ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
צ'יז 
 
 אכלת פלפל? שתה צ`יז   
 
גילי סופר

קניתם מצלמה דיגיטלית? תתחדשו. עכשיו הגיע זמן לעשות קצת סדר ולספר לכם איפה אפשר לפתח תמונות וכמה זה יעלה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עבודות פיתוח
 עבודות פיתוח   
כותב לנו גבי:

"אינני יודע עם טיפלתם בנושא בעבר, אך ידוע לי ממקור ראשון, שהחשד שבמהלך מכירות פומביות פתוחות, ספקי המוצרים מגישים הצעות כדי להקפיץ מחיר, נכון.
אולי הגיע הזמן להחרים את המכרזים הפתוחים (שבעצם משמשים ערוץ פרסומי לספקים) ולהגיש הצעות רק למכרזים שרק לאחר מועד הסגירה מתפרסמים המחירים הזוכים".

ובכן, השתתפות הספקים במכירות הפומביות היא אחד הנושאים הכי בעייתיים בתחום ה"מכרזים". עד כה לא הצליח איש להוכיח כי יש ממש בשמועה שהמוכרים מגנים על מחירי המינימום שלהם באמצעות השתתפות במכרזים שלהם עצמם. מה שברור הוא שלאתרי המכירות אין ממש עניין לוודא שהם לא עושים את זה כי אם ספק מוכר לעצמו משהו (בתור ז' מפתח תקוה), האתר מקבל את הקופון שלו, הספק רואה בזה הוצאה משתלמת עבור הפרסום, וכולם יוצאים נשכרים. כולם חוץ מהמשתתפים במכירות.

מה שחמור הוא שלא כל התקנונים של חברות המפעילות מכירות פומביות אונליין אוסרים השתתפות במכירה הפומבית על עובדי החברה או על החברות המציעות ושלוחיהם. בין אם יש לסעיף כזה אחיזה חוקית, ובין אם לא – ישנה גם חשיבות הצהרתית, דקלרטיבית, בהכללתו בתקנון. לתשומת לב וואלה שופס, פי 1000, המכרז של המדינה.
 

הדפסת תמונות דיגיטליות

 
הצילום הדיגיטלי הולך ותופס תאוצה. השנה כבר נמכרו יותר מצלמות דיגיטליות ממצלמות פילים ולא רחוק היום שיותר אנשים יצלמו במצלמות דיגיטליות מאשר ברגילות. "לפני שלוש שנים 7% צילמו במצלמות דיגיטליות", מספר רונן דבש, ידיד נעורים והבעלים של סטודיו דבש, "היום כבר עבר מספר המצלמים בדיגיטליות את ה-30%".

מעבדות להדפסת תמונות ממדיה דיגיטליות מייצרות 4 חברות אגפא, פוג'י, קודאק, וקוניקה. מחירה של מעבדה כזו נע בין 160 ל-200 אלף דולר, ולכן רבות החנויות שעדיין אינן מדפיסות תמונות דיגיטליות במקום. מוזר ככל שהדבר יהיה, מה שקורה הוא שרבים מגיעים לחנות הצילום שלהם, משאירים בה את כרטיס הזיכרון עם התמונות להדפסה, וחוזרים לאחר יום יומיים שלושה לאסוף את התמונות שהודפסו במעבדה, כמנהג העולם מימי סרטי הצילום. אבל אפשר לעשות את זה גם מבלי לצאת מן הבית, ויש מגוון אתרים שמציעים שירותי הדפסת תמונות אונליין.

מפיצת קודאק בישראל, דלתא פילם, מפעילה את אתר פיקטור. האתר משמש לא רק כמתווך בין ציבור המצלמים לבין מעבדות ההדפסה, ומאפשר בנוסף להדפסת התמונות גם ניהול אלבום תמונות פרטי על גבי האתר, אותו גם אפשר לחלוק עם מכרים ברחבי הרשת. את ההדפסות שמזמינים באתר ניתן לאסוף ב-45 נקודות שירות ברחבי הארץ, ואפשר גם לקבל הביתה.
 
פילם? מה זה פילם?
 פילם? מה זה פילם?   
פיקטור הוא לא האתר היחיד שמאפשר ניהול אלבומים אונליין. אתר פיק פור יו מבית נענע מציע את אותו השירות ומתגאה בתוכנת אפלואד משל עצמו, וכך גם אתר פיק מבית חבר'ה. שני האתרים מציעים כמובן שירותי הדפסה לתמונות, שהרי זה מקור הכנסתם. החבר'ה של חבר'ה מדפיסים על נייר אגפא במעבדות ישראקולור-אגפא בעבור 89 אגורות.

