ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
חדשות הסלולר  
חדשות הסלולר: האייפון חוגג חמש 
 
חדשות הסלולר  |
 

הסמארטפון ששינה את העולם חוגג יום הולדת, הטאבלט של גוגל מסתמן כהצלחה מסחררת, סמסונג חוטפת מכה קשה במלחמת הפטנטים ומהפכת הסלולר בישראל נמשכת בכל הכוח. סיכום שבוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

לפני חמש שנים עלה סטיב ג'ובס לבמה בכנס המפתחים של אפל בסן פרנסיסקו, והוציא מכיסו את המכשיר ששינה לחלוטין את פני הסלולר. חמש שנים אחרי, עשרות "אייפון קילרים" כושלים והמכשיר הקסום עדיין משפיע על עולם הסלולר יותר מכל המצאה אחרת.

 

האייפון יצר את נישת הסמארטפונים, אך גם את עולם הטאבלטים בזכות האייפד, שכל ייחודו בכך שהוא אייפון גדול. לפי אנליסטים, בשנת 2016 יימכרו יותר טאבלטים מאשר נטבוקים וכל זה בזכות אפל. אפל אחראית גם להמצאת האויבת הגדולה ביותר שלה - אנדרואיד, ולאחר כיבוש עולם הסמארטפונים, גוגל מתפנה לכבוש גם את עולם הטאבלטים.

 

החזית החדשה: אייפד מיני?

 

בשבוע שעבר הכריזה גוגל על טאבלט נקסוס 7, ולפי ההזמנות המוקדמות נראה שמדובר בהצלחה מסחררת. גוגל עדיין לא מתחרה ישירות באפל אלא באמזון ובנישת הטאבלטים הזולים. יחד עם זאת, לפי השמועות גוגל מתכננת להשיק גם טאבלט 10 אינץ', מתחרה ישיר לאייפד.

 

ניצחון אחד כבר יש לגוגל בכיס, כיוון שהעוזרת הוירטואלית המוטמעת באנדרואיד 4.1 מהירה יותר ואף מדויקת יותר מסירי המפורסמת. לפי מחקר, החיפוש הקולי של גוגל הבין את פקודות השואל 100% מהפעמיים וענה נכון ב-89% מהמקרים לעומת 62% מהמקרים שסירי צדקה.

 
אפל רוצה נתח משוק הטאבלטים המוזלים. אייפד מיני - קונספט
 אפל רוצה נתח משוק הטאבלטים המוזלים. אייפד מיני - קונספט   צילום: צילום מסך 
 

אפל בדרך כלל אינה מגיבה לשוק אלא מובילה אותו אך נראה שהפעם אין לה ברירה והיא מתכוונת להשיק מיני אייפד שיתחרה ישירות בטאבלטים הזולים. לפי בלומברג, המיני-אייפד יושק באוקטובר השנה עם מסך 7 אינץ' אך ללא רזולוציית רטינה.

 

השאלה המעניינת היא, האם אפל תוכל להתחרות גם ברמת התמחור של הטאבלטים הזולים? לפי השמועות המיני-אייפד יהיה קצת יותר יקר, אך עדיין במחיר תחרותי של 249$-299$. ומה עם החברה שיצרה למעשה את נישת הטאבלטים הזולים? אמזון מתכננת להשיק את הגרסה השנייה של הקינדל פייר בתחילת אוגוסט אך עדיין לא ברור עם אלו שיפורים הוא צפוי להגיע.

 

נרדמו בשמירה: נוקיה ו-RIM

 

האייפון אחראי להפיכת אפל לחברה העשירה בעולם, ולמותג המוכר ביותר, ויחד עם זאת לנפילת האימפריות הקודמות שלא השכילו להתמודד עם החדשנות של החברה מקופרטינו. חמש שנים לפני, נוקיה שלטה ביד רמה בעולם הסלולר עם 40% נתח שוק. חברת RIM שלטה באותו זמן בעולם העסקים וגרמה למיליונים להתמכר לאימיילים.

 

חמש שנים אחרי, שתי החברות עומדות בפני קריסה ואף אולי מוות תאגידי. בעוד נוקיה מנסה לצוף בעזרת חבירה למיקרוסופט, נראה שחברת RIM צוללת היישר לקרקעית ללא שום תוכנית הצלה.

 

RIM הכריזה על תוצאות רבעוניות גרועות במיוחד המסתכמות בהפסד של 518$ מיליון, צניחה של 33% לעומת הרבעון הקודם. ברבעון הנוכחי הצליחה RIM להשיק רק 7.8 מיליון מכשירים ו260,000 טאבלטי פלייבוק הכושל. העתיד נראה עגום עוד יותר כאשר RIM הורידה את תחזיות הרווח לרבעון הבא.

 

 
צוללת לקרקעית. blackberry
 צוללת לקרקעית. blackberry   צילום: רויטרס 
 
 

עדיין לא ברור כיצד בלקברי תוכל להציל עצמה, כיוון שחבל ההצלה בדמות בלקברי 10 נדחתה לשנה הבאה. מפת הדרכים של בלבקרי 10 הודלפה השבוע ואנחנו ספקניים מאוד אם אלו המכשירים שיצילו את החברה הקנדית.

