ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
איך שיר נולד? כמו בלנדר 
 
 נירו ניר, ניר, ניר   
 
מערכת חיים ברשת

הכירו את מכונת הגרוב האמיתית: "המשורר הקיברנטי". תוכנה שמאפשרת גם לכם לנסות להתמודד על תואר המשורר הלאומי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"לנוע בעדינות על גבי הנייר
מבעד ללביאה
המקננת בנשמתי"

ולפני שהקוראים גוללים למעלה לראות אם הם הגיעו בטעות לבמה חדשה במקום לחיים ברשת, נסביר כי את השיר הזה כתבה תוכנת מחשב ולא בן אדם. התוכנה, אותה הגה וכתב ריי קורצוויל, מאפשרת למחשב ליצור שירה ע"י חיקוי (ללא גניבה ספרותית) של סגנונות ואוצר מילים של משוררים אנושיים.
 
 
בניו-יורק טיימס של סוף השבוע דווח על כך שהתוכנה של קורצוויל קיבלה לפני כשבועיים אישור רישום פטנט. קורצוויל, הנחשב לממציא פורה במיוחד בתחום התבונה המלאכותית, קורא לתוכנה "המשורר הקיברנטי".

המשורר עובד למעשה כמו בלנדר מחוכם. בן האנוש המאותגר מבחינה שירית אשר מפעיל את התוכנה צריך בסה"כ לזרוק פנימה כמה חרוזים, משקלים ומצלולים חוזרים המגיעים משירים קיימים. הבלנדר הפואטי מערבל אותם כהלכה והנה לכם שיר חדש.

זה לא שלא קיימות תוכנות אחרות להפקת שירה, אך לדבריו של קורצוויל, הן מתוחכמות הרבה פחות מזו שהוא כתב. תוכנת המשורר האוטומטי (כמו המצאות רבות אחרות שלו) בנויה על מנגנון לזיהוי ולמידת דפוסים. "הכוח האמיתי של המחשבה האנושית היא היכולת לזהות דפוסים", אמר קורצוויל. "ככל שיכולת זו תשתפר אצל המחשבים, הם יהפכו להיות יותר דומים לבני אנוש".

קורצוויל מקווה כי התוכנה תתפוס מקום ככלי עזר למשוררים אנושיים המחפשים זריקת מרץ ליכולות החריזה שלהם. התוכנה ניתנת להורדה חינם מאתר האומנות הקיברנטית של קורצוויל, וקיימת גם בגירסת פרימיום בתשלום, למי שמתעקש.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by