ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שר הטבעות: המלך חוזר 
 
 כך נכבוש בפנאן את מינאס טירית   
 
עידן זיירמן, גיימר

"שיבת המלך", בניגוד לשאר המשחקים המבוססים על סרטים, הוא משחק טוב ומהנה (אם אתם בקטע של משחק אקשן פשוט בלבד)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יופי שהחבר'ה שאחראים על מותג 'שר הטבעות' נזכרו, באמת. בשנה שעברה, בשעה שבעלי הקונסולות חגגו עם משחק הוידאו המצוין 'שני הצריחים', אנחנו, שחקני המחשב האישי, נאלצנו לסבול את משחק המחשב הבינוני 'אחוות הטבעת'. איפה הצדק, איפה?

אבל עכשיו, סוף כל סוף, החליטה חברת אלקטרוניק ארטס להפיץ את המשחקים המבוססים על סרטי 'שר הטבעות' גם אל המחשב האישי. המשחק הראשון שמגיע אלינו מהחברה הוא משחק אקשן צבעוני המבוסס על הסרט האחרון בטרילוגיה, 'שיבת המלך'.

ההגיון הבריא מחייב שנרד על המשחק הזה. אחרי הכל, מדובר במשחק שמבוסס על סרט, שלא לקח יותר משנה להכין אותו. בנוסף לכל, המשחק החדש יוצא גם לכמה פלטפורמות משחק במקביל. אם הדברים האלה לא מספיקים לאיית את המילה 'אסון' עבורכם, הוסיפו לכך את העובדה שאנחנו עדיין מרירים מכך שמשחק הוידאו 'שני הצריחים' לא הגיע גם הוא למחשב האישי, ותקבלו נתוני פתיחה גרועים במיוחד.

אז ההגיון מחייב שנרד על המשחק הזה. שיחייב. לא תמיד הדברים עובדים כמו שציפיתם שהם יעבדו, ו'שיבת המלך', ספציפית, עובד כל כך מצוין, עד שיהיה לנו מאוד קשה לומר עליו מילה רעה אחת. אם לא תהיה לנו ברירה, אולי נצחק על אמא שלו, או משהו.
 

'הקרב על נקרת הלם נגמר, הקרב על הארץ התיכונה עומד להתחיל'

ויש גם ראיונות מיוחדים במהלך המשחק
 ויש גם ראיונות מיוחדים במהלך המשחק   
'שיבת המלך' נפתח בנקודה בה המשחק הקודם, 'שני הצריחים', מסתיים. בניסיון להתגונן מפני הצבא של סארומן, מתבצר צבא רוהאן בנקרת-הלם. המצב נראה אבוד, אבל בדיוק כשמלך רוהאן, בליווי של חלק מאחוות הטבעת (אראגורן, גימלי ולגולאס) יוצאים לרכב בפעם האחרונה, מגיע גאנדלף, האביר על הסוס הלבן, עם צבא הנגרר מאחוריו. בנקודה הזו אתם מתחילים לשחק, ממבט שלישי, בתפקיד גאנדלף הזועם.

כנקודה רעה קטנה (אנחנו עדיין מאוד ממורמרים, זכורים?) אפשר להגיד שהמעברונים בין הקטעים מהסרט לקטעים שנוצרים באמצעות המנוע הגרפי של המשחק נעשו בצורה הרבה פחות טובה הפעם. לא שיהיה לכם יותר מדי זמן לחשוב על זה. בתוך כמה שניות מהרגע שהמנוע הגרפי של המשחק יראה סימן חיים, תמצאו את עצמכם מוקפים בעשרות אורקים.

כאן המשחק מגלה את אופיו האמיתי. במידה ולא שיחקתם במשחק הוידאו 'שני הצריחים', לפני כשנה, תגלו מייד משחק אקשן צבעוני, המזכיר את 'גולדן אקס' הקלאסי. לכם יש דמות. לאויב יש 500, בערך. כל מה שמבדיל ביניכם לבין איזון התוצאה הוא לחיצות חוזרות ונשנות על סוגים שונים של כפתורים הנושאים עליהם את התוויות 'בעט', 'הכה', 'חתוך' או 'חסל בצורה אכזרית במיוחד' (PG 13).
 

