ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
במוקטעה, עם צ'ינו 
 
 פיראס. דווקא ערבי טוב   
 
מורן שריר

האם צ'ינו הומו? מה לאליענה וליונה וולך? ומה בין דקלה לחמוצים? מורן שריר נבר בבלוגים של המתמודדים בפרוייקט Y וחזר עם שלל תובנות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"לאבא של אליאנה אדוארדו תודה על רוזביף מכרת אותי לטעם שלו יש לך בת חבל על הזמן שנה טובה שיהיה לכל משפחת בקייר" .
צ'ינו מתפייט.


בשנה האחרונה יצר המציצנות שלי הוזן בידי שתי תופעות אשר נכנסו לחיי ומצאו להן מקום טוב ליד המעבר. "פרוייקט Y" ועולם הבלוגים הישראלי ('ישראבלוג', אם להיות ספציפי), פתחו חלון קטן אל ראשם של כמה עשרות בני נוער. ברור שדין יומן מקוון וחשוף אינו כדין "יומני היקר" וברור גם שהתנהגותם של 15 כוכבי הפרוייקט מושפעת במידה זו או אחרת מקיומן של עשרות מצלמות אבל עדיין- ברגעים המועטים בהן האשליה עובדת, היא שווה את זה. וחוץ מזה, הדיון על האותנטיות של תוכניות ויומני המציאות הוא רלוונטי כאשה בת חמישים.

הכל טוב ויפה עד שהשניים נפגשים. 15 המתמודדים בפרוייקט Y קיבלו כל אחד בלוג משלו באתר הבית של התוכנית ב'תפוז'. יש כאלה שמשתמשים בו יותר ויש כאלה שפחות אך המשותף לבלוגים האלה הוא שהם נורא נורא לא מעניינים. ככה זה כשחיים בתוך אקווריום, את מי מעניין מה יש לדגים להגיד? אנו רואים אותם יום יום בסיטואציות האינטימיות ביותר כשהם מתנהגים ללא בקרה, מתוך האמוציות האמיתיות שלהם. כשהם באים לכתוב בבלוג שלהם, הם מעבירים את החוויות דרך פילטרים צפופים של "מה יחשבו עלי" ו"איך לא לצאת חרא עם סירק". כך הופכים הפוסטים שלהם לבבואה עכורה של מציאות שאנחנו מכירים היטב. אם היו הבלוגים האלה חלון אמיתי אל תוך מחשבותיהם (כמו כמה מהבלוגים בישראבלוג), אז זה יכול היה להיות מרתק. הייתי יודע בדיוק מה יוגב מרגיש כלפי דקלה והייתי יכול להצליב את זה עם ההתנהגות החיצונית שלו כלפיה. אך הבלוגים שלהם הם לא כאלה, להיפך. אלו הבלוגים הכי מודעים לעצמם ולכך שקוראים אותם. משום מה דיירי הווילה מרגישים כסלבריטאים שרק בעזרת הבלוג מספרים לציבור על חייהם. נדמה שהם אינם מודעים לכך שהקהל רואה אותם מגרדים כל יום בתחת.
 
אליענה נזכרת ביונה וולך
 אליענה נזכרת ביונה וולך   
"למרות הפאר שאנו חיים בו אין לנו מה להתלונן".
סירק חווה כשל לוגי.


מפתיע ואולי בעצם לא, שאנשים המתחרים על משבצת הנחיה בטלוויזיה (תפקיד ורבלי בטירוף) הם כל כך עילגים ומשעממים. רוב הפוסטים מוקדשים לתיאורים תפלים של המתרחש בשיעורים ומעט על הווי הווילה. על אף כמה שיאים נראה שאף אחד מהכוכבים הצעירים לא ממש מוצא את עצמו בבלוגספירה החד סטרית הזאת (הדיירים לא יכולים לקרוא טוקבקים או בלוגים של אחרים). נדמה שהם עושים את זה בצורה מאולצת ואי אפשר להצביע על אחד מדיירי הווילה אשר ממש גילה חדווה בכתיבת יומן אישי מקוון. בגלל שאת המתחים הם פורקים בין כה וכה אחד על השניה, השימוש שלהם בבלוג מתמצה בעיקר בשמירה על קשר (פגום ככל האפשר), בינם לבין ציבור הבוחרים שלהם. בדיקה סטטיסטית פשוטה מראה שבשבוע בו אחד הדיירים מועמד להעפה, כמות הפוסטים בבלוג שלו עולה פלאים.
 
