ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השד העדתי - בציר 2000 

השד העדתי - בציר 2000

 
 
אורי רודריגז

רובינשטיין מציין: לשון הרע. "חכמים היזהרו בדבריכם" נכון לגבי עובדיה יוסף כמו לגבי כל איש ציבור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רובינשטיין נגד הרב עובדיה
 רובינשטיין נגד הרב עובדיה    
החלטתו של היועץ-המשפטי הבוקר בדבר חקירתו של הרב עובדיה יוסף היתה צפויה, ואפילו הכרחית. לפני שנה בדיוק, בפורים שעבר, התבטא שדרן הרדיו הפירטי "קול המזרח" ישראל בונדק במילים "יש להרוג את שריד". ההתבטאות הובאה במסגרת של תוכנית היתולית לכאורה על פורים, על רקע של יריות, קאובויים וקולות נפץ. הפרקליטות החליטה בזמנו לפתוח בחקירה נגד בונדק, ומשפטו מתנהל בעצם ימים אלו בירושלים. בראיון לעיתונות בסוף השבוע אמר בונדק: "לי אין 17 מנדטים, ואפילו לא שניים".

לולא פרשת בונדק, היה רובינשטיין פוטר גם את התבטאותו הנוכחית של יוסף בנזיפה קלה, כשם שנהג הבג"צ לפניו, והפוליטיקאים בכל דור ודור. משום כך, אין לראות בהחלטה לפתיחת החקירה נגד יוסף "ניצחון" של הממסד המשפטי על תופעת ההתלהמות החרדית, או "החלטה אמיצה", אלא רק "כורח נסיבות": קשה היה הפעם להתעלם מעיקרון ה"איפה ואיפה", לאחר פרשת בונדק.
 
שריד וברק (רויטרס)
 שריד וברק (רויטרס)   
במסיבת העיתונאים שערכו ראשי ש"ס הבוקר חלץ אלי ישי בחדווה את הפקק מבקבוק השד העדתי התורן. "גזענות", "אפלייה", "רדיפת היהודים" ועוד כהנה וכהנה ביטויים מבית-מדרשו של השד העדתי. כמובן, גם "סערת הנפש" שאוחזת את הרב הקשיש תכופות בכל פעם שמונף מולו מיקרופון, לא נפקדה מהתפריט. השימוש שש"ס עושה בשד הגזעני הוא שימוש ציני: ש"ס עצמה היא מפלגה שצמחה על דשן הגזענות, עם זאת היא משתפת-פעולה בשמחה עם הממסד שמפלה אותה יותר מכולם, הממסד החרדי-אשכנזי. יתרה מזאת, הדת היהודית כולה, מושתתת ברמה זו או אחרת על גזענות. חגיגות הפורים שעברו עלינו לא מכבר, מבוססות רק על רקע העובדה הפשוטה ששבעים וחמישה אלף גויים נטבחו על ידי היהודים בשל רעיונותיו של שר אחד, והסכמתו של מלך חדל-אישים אחר.

העם הנבחר מתגאה בגזענותו ולעיתים שוכח בדרך את שאמר קהלת "בנפול אויבך לא תשמח". על רקע זה, קשה להבין את צעקתם של ראשי ש"ס בדבר גזענות כלפי הדת. מניסיון ההיסטוריה אנו למדים, שגזענות מכל סוג ומין הובילה בסופו של דבר להסתה, ואחר כך גם לאלימות.

ההבדל בין הגזענות של שושן הבירה ושל ירושלים כעת הוא אחד: בזמנו, היתה הגזענות מופנית כלפי גויים וצוררי-ישראל באשר הם, היום, "זכה" יהודי בשם יוסי שריד לחלוק את הכינוי "המן" ו"זרע עמלק" עם היטלר ימ"ש ונאצר. מצא את ההבדלים.
 
