ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
משרד המשפטים מכשיר את קאזאה 
 
 קבצים מושחתים, נמאסתם! שרגא (צילומים: עידו קינן)   
 
עידו קינן

אין מה לעשות נגד הורדה פיראטית של מוזיקה, מודים בכירים במשרד המשפטים; הם לא רוצים לחיות במדינה בה מסתערים על ביתו של אדם שגנב שירים, וחושבים שהמצב לא כל כך חמור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מי קאזאה – סו קאסה. משמאל: דולן ופולינר
 מי קאזאה – סו קאסה. משמאל: דולן ופולינר   
פיראטיות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה. זה היה המסר שעלה מהסימפוזיון השנתי של התנועה למען איכות השלטון, שנערך בירושלים בסוף נובמבר. אבל נציגי משרד המשפטים והפרקליטות הפתיעו כשטענו שמצבנו לא כל כך גרוע, ושלא בטוח שמלחמה במשתמשי קאזאה היא אפשרית, או אפילו רצויה. ספק אם נציגי תעשיית המוזיקה שמחו לשמוע את הדברים.

"האם מדינת ישראל היא מדינה פיראטית? לצערי התשובה היא כן רבתי", אמר יו"ר התנועה, עו"ד אליעד שרגא. "האם ישראל היא מדינה פיראטית? אני סבור שלא", טען כנגדו עו"ד הווארד פולינר, ממונה בכיר על קניין רוחני במשרד המשפטים, והציג שלל דוגמאות מדוחות של ארגונים בינלאומיים שנלחמים בפיראטיות, כמו ה-BSA בתוכנה וה-IFPI במוזיקה, שמראים שישראל הפנימה את הביקורת בנושא, ונלחמת בתופעה.
 
התעשייה. מימין לשמאל: מנכ``ל אקו``ם, יו``ר אמ``י ומנכ``ל הליקון
 התעשייה. מימין לשמאל: מנכ``ל אקו``ם, יו``ר אמ``י ומנכ``ל הליקון   
מירי דותן, חברת הוועד המנהל של התנועה, האשימה את גורמי האכיפה בכך שהתעלמותם מהפיראטיות הפכה אותה לנורמה. עו"ד שמעון דולן, מנהל המחלקה הכלכלית של פרקליטות המדינה, בכלל לא מסכים איתה, וחושב שהדברים יצאו מפרופורציה: "צריך להסתכל על זה בראייה כוללת. גם הגנבים והפורצים ממשיכים לעבוד. אנחנו חושבים שאנחנו מטפלים בנושאים המרכזיים – ביבואנים, במפעלים, בפגיעה המהותית בזכויות היוצרים. אנשים יושבים בכלא, משלמים קנסות של עשרות אלפי שקלים".

האם יש אפשרות מעשית לאכוף את החוק על הפיראטיות? בכלל לא בטוח. דולן: "אנחנו לא קוסמים, הבעיה היא עולמית. יש בעיית אכיפה, ואנחנו מנסים למצוא חקיקה אחרת ותרופות אחרות. כרגע אני לא רואה פתרונות מעשיים". פולינר: "תיאורטית כן, מעשית – אני לא בטוח. להיכנס לכל בית ובית – מעשית אי אפשר לעשות את זה".
 
 
דולן: "היום אני שומע שמציעים, 'למה שלא כל אדם שיש לו תוכנה פיראטית, ייכנסו אליו הביתה ויטפלו בו'. לא הייתי רוצה לחיות במדינה שייכנסו לאנשים הביתה בנושאים מסחריים. זה כלי מוגזם". גם פולינר לא סגור על זה שהסתערות על בתים תעשה לו נעים בדמוקרטיה: "אולי יהיו פתרונות טכנולוגיים, אולי חקיקה יותר דרסטית. לא בטוח שאנחנו רוצים לחיות במדינה שמאזינים לכל מה שאנחנו עושים ונכנסים לנו לבית".

ודווקא פולינר – להזכירכם, בכיר בתחום הקניין הרוחני במשרד המשפטים – הציג עמדה אפיקורסית, לפיה בכלל לא בטוח שיש מה לאכוף: "אם זה לשימוש פרטי, נשאלת השאלה אם זו הפרה. בדרך כלל לא שומעים את הצד של הצרכנים, כי הם פחות מאורגנים. לא שמענו את הספר [למעשה היתה זו ספרית – ע"ק] שהשמיע מוזיקה במספרה ואין לו רישיון, וקיבל פסק דין של פיצויים בעשרות אלפי שקלים".

"מה האיזון הנאות?", שאל פולינר, והצביע לכיוון שולחן הדיונים, שם ישבו כמה מבכירי תעשיית המוזיקה – יו"ר אמ"י, מנכ"ל הליקון ומנכ"ל אקו"ם, "הם לא יודעים, ואני לא יודע".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by