 
"אליענה: טוב זה שאתם סובלים מבורות ולא יודעים מי זאת יונה וולך, אז אני אגיד לכם, שזו משוררת מפורסמת ומוכשרת, אבל סבבה נעבור לנושא אחר. אני אישית שיכורה מהוויסקי של פירס ועל כך נודה לאביו ששלח לנו את זה...
קמילה: כנראה בעולם שבו משתמשים במילים כמו הידד, האח, הידד, יש משוררות מפורסמות כמו יונה בלוך."
קמילה ואליענה מתפלמסות.


עם כל זאת, בתוך הפיהוקון הזה אפשר למצוא כמה הברקות כגון הבלוג של צ'ינו שכמובן חייב להתבלט. הקינג של הווילה דוגל בזרם תודעה ואיסור מחמיר על שימוש בסימני פיסוק. הדרך משם לכתיבה על עצמו בגוף שלישי היא כמובן קצרה מאוד. צ'ינו יכול לעבור מהבישולים של טוני למסירת ד"ש לחברו המיתולוגי אלון סולטן בלי להפסיק באמצע לקחת אוויר. זה מעייף מאוד, לרוב בלתי קריא אך מספק פיצוי הולם למשקיעים. אחד מרגעי השיא היה מכתב גלוי לאריק משעלי. "...ותמשיך במה שאתה עושה בהצלחה האמנתי בך עוד מתחילת הדרך שלך". זה רק ציטוט אחד מתוך פנינת הקאלט. המלכה האחרת של בלוגי הווילה היא קמילה אשר התגברה על מכשולים כגון בלוק כתיבה מתמשך "מצטערת אבל קשה לכתוב ללא מענה של אנשים" וקשיים טכנולוגיים, "שוב קמילה איבדה את הסיסמא שלה והיא כותבת דרך אורן". קמילה התעשתה והתחילה בשבועות האחרונים לתת עבודה עם פוסטים מושקעים וכמעט אפילו מרגשים. לשיאה היא הגיעה בשיתוף פעולה עם אליענה שהניב שני פוסטים לא פחות ממבריקים אשר הוכיחו שהרוסיה הזאת היא הישות התבונית ביותר בפרוייקט.
 
 
"דקלה לכי תעשי חמוצים".
מתוך 'צ'אט פרוייקט Y'. אורח 1482 מתייחס לפרשייה המיוחסת לדקלה, בה נטען שחצי מלפפון נתקע כביכול בנרתיקה וחולץ רק בהתערבות כירורגית.


לשיאים של קאלט מגיעה התוכנית "צ'אט פרוייקט Y" המשודרת לפני כל פרק של הפרוייקט וכוללת שלל הודעות SMS על רקע קליפים מתחלפים. הודעות הSMS נשלחות ע"י הצופים ועוברות סינון מינימלי אם בכלל. בלוח המודעות האלקטרוני הזה מתנהלים דיונים בין הצופים ונוצרת תחושה חזקה של צ'ט. רק ההבדל הוא שפה אתה משלם 10 אגורות על כל הודעה. ההודעות נעות בין המיות לב ("סירק ברח מהווילה והצטרף לפרוייקט של עידן רייכל"), לבין אי דיוקים קשים ("מכבי חיפה אלופה!!!"). את הקונץ הזה לא המציאו במשרדים של YTV. כבר ב'אקזיט' וב'כספת' הוצגו SMSים של צופים אבל פה מדובר באנשים שנראה כאילו הם מנהלים את החיים שלהם מעל מסך הטלוויזיה. זה כנראה עוד שלב באבולוציה של הטלוויזיה. היום כל אחד נהיה כוכב ב10 אגורות פר הודעה. אם אורן רוטמן יכול לככב על מסכי כל בית-ישראל אז למה לא "קמילה הפ33ה שולטט!!!!1"?


"יש ילד שכל יום עובר וצועק לצ´ינו שהוא אוהב אותו אז צ´ינו מוסר לך שאם אתה קורא לו מלך, אז אתה נסיך וכשהוא יצא מפה הוא יקח אותך ללונה - פארק".
צ'ינו שוקל להתמסד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by