מעל לחוק? הרב עובדיה יוסף (רויטרס)
 מעל לחוק? הרב עובדיה יוסף (רויטרס)   
בכתבתי הקודמת על עובדיה יוסף עמדתי בדיוק על הנקודה שרובינשטיין, גדול ממני בתורה ובודאי במצוות, מציין היום: לשון הרע. "חכמים היזהרו בדבריכם" נכון לגבי עובדיה יוסף כמו לגבי כל איש ציבור. ידוע שאבן שזרק חכם לבאר, אלף שוטים לא יוציאונה. בעיון בתלמוד ובתורה שבעל-פה לא מצאתי את הביטוי "סערת נפש" בהקשר להתבטאויות שונות, ביטוי שהגיע כנראה מבית-המדרש הפוליטי-חילוני של המאה ועשרים. כל זה לא משנה ולא ישנה לציבור הבוחרים של ש"ס.

הרב עובדיה, שצמח מתוך המצוקה של בוחרי ש"ס, הוא בעיניהם המשיח. לא בכדי נשמעה מסיבת העתונאים של ש"ס היום בבוקר כהעתק מוחלט של אסיפות של חסידי חב"ד לאחר מותו של המשיח מלובוויץ`, בליווי השירה החסידית (חסידית? ש"ס?) והאמונה המוחלטת בצדקת הדרך.

"מדובר בבורות של החילונים" אמר הבוקר תומך ש"ס לקול-ישראל, "הרב עובדיה הוא מעל החוק". כמו הרבי מחב"ד ז"ל, שכידוע הוא מעל לחוקי הטבע, כך גם הרב עובדיה בעיני מאמיניו הוא מעל לחוקי המדינה, אולי אף מעל לחוקי התורה. רובינשטיין, בג"צ ודומיהם לא יבלבלו את האמת של תומכי ש"ס עם העובדות שלהם.
 
 
בציבור החילוני שוררת כעת אי-ודאות באשר לתוצאות של החלטתו של רובינשטיין. ניתן לצייר תסריט מסוים של מה שיקרה כעת, קודם כל של מה שלא יקרה: לא תהיה אלימות חרדית, ש"ס לא תפרוש מהממשלה.

במציאות הפוליטית העכשווית, שעה שהערוץ הסורי איבד מחשיבותו, אין לה לש"ס כלים מעשיים להגן על כבודו של הרב שנרמס, לבד מלזעוק חמס. אלימות חרדית תאשש את הנחת הממסד המשפטי בדבר הסתה של הרב יוסף, וש"ס לא תירה לעצמה ברגל. גם עובדיה יוסף היה מוכן למחול בזמנו על כבודו תמורת מאה מיליון שקלים, הוא ימחל שוב. מה כן צפוי לנו?

1) הפגנה גדולה של הציבור החרדי, בדומה להפגנה שנערכה לפני כשנתיים בירושלים - צעד כזה ישרת את האינטרסים של ש"ס הן מבחינת השארת הנושא על סדר היום, והן כתיעול האגרסיות של בוחרי ש"ס היום.
2) ניסיונות קדחתניים של ש"ס להקדים את הבחירות - את 17 המנדטים שלה קיבלה ש"ס בזכות הפיכתו של דרעי לקדוש מעונה. הפיכתו של הרב יוסף לקדוש מעונה יכולה להביא לכמות כפולה של מנדטים.
3) כניעה נוספת של הממשלה בראשותו של ברק לתכתיבי ש"ס - ברק, שלא באשמתו, נקלע למצב בו הוא חייב להרגיע את השותפה הגדולה בקואליציה. אם עד עכשיו לא היה ברור אם מרצ תפרוש מהממשלה, עתה ברור שברק לא יותיר להם ברירה.
4) מלחמת ש"ס במרצ - ש"ס צפויה לנסות ולתקוף בכל המרץ את מרצ, שגלגלה אותה למצב הזה. במסגרת הקרבות, לא מן הנמנע שתהיה אלימות מילולית רבה ואולי אף ניסיון לאלימות פיזית נקודתית.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by