ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עד הבלוג האחרון 

עד הבלוג האחרון

 
 
עידו קינן

בלוג נוסף נפגע לאחר שארז ארליכמן כתב עליו במדורו "היומנאים" ב-ynet; עורך ערוץ האינטרנט של ynet: בעתיד הוא יודיע לבלוגרים מראש על כוונתו לכתוב עליהם, אבל לא יבקש רשות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
וגרביים לא חסר. מתוך הבלוג של גפן
 וגרביים לא חסר. מתוך הבלוג של גפן   
"להפתעתי הרבה, התברר לי לפני 20 דקות שהיומן שלי [...] פתאום נהיה קצת מפורסם", כתבה בשבוע שעבר הבלוגרית שרון גפן, שבלוגה סוקר במדור "היומנאים" של ארז ארליכמן ב-ynet וזכה לאלפי כניסות לא צפויות. היא הורידה פרופיל, הגבילה את הכתיבה בבלוג לצילומי אוסף הגרביים שלה, והבהירה לארליכמן, באופן פרטי וגם בפומבי, בדיוק מה היא חושבת עליו. מדובר בבלוג השני בתוך חודש שנפגע מ"היומנאים", אבל ארליכמן מתעקש: פעלתי כיאות. עורך ערוץ המחשבים והאינטרנט של ynet, גל מור, אומר שייתן לארליכמן שיקול דעת בנוגע לסיקור בלוגים שדורשים במפורש שלא יכתבו עליהם.

ב"היומנאים" מסקר ארליכמן מדי שבוע בלוגים ישראליים שעלו בחכתו. בתחילת נובמבר כתב על הבלוג של miss.terious, שנבהלה מהפרסום, מחקה פוסטים (רשומות), הפכה את הבלוג מאישי לבלוג צילום, ובסופו של דבר מחקה את כולו.

בשבוע שעבר בחר ארליכמן להתמקד בבלוגרים ישראליים שכותבים באנגלית, וגפן זכתה להיות אחת מהם. הוא הציג אותה כך: "שרון גפן, אנימטורית ומעצבת בתלת מימד, בת 28, בבלוג קליל על החיים מסביב לפיקסל. היא ציניקנית, מכורה לאנימציה, חובבת צילום, דיאט קולה, קולנוע ונבירה בספרי איכות". גפן גילתה את דבר הפרסום למחרת לפנות בוקר ורתחה: "האם מישהו שאל אותי? לא ממש. שאני אגיד שאני מבסוטה מזה? לא ממש. כאילו, בחיאת רבאק, לא אלה 15 דקות התהילה שתמיד שאפתי להן". מצד שני, היא הבינה שהבלוג שלה לא היה מפורסם, אבל גם לא אלמוני: "זה באינטרנט. כבר איזה שלוש שנים. וכל אחד מכם היה יכול להגיע לפה דרך ה-webring של היומנים הישראלים, או אם הוא היה מחפש קצת במקומות הנכונים. אז זה לא כאילו שזה ממש קטע סודי".

גפן נקטה בצעד פחות דרמטי מזה של miss.terious: "מכיוון שאין לי שום כוונה להשתמש ביומן הזה להגיד שום דבר בעל משמעות או מעניין עד שכל העניין הזה יתפוגג, הביטו במוצג הראשון מתוך אוסף הגרביים שלי. כפי שאתם יודעים, יש לי הרבה גרביים מגניבים. בסופו של דבר, אתם תראו את כולם".
 
בחור אתי. מתוך הבלוג של ארליכמן
 בחור אתי. מתוך הבלוג של ארליכמן   
היא גם שלחה לארליכמן אימייל זועם: "למיטב ידיעתי והבנתי, אתיקה עיתונאית (שלא לדבר על נימוס בסיסי) דורשת לבקש רשות מאנשים לפני שמזכירים את שמם ככה חופשי באמצעי התקשורת... זה ממש לא קשה, אפילו מומלץ לפעמים. ואני מניחה אפילו שלא הייתי מסרבת. מה שכן, הייתי שמחה מאוד לקבל התרעה קצרה מראש, פשוט כדי לא לקבל התקף לב קטן, או כדי שאספיק לוודא שלא מופיע שם שומדבר גלוי שעשוי לזהות אותי או לסבך אותי בעבודה או עם חברים".

