ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אמנות או נמות משעמום 
 
 כולם מתבקשים להוציא עטים ומקלדות   
 
רויטרס

קבלו את התפלצת הפוסט-מודרנית הבאה: אמנות האינסטנט המקוונת! – מעכשיו גם אתה יכול לכתוב ספר תוך חודש, להקליט אלבום ב-24 שעות וגם לעשות מזה כמה גרושים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחרי חודש ארוך של כתיבה ובלי לעשות הרבה חוץ מזה, פרקי כף היד של ריאן דונזמוייר כאובים למדי וכך גם הגב שלה. אבל יש לה ביד משהו שהרבה אנשים שמתיימרים להיות סופרים יכולים רק לחלום עליו: כתב-יד של 50,000 מילה.

למען האמת יש לה חמישה כתבי-יד כל אחד נכתב בתקופה של חודש ימים. ולמי שממש מתעצל לחשב, זה אומר שלושים יום שבכל אחד מהם היא כתבה 1,667 מילים (פחות או יותר, אבל לא נהיה קטנוניים על פסקה פה, פסקה שם).

זוהי השנה החמישית לקיומו של "החודש הלאומי לכתיבת רומנים" ודונזמוייר, מעצבת גרפית בת 36 מניו-יורק, משתתפת בו באדיקות מאז השנה הראשונה. השנה השתתפו 21,000 סופרים מכל רחבי העולם בחגיגה, אשר הסכימו להתחיל עם מסך חלק בראשון בנובמבר ולהעלות עד ל-30 בנובמבר, לא פחות מחמישים אלף מילים לאתר האינטרנט של המאורע.
 
כתבת? עכשיו לערוך
 כתבת? עכשיו לערוך   
"למרות שמדובר בסוג של עינוי, זה למעשה די כיף", אמרה דונזמוייר לרויטרס, והוסיפה כי הרעיון לרומן ההיסטורי הממוקם בסקוטלנד אותו כתבה השנה, "!Dornsoch Firth Aye", הגיע לאחר שבהתה ארוכות בתווית שהייתה מודבקת לוויסקי סינגל מאלט שעימו חלקה זמן איכות.

החודש הלאומי לכתיבת רומנים, הידוע בכינוי "NaNoWriMo" (שמעתה ייקרא: נאנורימו) הוא אחת הדוגמאות היותר מרשימות לזרם "אמנות האינסטנט" (או במילים קצת פחות עדינות, "חרא אמנות") הצובר תאוצה ברשת. הרעיון מאחורי האירוע הוא כי המכשול הגדול ביותר ליצירת אמנות הוא פשוט לעבור את המילה, התו או משיכת המכחול הראשונים, וקבוצה של אתרים קיימת במיוחד כדי לסייע לאמנים לקחת את הזינוק הזה וגם למצוא קהל ליצירותיהם.

כריס בריי, בן 30, מייסד הנאנורימו, עוזר לשים את הדברים בפרספקטיבה: "הפרס הגדול הוא שעכשיו אתה יכול לנפנף בכתב היד שלך מול הפנים של כל מי שאי פעם הטיל ספק ביכולתך".

תולדה טבעית ישירה של כל אותם אלפי כתבי יד הנאספים בסוף כל שנה הוא ה-"NaNoEdMo" , החודש הלאומי לעריכת רומנים. האירוע שנוסד ע"י לורן אייר, חברת מערכת של חודש הכתיבה, מיועד לאפשר למשתתפיו להקדיש זמן ולהשלים 50 שעות של עריכה, שיפור ושיכתוב של היצירות בנות חמישים אלף המילים, כל זאת במהלך 31 הימים של חודש מרץ.
 
יותר מהר!
 יותר מהר!   
אולם אמנות אינסטנט אינה נחלתם של הסופרים בלבד. אמני המידע החזותי גם הם נהנים מאפשרות דומה באתר artbytheinch. כמו באירוע החודש הספרותי, גם האתר הזה נותן לאמנים מסגרת זמן של חודש ומעודד אמנים להשלים לפחות 10,000 אינץ' של אמנות חזותית בארבעה שבועות קצרים.