חברת גטר, יבואנית אגפא, מפעילה את אתר 1 2 פרינט דרכו אפשר להעביר תמונות לחנויות הצילום המדפיסות תמונות דיגיטילות. מציאת החנות היא על פי אזורי החיוג ובינתיים יש בו מעט מאוד חנויות. גם המחירים משתנים מחנות לחנות כאשר הזולה שבחנויות באתר היא פוטו הצפון, שגובה 85 אגורות להדפסה, אך מבצעת משלוחים רק לת"א ר"ג וגבעתיים.

באתר של פוג'י יש הרבה הבטחות אבל מעט מאוד מאחוריהן. האתר מציג המצגת פלאש את שלוש האפשרויות ההדפסה של עולם המחר: חנויות, קיוסק התמונות של פוג'י - עמדת שירות עצמי להזמנת הדפסת תמונות, וכמובן הזמנה דרך האינטרנט. בינתיים, כל מה שאפשר לעשות באתר הוא למצוא את רשימת חנויות שמדפיסות תמונות דיגיטליות. וגם את זה צריך ממש לחפש.

בסך הכל ישנן היום בארץ כ-200 מעבדות מיני להדפסה דיגטלית. לחלק מהחנויות גם שלוחה אונליין. ברמה הבסיסית ביותר יימצאו חנויות דוגמת פוטו-צנטרל מרחוב מונטיפיורי בתל אביב שמפרסמת באתר שלה דואר אלקטרוני לשליחת תמונות, אך אין בו מחירים או הסברים על איך זה נעשה, כמו היה האתר כלי עזר לשמירת הקשר עם לקוחות החנות יותר מאשר ניסיון למצוא לקוחות חדשים. חנויות אחרות, דוגמת גוונים מרעננה גם צירפו הסבר של מה יש לכתוב עם האי מייל בו אתם שלוחים את התמונות. לא מנגנוני אבטחה ולא סיפורים גדולים – פשוט עלון מקוון וכתובת דואל. חנויות אחרות, דוגמת פוטו גואל, המעבדה או פוטושופ שער ראשון, כבר בנו אתר שנראה יותר כמו אתר מכר דרכו אפשר לשלוח תמונות בדואר האלקטרוני. הבעיה היא שמדובר לא פעם בקבצים גדולים מאוד, ושהמקבילה לסרט צילום אחד תשקול עשרות מגהבייטים.

על מנת להתגבר על הקושי שבהעברת קבצי ענק בדואר האלקטרוני משתמשים חלק מן האתרים בפרוטוקולי העברת קבצים (FTP) על מנת להעביר את התמונות למעבדת ההדפסה. כך למשל בסטודיו 62 משתמשים ב-FTP Client אותה יכולים הנרשמים באתר להוריד ולהתקין אצלם במחשב.
 
 

המחיר הכי נמוך

"לאנשים אין חזון" מנסה ניסים אסף להסביר מדוע הוא בעל חנות הצילום הכמעט יחידי שהקים אתר אינטרנט כל כך מושקע לחנותו. אתר מכר של ממש בו ניתן להעלות באמצעות תוכנת Xupload מאות מגה-בייטים של תמונות להדפסה. החנות המבצעת הדפסות ומשלוחים לכל הארץ, מתגאה במחירים אטרקטיביים המתחילים ב-75 אגורות להדפסה, במחיר משלוח נמוך יחסית וגם רואה פרי בעמלה. דרך האתר נכנסות מאות הזמנות להדפסת תמונות מדי חודש, "מדן ועד אילת".

עיקר ההשקעה, מסביר אסף, הייתה גם כך במעבדה עצמה – לא באתר האינטרנט. אין לו גם כל בעיה להתמודד עם סגנון העבודה החדש, מדי יום אחר הצהריים מוציאים תמונות למשלוח ובעיקר בימים הראשונים של השבוע, מגיעים רוב המשלוחים למחרת ליעדם. זה כבר תלוי בדואר. האתר אינו אתר אלבומים, מדגיש אסף, אלא אתר שנועד לשרת את הדפסת התמונות. האלבומים שבונים המצלמים הם כלי להכנת התמונות להדפסה והם זמניים ויורדים מהאתר לאחר 5 ימים. ולא פלא: תנועה של 11 ג'יגה בחודש, היא משהו שחברת אינטרנט יכולה להתמודד איתו, לחנות צילום זה קצת יותר מסובך.