ארליכמן, שבעצמו מתחזק בלוג, השיב לגפן בפורמליות יבשה, כאילו לא מדובר פה בבלוג אישי שמערב רגשות ויצרים: "כל קישור שאינו מוגן בסיסמה נגיש לכל גולש ועיתונאים אינם מופלים לטובה או לרעה בהקשר הזה. עיתונאים אינם נוהגים לבקש אישור מהאישים עליהם הם כותבים ואין בכך דבר הסותר את האתיקה העיתונאית. סיקור עיתונאי הוא לא תוכנית כבקשתך". ארליכמן צירף גם סעיף מתקנון האתיקה של מועצת העיתונות, שמוכיח שהוא לא צריך היה לקבל את רשותה או תגובתה של גפן. גפן, שפרסמה את תכתובתה עם ארליכמן, מסכמת: "כאילו, אני לא יודעת... אולי מבחינה חוקית הכל אחלה. אבל מבחינת פשוט להיות בנאדם? נראה לי שהתפשל פה קצת למישהו. לא נחמד".

גפן כועסת במיוחד על כך שארליכמן מסרב להתנצל, ושזו לא הפעם הראשונה שהוא פוגע כך בבלוג. "סביר מאוד שהעניין הזה עם ynet הוא הדבר החמור ביותר שקרה לי בסייברספייס", כתבה גפן, והרעיפה עליו שלל קללות ושמות גנאי, שהחמור שבהם הוא "אנס בלוגים סדרתי" (את טורו היא מכנה "בלוגים שאנסתי").
 
 
ארליכמן בחר שלא להגיב, והפנה אותנו אל עורך ynet, יון פדר. עורך ערוץ המחשבים והאינטרנט של ynet, גל מור, אמר בתגובה: "מכיוון שיש מיעוט של אנשים שלא מוכנים או לא מתכוננים לחשיפה הזאת, מה שארז יעשה זה יודיע לאנשים יומיים-שלושה מראש שהוא מתכוון לכתוב עליהם".

יודיע, לא ישאל.
"לא, לא ישאל. ככה, אם יש להם משהו אישי או סודי לשנות, תהיה להם ההזדמנות לעשות את זה".

ואם מישהו מבקש במפורש שלא יכתבו על הבלוג שלו, זה תקף בעיניכם?
"אם בלוג מסוים מאוד מאוד פופולרי ועושה גלים ברשת, והבלוגר שם כפתור בו הוא מבקש שלא יכתבו עליו, זה לשיקול דעתו של ארז. אם הוא יחשוב שהבלוג הזה מעורר עניין ושווה לכתוב עליו – הוא יכתוב עליו, למרות הכפתור".

אתה יכול להבין מה כל כך פוגע בהם?
"אני יכול להבין לתחושה שלהם, אני לא כל כך מבין את הזעם. אני לא מקבל את זה שיש גם פרטי וגם ציבורי. זה שיח פוסט-מודרני שאני לא יכול לקבל. הוא עושה להם אאוטינג, אבל הם כל הזמן היו אאוט".

כש-miss.terious הורידה את הרשומות מבלוגה, היא הניפה את המקבילה האינטרנטית לאצבע משולשת מול פרצופו של ארליכמן: אתה כתבת עלי בלי רשותי? עכשיו הקוראים שלך יקבלו לינקים שבורים. גפן השליכה על ארליכמן וקוראיו גרביים מסריחים. הנוהל החדש של ynet עלול להתברר כחרב פיפיות: בלוגרים שיקבלו הודעה מארליכמן, ואינם מעוניינים להתפרסם בטורו, יוכלו פשוט להסיר את הבלוג זמנית, או למלא אותו בגרביים. במקרה הרע, זה יהפוך את הטור של ארליכמן למגוחך. במקרה הטוב, הוא פשוט יתחיל לבקש רשות.
 
 
 
הנה שני כפתורי "אל תכתבו עלי", אחד שלנו והשני של הבלוגרית רדרל:
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by