ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
דוקטור, המדינה חולה 

דוקטור, המדינה חולה

 
 
צביקה בשור

שביתת הרופאים והרפורמה במבנה המס מייצגים את החזרת השפיות לכלכלה ולחברה בישראל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתוך אתר ההסתדרות הרפואית בישראל
 מתוך אתר ההסתדרות הרפואית בישראל   
שני אירועים מצאו את עצמם מוגשים השבוע על השולחן האקטואלי של הציבור הרחב בעת ובעונה אחת. לכאורה מדובר בשני אירועים שכל קשר ביניהם מקרי ביותר: שביתת הרופאים מחד והמסקנות הראשוניות של ועדת בן בסט לרפורמה במבנה המס בישראל מאידך, אבל בחינה מדוקדקת יותר תמצא שמדובר בשני פנים של אותו מאבק ארוך ומייגע להשבת השפיות לשוק הכלכלי ולמבנה החברתי של מדינת ישראל.

ישראל נמצאת, וזו עובדה הידועה היום כמעט לכל אדם שפתח עיתון, מיד מאחורי ארצות הברית בכל מה שנוגע לפערים בין עניים ועשירים.

מאז תהליך הדולריזציה הכושל, דרך עוולות ההפרטות והמיזוגים הלא מבוקרים, ועד לבלימה התרבותית שהביאה עמה גיחתו של ערוץ 2 חסר הבושה לחיינו, מדינת ישראל הולכת ומוסרת את עצמה בידיהן של לא יותר מעשר משפחות, ועוד אלף משפחות לווין, שמנהלות את ענייני המדינה כאילו היו עניינן הפרטי בלבד.

וכך, ככל שמשפחות ההון מלטפות ומלוטפות יותר על ידי ראשי השלטון החוקי של המדינה, מוצאים את עצמם יותר ויותר אנשים מנושלים מחלקות גן עדן קטנות וגדולות, שנחשבו פעם לזכות מובנת מאליה של כל אזרח במדינה, עני כעשיר. יותר ויותר שירותים בסיסיים שנהגה המדינה לתת, ובסטנדרטים גבוהים, מוצאים את עצמם נעלמים לטובת תחליפים יקרים שמעניקות, מי אם לא, אותן עשר משפחות הון.

הרפואה הפרטית בארץ טובה עשרות מונים מהרפואה הציבורית, זו שבעבורה אנו משלמים למשרד האוצר מסים מרובים. הרפואה הציבורית, זו שאנו פוגשים בכל ביקור שלנו בחדרי המיון, או במחלקות הפנימיות, הולכת ומאבדת תקציבים בשל ניהול כושל של קופות החולים.
 
כשאנו באים לקבל היום טיפול, אנחנו נתקלים בצפיפות נוראית, בחולים שאין מיטות ראויות להלין אותם בן, וברופאים שעברו כבר משמרת של 30 שעות, ובאמת שאינם מסוגלים, גם אם ירצו, לתת לנו את הטיפול הנאות. ברי המזל והמזומנים בורחים היום לכיוון הטיפול הפרטי. אבל מה אם אלו שאין הפרוטה בכיסם? האם להם מגיעה גם בריאות לקויה יותר?

שביתת הרופאים חשפה בפנינו שוב את המצב המזעזע הזה, שבו רופאים בשירות הציבורי אינם מסוגלים לטפל בנו, בגלל שהם מעטים מדי, עובדים הרבה יותר מדי, ומשתכרים פחות מדי.

משרד האוצר, כשופר החלק הריאלי לכאורה של המדינה, מדבר על החובות ועל המבנה הבירוקרטי הבזבזני של קופות החולים. במבנה הנוכחי של מערך המיסוי במשק, אין כסף להחזיר את החובות, והתשלום עליהם נעשה בגופם של החולים, בבריאות שלי ושלך.

בקרוב תפורסמנה מסקנותיה של ועדת בן בסט לרפורמה במבנה המיסוי במשק. הדלפות ורמזים מצביעים על כך שבן בסט, מנכ"ל משרד האוצר, ושאר חברי הועדה - הגיעו למסקנה הנכונה והחליטו לקחת יותר מהעשירים, כדי לקחת פחות משכבות הביניים.

זהו צעד מבורך, אבל צריך לזכור שמחצית מהמשתכרים במשק אינם מרוויחים מספיק כדי להגיע לסף המס. האנשים האלה משלמים בשירותים לקויים מהמשלה, ובין השאר גם בטיפול רפואי לקוי.

כשיפורסמו מסקנות הועדה באופן רשמי, ראוי לתמוך במגמה שהיא מנסה להתוות, אך גם להזכיר לממשלה ולעומד בראשה, כי הגיעה השעה שאלו שאינם שייכים למעגל השפע יזכו לא רק לשלם פחות, אלא גם לקבל מספיק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by