וזה עוד כלום.

טום מרפי, סטודנט בן 24, פתח אתר שבו הוא מאתגר מוזיקאים לכתוב, לבצע, להקליט ולמקסס אלבום שלם בתוך לא יותר מ-24 שעות "רצוי ללא הפסקות שינה תוך כדי". מרפי ייסד את "The Crap Art Project" (בתרגום חופשי: פרוייקט חרא של אמנות) והוא עסוק בלשכלל כל הזמן את מניפסט התנועה.

אבל למה 24 שעות? "הרעיון הוא לאלץ את האמן להתחמק ממחסום הכתיבה הידוע לשמצה שתוקף אותך כשאתה מנסה בכוח ליצור את היצירה המושלמת", אומר מרפי. "זה נותן לך בעיטה נהדרת בישבן ומכריח אותך לעשות משהו במקום לשבת ולהתייסר על מר גורלך". (סביר להניח שמרפי הצעיר לא שמע על כך ששלושת רבעי מההנאה הכרוכה בלהיות אומן זה האישור הגורף להיות מיוסר).

האלבום חייב להיות באורך עשרים דקות או להכיל שלושים שירים. הלהקה חייבת מורכבת ממספר נגנים (לא רק אתה ומפוחית הפלא שלך), והחומר חייב להיות מקורי של ההרכב, לא גרסאות קאברים (והבא שיעיז לשלוח את הקאבר שלו ל-Stairway to heaven, צפוי למוות איטי ומייסר).

עד כה נשלחו לאתר 78 אלבומים מלאים וביניהם "Then Come The Chunks" של Spastic Moose, "שירי הלוויות של ארץ העננים השמחה" של פאטריק שאוגנסיס, ועוד אי אילו יציאות מרתקות במיוחד.
 
 
 
מפחידה באותה מידה היא גם ההצעה המפתה של סקוט מק'לאוד, מחבר ספר ההדרכה "Understanding Comics", שבעקבות קומיקס מדהים שהוא יצר תוך יממה אחת, החל לעודד יוצרי קומיקס להכין ספר בן 24 עמודים בפרק זמן של 24 שעות ולשלוח אותם לאתר שלו. עד כה הגיעו אליו כשלוש מאות ספרים כאלה.

וכמובן יש גם אי אילו אתרים המוקדשים לספק את הרצון הטבעי של האמנים שאנשים אחרים יראו, יקראו, ישמעו ובעיקר ייקנו את יצירותיהם. אתר המימכר lulu.com מאפשר לאמנים להעלות כתבי-יד, הקלטות או תמונות בחינם, ולוקח עמלה על כל עבודה שנמכרת.

באופן דומה, מציע אתר cafepress לאמנים לפתוח חנויות אונליין או ליצור ולמכור מרצ'נדייז כגון כוסות קפה, חולצות, לוחות שנה והדפסים.

ברוב המקרים אמנות האינסטנט, מעצם הגדרתה, היא משהו שרק יוצר היצירה באמת יאהב, אבל קיימים גם יוצאים מהכלל. מספר כתבי יד שצצו מתוך הנאנורימו זכו לעבור לפרינט וסוכני ההוצאה לאור בהחלט מעיינים בערימות כתבי היד כדי למצוא ניצוצות של כישרון.

לאני דייאן ריץ' שהשתתפה בנאנורימו אומרת כי היא כתבה את "הרומן הגרוע ביותר שנכתב השנה", אבל זה בדיוק מה שהיא אמרה בשנה שעברה על "שחרור מוקדם על התנהגות טובה", הרומן שכתבה ושנרכש על ידי חברת הספרים Warner Books.

ריץ' הודתה לנאנורימו על כך שאיפשרו לה לכתוב זבל. בסופו של דבר, היא אומרת "יצא לי לכתוב את אחד הדברים הטובים ביותר שאי פעם כתבתי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by