ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לא נתב"ג - נת-באג 

לא נתב"ג - נת-באג

 
 
רביב הרשקו

סקנדל בנמל. לא כמו 'טיסה נעימה', אבל לא רחוק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתוך המשחק Airport Inc
 מתוך המשחק Airport Inc   
ונעבור מייד לשורה התחתונה: למרות כל הרצון הטוב של Krisalis (החברה המפתחת) וtake 2 (החברה המשווקת), Airport Inc, הסימולטור הכלכלי-אסטרטגי החדש שלהן, משחק המתיימר לאפשר לשחקן לתכנן, להקים, ולנהל שדה-תעופה על כל היבטיו, הוא כישלון אחד גדול. נקודה.

וקריסאליס בהחלט לא כיוונה נמוך. ז`אנר משחק הניהול האסטרטגיים למיניהם הוא אחד הז`אנרים היותר תובעניים וטובעניים בעולם משחקי המחשב, ז`אנר הנשלט ללא עוררין על-ידי חברת Bullfrog המתמחה בצד הקליל וההומוריסטי של התחום (סידרת משחקי ה- Theme למיניהם).

חברת Maxis, המפתחת המפורסמת של משחקי ה- SIM הרבים, וחברת Microprose הנושאת את מותג ה- Tycoon המפורסם, מותג שהעניק לה את המשחק הנמכר ביותר בארצות-הברית לשנת 99, Roller Coaster Tycoon המוצלח.
 
קח לך מטוס ובנה לו בית
 קח לך מטוס ובנה לו בית   
עכשיו מנסה גם קריסאליס לסדר לעצמה מקום של כבוד בברנז`ה. למרות היותה חברה כמעט אלמונית במחוזותינו, מתברר שהחברה הבריטית הקטנה פיתחה קרוב ל- 100 משחקים ב- 13 השנים האחרונות, כמעט לכל המחשבים האישיים ומסופי המשחק הביתיים הקיימים.

למרות שכמות ניכרת מהמשחקים היו תירגומים והסבות של משחקים לפורמטים שונים (משחקים של Bullfrog ו- EA Sports לפלייסטיישן וכו`), הספיקה החברה לפתח מספר מכובד של כותרים מקוריים משלה, ביניהם כמות אדירה של משחקי כדורגל, משחקי ארקייד רבים, ואפילו משחק לגו חביב ששווק תחת המותג של Lego Media. חבל מאוד ש- Airport Inc הוא לא המשחק שיזניק את החברה לתודעה הציבורית הרחבה.

הרעיון הכללי העומד מאחורי המשחק פשוט ביותר. במיטב מסורת משחקי ה- Tycoon (להבדיל אלף אלפי ההבדלות הנדרשות), המטרה ב- Airport Inc היא, כאמור, לנהל שדה תעופה רווחי ומשגשג, על כל הכרוך בכך: החל ברכישת שטח השדה המיועד, הקמת הטרמינל, סלילת המנחתים, בניית מגדלי הפיקוח ואפילו השקת הדיוטי-פרי, דרך חתימת חוזים עם חברות תעופה, ניהול לוח זמני טיסות תקין, הסדרת נהלי אבטחה ונתיבי טיסה, וכלה בשתילת שיחים.
 
המטוס ממריא, המשחק - לא
 המטוס ממריא, המשחק - לא   
כמובן שישנם עוד עשרות אלמנטים בהם צריך להתעסק, והמסר העיקרי הוא שקריסאליס הצליחה לחשוב על הכל. רק חסר איזה מתאבד שיעי או טייס שיכור פה ושם, ואנחנו מסודרים. לרוע המזל, הפירוט והגיוון במשחק הם התחומים היחידים בהם אנו מצליחים לזקוף עבורו נקודות חיוביות.

מבחינה טכנית, Airport Inc הוא בלאגן אחד גדול. הגרפיקה, למרות היותה תלת מימדית לגמרי, מחווירה, בלשון המעטה, כאשר משווים אותה למשחקים תלת-מימדיים אחרים כגון Theme Park World. נכון שהמשחק נוטה יותר לפן הרציני של הז`אנר מאשר לפן החמוד משהו בו מתאפיינים הכותרים של Bullfrog - ולכן לא ציפינו למצוא בו פירוטכניקה צבעונית וילדים חייכניים - אך גם כך הגרפיקה מאכזבת ביותר.

גם הממשק צולע. למרות שניתן להסתדר עם הטבלאות הפשוטות של הממשק הכלכלי, רמתו של ממשק הבנייה, בו מוטלת על השחקן המשימה המייאשת של להציב מבנים, לסלול דרכים ולשלבם יחדיו, מתחת לכל ביקורת. עצמים "נכנסים" אחד בשני, תנועת העכבר מסורבלת, והעסק פשוט לא דופק כמו שצריך.

חיסרון בולט נוסף קשור לתהליך הלמידה וההסתגלות של המשחק. לאחר שניסיתי לקפוץ למים העמוקים ללא עיון בחוברת ההפעלה או באופציית ה- Tutorial, הגעתי למסקנה שאין לי מושג מה בעצם אני עושה, או אפילו מה אני צריך לעשות. הרגשתי מנוכר לחלוטין, דבר שכמעט ולא קורה לי במשחקי מחשב.
 
 
כאשר הרמתי ידיים ופניתי בסופו של דבר ל- Tutorial בתקווה לגלות איך לעזאזל משחקים במשחק, מצאתי מעין סירטון שמנסה להסביר לי, באיטיות מנומנמת ומרדימה, איך בונים שדה תעופה. אולי קריסאלס לא יודעת את זה, אבל אחד מחוקי הTutorials הבסיסיים ביותר, אם לא הבסיסי מכולם, הוא לתת לשחקן ללמוד בעצמו לשחק, שלב אחרי שלב, צעד אחרי צעד, כאשר הוא זה שמבצע את הפעולות. סרט נע בלתי אינטראקטיבי הוא חטא בלתי נסלח. בינינו, מי מאתנו באמת למד משהו משידורי הטלוויזיה החינוכית?

ועוד תמיהה. שמחנו מאוד לראות שתל-אביב נכללה ברשימת הערים במשחק בהן ניתן לבנות שדה-תעופה (או בסמוך להן), אבל כשבוחרים בתל-אביב למען הקמת מנחת מטוסים העברי הראשון על אדמתה, התנגנה לה דווקא מוסיקה הודית ברקע. הודים, ישראלים, מה זה חשוב, כל העמעמים הלא-אמריקאים האלה הם אותו הדבר בדיוק.

קיצורו של עניין, אנחנו לא ממליצים על Airport Inc לאף אחד. המשחק לוקה בחסר כמעט בכל תחומיו, ואינו מצליח לעמוד בכבוד מול כרישי הז`אנר. המזוודות לא מגיעות בזמן, פקחי המכס משוחדים ופג תוקפן של פחיות הקולה הקטנות אותן מחלקים במטוסים. מצטערים, אין לנו על מה להצהיר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by