'כל תקוותנו נחה כעת בידיהם של שני הוביטים, אי שם בשממה'

 
השלב הראשון יציג בפניכם בהדרגה את סגנון המשחק. שני סוגי מכות עיקריים יובילו אתכם לאורך מרבית המשחק: המכה המהירה והחלשה יחסית, והמכה האיטית אבל הוולגרית-משהו באמצעותה תוכלו לשבור ליריבים נושאי מגן את המגן אותו הם נושאים, בטרם תתחילו להכות בהם באופן זריז יותר. בנוסף לאלה, במשחק תעמוד לרשותכם גם מכה פיסית (הבועטת ביריב ומרחיקה אותו מכם), אפשרות לחסום את מכות היריב והתקפה אחת לטווח ארוך. לבסוף, אם תצליחו להפיל את היריב שלכם ארצה, תוכלו להכות אותו ולהרוג אותו בטרם תהיה לו ההזדמנות לקום.

אבל מלבד ההיכרות עם מערכת הקרב, סצינת הפתיחה היא הזדמנות לחזות באחד השינויים הבולטים יותר בהשוואה למשחק הקודם. הסביבות, הפעם, הן אינטראקטיביות יותר מכפי שהן היו בעבר, וכעת תוכלו להרים חניתות הפזורות בשדה הקרב ולהשתמש בהן כנגד היריבים שלכם, או להפעיל קטפולטות הפזורות בשטח כנגד כוחות האויב. לא בכל שלב ניתנה תשומת לב עצומה לנושא הזה, אבל בשלבים בהם כן הוענקה תשומת לב לנושא הזה, היא מעלה את חווית המשחק בכמה רמות.
 
 

ההרפתקאות המגוונות של אחוות הטבעת

בין מסך למסך, תוכלו לקנות התקפות חדשות לדמויות שלכם
 בין מסך למסך, תוכלו לקנות התקפות חדשות לדמויות שלכם   
המשחק לא עוקב רק אחר מעלליו של גאנדלף. העלילה הפעם מתפצלת בין שני קווים שונים, שמאפשרת לכם לשחק דמויות נוספות פרט לקוסם הזקן. בקו עלילה אחד תשחקו את הבריחה של פרודו וסאם מהעיר אוסגיליאת', בה הם מצאו את עצמם בסוף הסרט הקודם. קו עלילה זה יוביל אתכם עם המסע שלהם אל ההר בו חושלה הטבעת. קו העלילה השני נפתח עם אירועי הסרט השלישי, ובו תשחקו את מסעם של אראגורן, לגולאס וגימלי.

כמו במשחק הקודם, גם כאן בסיומו של כל שלב תקבלו נקודות ניסיון בהתאם לביצועיכם באותו השלב. בנקודות הניסיון הללו תוכלו להשתמש על מנת לקנות מהלכים מיוחדים חדשים לכל דמות, או כדי להגביר את הנזק שהיא מסוגלת לספוג ולגרום. אבל הפעם, מכיוון שבמהלך המשחק תצטרכו לקפוץ מדמות לדמות, נוסף סוג חדש של שיפורים הנקראים 'שיפורי אחווה'. שיפורים אלה, ברגע שתקנו אותם, יוענקו לכל הדמויות בהן תשלטו במהלך המשחק. כל זה הופך את המשחק, גם עם הדמויות החלשות יותר, למהנה הרבה יותר, מכיוון שאת כל היכולות אותן קניתם בצורה קולקטיבית עם הדמויות האחרות יוענקו לדמויות החלשות יותר ברגע בו הן יעלו בדרגה, ולא רק בסוף השלב בו אתם משחקים כרגע.

מלבד יכולות מיוחדות חדשות, המשחק ידאג לזרוק עוד פיתויים חדשים בכיוונכם מפעם לפעם. הבולטים שבהם הם 'קטעי הבונוס', בסגנון תוכן הבונוס שיש לסרטים המגיעים על גבי DVD, שייפתחו בפניכם במהלך המשחק. קטעי הבונוס האלה כוללים ראיונות עם השחקנים בנוגע להפקת הסרט והמשחק, ואף על פי שהם נוטים מדי פעם לקצת יותר מדי פרסום וטפיחה-עצמית על השכם ('אני חושב שבאמת תיהנו לשחק במשחק הזה! הוא יוצר הרגשה כאילו אתם באמת בתוך הסרט!') הם רוב הזמן מעניינים מאוד לצפייה.