 

בינתיים, נראה שמנכ"ל החברה לא מתקשר עם המציאות או שהוא משקר לעצמו ולמשקיעים. טורסטון היינס, מנכ"ל RIM, חושב שהחברה נמצאת במסלול הנכון, בהחלט גישה שונה ממנכ"ל נוקיה, סטיבן אלופ, הדימה את החברה כעומדת על אסדה בוערת.

  

גם הענק הפיני נמצא בצרות צרורות וההכרזה של מיקרוסופט ש-WP8 לא תתאים למכשירי נוקיה העכשוויים מחבלים במסע ההצלה של החברה. לפני שנה טען סטיבן אלופ שלנוקיה אין תוכנית ב' במקרה שההימור על מיקרוסופט לא יצלח. השבוע הגיעו קולות אחרים מנוקיה, ויו"ר מועצת המנהלים טען שלנוקיה יש תוכנית גיבוי בדמות אנדרואיד.

 

מלחמת הפטנטים חוזרת

 

אפל אולי המציאה את הסמארטפון, אך היא בהחלט לא מובילה שוק זה כעת. לפי נתונים עדכניים, גוגל ופלטפורמת אנדרואיד מובילים בגאון שוק זה עם 51% נתח שוק בארה"ב בלבד.

 

סטיב ג'ובס גרס שההצלחה של הענק הירוק נעשתה לא ביושר, אלא על-ידי גניבת רעיונות של אפל עצמה. ג'ובס ראה זאת כמלחמה אישית ויצא למסע צלב שהכניס את שוק הסלולר כולו למערבולות של פטנטים ודיונים בבתי משפט. עד כה ההצלחה של אפל הייתה מוגבלת עם מניעה זמנית של מכירת טאבלטי סאמסונג באוסטרליה ובמדינות אירופה אך השבוע מלחמת הפטנטים עולה מדרגה.

 

 
ירד מהמדפים בארה"ב. גלקסי נקסוס
 ירד מהמדפים בארה"ב. גלקסי נקסוס   צילום: יח"צ 
 

אפל הצליחה סוף סוף לפגוע היכן שכואב, וכעת נאסר על סמסונג וגוגל למכור את הפרויקט המשותף להם - גלקסי נקסוס, בארה"ב. סמסונג פנתה בבהילות לבית המשפט כדי שיאפשר מכירת המכשיר עד לסיום המשפט אך זה סירב לבקשה וכעת לא ניתן להשיג את המכשיר בחנויות ואף המכשיר הוסר מהחנות המקוונת של גוגל פליי.

 

צעד זה של אפל יצר שותפות של סמסונג וגוגל, שנשבעו להילחם באפל במלחמת הפטנטים. להזכירכם, גוגל רכשה לא מזמן את מוטורולה, בין היתר בזכות הפטנטים הרבים שזו מחזיקה בתחום הסלולר. לא ברור כרגע כיצד תשפיע ההחלטה של בית המשפט האמריקאי על מכירת המכשיר באירופה ובאסיה, אך נראה שמלחמת הפטנטים מתחממת וצפויה להגיע לשיאה בקרוב.  

 

קצרים

 

מות הפלאש: האייפון אחראי לא רק להרג חברות אלא גם להיכחדות טכנולוגיות. אפל הכריזה גט כריתות על הפלאש של חברת אדובי, בטענה שהטכנולוגיה אינה מתאימה למכשירי סלולר, והתעקשה לא להטמיע טכנולוגיה זו באייפון ובאייפד. בתחילה אדובי נלחמה ויצרה גירסת פלאש למכשירי אנדרואיד, אך השבוע נכנעה אדובי לקידמה, והכריזה על מותה של טכנולוגיית הפלאש הסלולרי עם הסרת תמיכה בגירסת אנדרואיד 4.1.

 

המהפכה הישראלית: אפל השפיעה לא רק על יצרניות הסלולר, אלא גם על ספקיות הסלולר. הכל החל בארה"ב עם חבילות הכל כלול, שהעיקר הוא על צריכת אינטרנט סלולרי עם ההבנה שהסמארטפון משמש בעיקר לגלישה ולא לדיבור. חמש שנים מאוחר יותר, ישראל מאמצת את דרך הפעולה הנוכחית ושלל חברות מציעות חבילות הכול כלול במחירים זולים. השבוע רמי לוי מצטרף לחגיגה עם חבילה ב-88 שקל. גם 012 מובייל, זרוע הסלולר המוזלת של פרטנר, מציעה חבילה ב-88 שקל, ואף תחל למכור כרטיסי סים בחניות Yellow.

 

כרום נודד ל-iOS: דפדפן האינטרנט הפופלארי בעולם מגיע לחנות האפליקציות הגדולה בעולם- App Store של אפל. כרום מגיע בשתי גרסאות - לאייפון ולאייפד. 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by