחרות מלכת היופי ומספקת פרנסה מצוינת לכל הגורמים המקיפים אותה - סוכנויות דוגמנות, העיתון `ידיעות אחרונות` ו`לאשה`, ערוץ שתיים, חברת פיג`ו (המציעה השנה את הפרס), מאפרים, מנחים וכוכבים אורחים.

אתר מלכות היופי של ישראל לשנת אלפיים היא יצירה הרבה פחות מבדרת מאחותה הטלוויזיונית. התמונות מציגות רק את פני המועמדות ולא את גופן (הרי ידוע שלא רק את צבע העיניים בוחנים השופטים והצופים בבית), לא ניתן להצביע באתר אלא רק בזמן שידור הטקס ולא ממש ברור מי צריך את השידור החי של הטקס באינטרנט כשיש את המקבילה המוצלחת על המסך הקטן (ואת שידור המשחק של מכבי במקביל...)

 
מיס פלשתין, אביר מוסא, בת 19 מעזה (רויטרס)
 מיס פלשתין, אביר מוסא, בת 19 מעזה (רויטרס)   
דווקא במקום בו יכול האתר לספק הצצה מעניינת יותר אל חיי המועמדות - הוא נכשל שוב. מבחר ציטוטים תמוהים של חלק מהמועמדות נותן משמעות חדשה למושג `גם יפה וגם אופה`: נירית בקשי, למשל, אומרת על החבר שלה ש`זו אהבה ראשונה ואולי גם האחרונה`.

רינה קלימוביצקי, עולה חדשה, מכריזה "כשהגעתי לכאן חשבתי שישראל זה כמו דיסנילנד, רק יותר גדול". דנה דנטס מעוצבנת שיש "רק שתי שרות בממשלה" , כאילו תחרות מלכת היופי מהווה תרומה מכריעה לקידום מעמד האישה בארץ ציון.

דווקא סיון לופז, אחת המועמדות מפתיעה בכנותה: "כשהייתי בת 16 והתחלתי לדגמן, הציעה לי יועצת בית הספר לעזוב את הלימודים, כי נעדרתי הרבה בגלל העבודה. הורי התנגדו, אבל זה לא עזר להם. כיום אני יודעת שהמחיר לא היה כדאי, כי אני מרגישה שהפסדתי את הנעורים שלי".

אכן, מילים כדורבנות, אבל למה סיון שלנו ממשיכה עם זה? כי הכסף קורץ וערוץ האופנה משדר כל היום - אז למה להגיד `לא` לסוכן-דוגמניות חלקלק שפונה אליך בדיסקוטק?
 
 
`הגיק הסקסי ביותר` - גם גייטס יכול לנצח בגדול
 `הגיק הסקסי ביותר` - גם גייטס יכול לנצח בגדול   
המונופול הממסדי על ארגון תחרויות יופי נסדק בעידן הרשת. כל אחד יכול לארגן תחרות כזאת, אצלו בבית, מול המחשב. זה לא חזון העצמות היבשות ולא סייבר-קומוניזם: יש עובדות בשטח. למשל "הגיק הסקסי ביותר".

מדובר בתחרות `יורמים` בינלאומית המדגישה את הרקע האינטלקטואלי של המועמד. כמובן שצריך לשלוח תמונה, אבל היא לא העיקר. המועמדים נדרשים למלא שאלון משעשע, שכמה מהשאלות בו הן אלו:"האם וויתרת פעם על סקס בגלל ששיחקת קווייק או משחק אחר? יצאת עם מישהי שפגשת ברשת? קנית יותר מעשר דומיינים?". משב-רוח מרענן.
 
פאטי או`דונל, מיס נט תשעים ותשע
 פאטי או`דונל, מיס נט תשעים ותשע   
וגם לרשת יש מלכת יופי משלה. `מיס נט אלפיים` היא התחרות המדוברת ביותר, ותתקיים בדצמבר אלפיים - בשום מקום, בעצם! כל גולשת נדרשת למלא טופס קצר ולצרף בדואר אלקטרוני 3-7 תמונות סרוקות.

מדי חודש נבחרות 20 מוצלחות במיוחד, והן עולות לשלב הגמר. העיקרון כאן הוא פשוט: הגולשים בוחרים את המלכה. זה דמוקרטי, זה מעניין והכי חשוב - זה לא מסחרי. האתר אינו מציג פרסומות ולא קשור לשום גורם כלכלי חיצוני.
 
האם כל זה אומר שאנחנו לא נתייצב על הספה ביום חמישי בערב ונחליף הערות מחכימות על רוחב המתניים של עלמה דקיקה כלשהי? לא, כמובן. אנחנו נקרא גם את ראיון העומק איתה ב`שבעה ימים`. אולי גם נתרגש כשנראה אותה חולפת ברחוב במכונית חדשה. אחרי הכל, היא לא סתם מישהי מהבלוק. היא אפילו היתה באינטרנט. בעוד שנתיים נשכח את שמה. בעוד עשר שנים היא כבר לא תשב בקצה התודעה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by