אבל הבלגן לא מסתיים גם לאחר שתסיימו את המשחק. מפתחי המשחק הפנימו לפחות חלק מהביקורת שהופנתה כלפי המשחק של 'שני הצריחים', ו'שיבת המלך' כולל בתוכו את האפשרות הנחוצה-מאוד של משחק שיתופי של שני-שחקנים. אמנם הוא לא מאפשר לכם לשחק ביחד ברשת ביתית או באינטרנט, ומאפשר רק לשני שחקנים להצטופף על אותה המקלדת (או מקלדת וגיימפאד, אם יש לכם אחד כזה בבית - ורצוי מאוד שיהיה לכם אחד כזה בשביל המשחק הזה), אבל מצד שני, משחק ברשת באמת עלול היה להוציא המהמשחק את מעט הערך שיש לו.
 

'לא הזדקנת אפילו ביום!'

מבחינה גרפית, 'שיבת המלך' נראה מצוין. למעשה, ברזולוציות הגבוהות, הוא נראה כל כך טוב, עד שהוא יגרום לכל בעלי הפלייסטיישן 2 לזנוח את הגיימפאד שלהם בתסכול (ולהרים אותו מיד אחר כך - כאמור, הרבה יותר מסובך לשחק במשחק הזה ללא גיימפאד הגון). המודלים, רוב הזמן, מפורטים בצורה מצוינת (אם כי גאנדלף לא נראה משהו), הסביבות נראות נהדר והמשחק מסוגל לצייר עשרות מודלים של אורקים לוחמים על המסך כמעט ללא האטה בביצועים. אמנם אפקטים של עשן ואש מסוגלים לגרום לו להאט יותר מדי, לפעמים, אבל לא מדובר במשהו שימוטט לכם את המחשב מעומס יתר.

על קטגורית הקול אין כמעט צורך להכביר במילים. המשחק מצויד בקולות של שחקני 'שר הטבעות'. יותר מכך, המשחק מצויד במוסיקה הלקוחה מתוך סרטי 'שר הטבעות'. מדובר במוסיקה נהדרת, סוחפת, המתאימה לאירועים המתרחשים על המסך. מה עוד אפשר לבקש?

בתור התחלה, אפשר לבקש משחק יותר ארוך. כל עוד הוא נמשך, 'שני הצריחים' הוא משחק נהדר. עיצוב השלבים שלו מצוין, הוא מצליח לסחוף את השחקן לתוך המלחמה הגדולה על הארץ התיכונה, והוא מפוצץ באלימות הגונה מהסוג שמאוד קשה למצוא במשחקים היום מבלי שהם יתנצלו על כך. הבעיה היא שהוא נגמר מהר מדי. הוא ארוך יותר מ'שני הצריחים', והמשחק השיתופי מצליח להאריך אותו מעט, אבל הוא עדיין קצר מדי, עבור משחק שעולה יותר מ- 300 ₪. מצד שני, בניגוד לגרסת הפלייסטיישן 2, גרסת המחשב האישי לא עולה יותר מ- 300 ₪, אז זה קצת הורס לי את הטיעון.
 

'כל שביכולתך הוא להחליט מה לעשות עם הזמן שנותר לך'

למרות זמן הפיתוח הקצר יחסית, 'שיבת המלך' יוצא נגד מסורת ארוכה של משחקים מבוססי-סרטים. ערכי ההפקה הגבוהים בולטים בכל נקודה ונקודה שלו, והוא התגלה כאחד המשחקים מבוססי-הסרטים הבודדים שאפשר להבטיח כי אם אהבתם את הסרט עליהם הם מבוססים, אתם חייבים לעצמכם את המשחק בבית.

להצהרה הקודמת יש לי רק שתי הסתייגויות. הראשונה היא שאם אתם לא אוהבים משחקי פעולה טהורים, ו'גולדן אקס' מודרני לא ממש עושה לכם את זה, אין לכם מה לחפש כאן. חכו למשחק האסטרטגיה של 'שר הטבעות', או משהו. השניה היא שאם עדיין לא ראיתם את הסרט ולא קראתם את הספרים, הקנייה של המשחק היא על אחריותכם בלבד: רוב הסיכויים הם שהוא יהרוס לכם חלק מעלילת הסרט המתקרב.

אבל מלבד ההסתייגויות האלה, יש לי מעט מאוד דברים רעים להגיד על 'שיבת המלך'. רוצו לחנויות, קנו אותו, ורוצו להלחם. למען גונדור, למען רוהאן, למען הארץ התיכונה, ולמען משחקים המבוססים-על-רבי-מכר ויודעים איך לעשות את העבודה נכון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by