על התנהגות המצלם הדיגיטלי יודע לספר אסף שבתחילה הוא לא מדפיס את תמונותיו כללל, אחר כך הוא מתחיל להדפיס במאות. "יש אנשים עם המון תמונות. השיא הוא 2190 תמונות במכה" אומר אסף, במקרה הזה העדיף שהתמונות יישלחו על דיסק. בקרוב הוא אומר, תועל אתר מערכת מחירים מדורגת – מי שיישלח הרבה תמונות, יקבל מחיר נמוך בהרבה.

רק לפני שנתיים היתה הדפסת התמונות הבעייה העיקרית של צילום דיגיטלי. מחיר ההדפסה היה גבוה פי 4 ממחיר הדפסה רגילה. היום, 'מחיר המחירון' עומד על שקל וחצי לתמונה סטנדרטית, לעומת שקל אחד להדפסה רגילה. בהתחשב בכך שסרט הצילום והפיתוח עולים עוד כשקל לתמונה, ובכך שניתן להדפיס בהרבה יותר זול, אין פלא שהנושא רק תופס יותר ויותר תאוצה.
 

עולה עולה לנו, כמה זה עולה לנו

צעד גדול לאינטרנט הישראלי: אפשר לקנות שירים אונליין. היום הושק סונגס, האתר החדש של NMC (מחברות התקליטים הגדולות בארץ). אמנם הם לא הראשונים למכור תוכן דיגיטלי בעברית, וכבר עמדנו על כך שסקס סטייל כבר עושה את זה, אבל עדיין יש הבדל בין לקנות עוד טראק פורנו (וסליחה רבתי מהיוצרים בענף) לבין לקנות את מחכים למשיח. באמת צעד גדול, רק מה? גם המחיר רחוק מלהיות קטן. 4 שקלים לשיר ו-35 שקלים לאלבום נשמעים קצת יותר מדי למרות שזה נמוך מ-99 סנט - מחירו של שיר ב-iTunes. אין הדפסת תקליט, אין הדפסת עטיפות, אין פערי תיווך, אין הובלה, אין עלויות אחזקת מלאי, ואין מע"מ על כל אלו. בל נשכח שלהרבה מאוד מהקונים הפוטנציאלים יש אפשרות לקבל את רובם של אותם תכנים מ'חברים' שלהם באמצעות תוכנות שיתוף קבצים. אמנם חוקיותה של אפשרות זו מוטלת בספק, אך היא עדיין קיימת. בהתחשב בעובדה שגם בחברת התקליטים יודעים את זה, אין אלא להביע את החשש שהתמחור המופרז נעשה מתוך כוונה שהצעד הגדול יסתיים במעידה, ומכירת השירים המקוונות 'תוכח' ככישלון. אולי על מנת לשמור על בעלי החנויות, אולי כחלק ממערכה משפטית עתידית בשיתוף הקבצים, ואולי מסיבות שנפלאות מבינתנו. אולי יפתיע אותנו המאזין הישראלי ויסכים לשלם כאלה מחירים.
 

עוד כתובת למכרז הישיר

בעקבות הכתבה שפורסמה כאן לפני שבועיים הגיעו לעגלה החשמלית תלונות כי תיבת הדואר האלקטרוני אליה יכולים לפנות נפגעי המכרז הישיר סתומה מפניות. פנינו למנהל החברה מטעם בית המשפט עורך דין איתי גזית בעניין. גזית מציין כי ישנה בחורה שכל תפקידה הוא לעבור על האי-מיילים שמגיעים, ומספק גם מספר פקס למי שרוצה לפנות בכתב: 03-6132966. גזית מציין כי חשוב שבפנייה יהיו פרטים מזהים ומספר ת.ז. שלכם, מספר ההזמנה בגינה התלונה והתאריך שלה, שם המוצר ושם הספק. לא פחות חשוב לזכור ולציין בפקס איך ניתן ליצור קשר אתכם.


נפגעתם? דפקו אתכם? ראיתם מזימה שמתרחשת ברשת? יש לכם סיפור מרגיז לחלוק? כתבו לעגלה החשמלית בצירוף מספר טלפון ונשתדל לעזור.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by