ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
פייסבוק 
המדריך לנוסע בטיימליין: 10 טיפים למתחילים 

המדריך לנוסע בטיימליין: 10 טיפים למתחילים

 
פייסבוק |
 

לא מוצאים את הידיים והרגליים בטיימליין? מדריך פשוט ילמד אתכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על הפרופיל החדש בפייסבוק: מה מופיע איפה, כיצד לשמור על הפרטיות, איך יוצרים תמונת קאבר שווה ועוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

גם אם אתם לא עוקבים אחרי כל החידושים והשינויים הגדולים בעולם הטכנולוגיה והרשת, על הטיימליין של פייסבוק ודאי שמעתם. הטיימליין הוא עיצוב חדש לעמוד הפרופיל הפייסבוקאי שלכם, שמאפשר לכם ליצור כרונולוגיה נוחה (יחסית) של חייכם, מהיום בו נולדתם ועד ימינו אנו.

 

בניגוד לפרופילים הישנים, הטיימליין הרבה יותר נח ל"צריכה" - בעוד הפרופילים הישנים היו בלגן אחד שלם ולא מסודר של מידע, הטיימליין מסודר יותר, מאורגן יותר וניתן הרבה יותר לעריכה.

 

בינתיים המעבר לטיימליין נעשה באופן ידני, כך שאם אתם שונאים שינויים אז בטח אתם עדיין מדגמנים את הפרופיל הישן, אבל בקרוב כל משתמשי פייסבוק יעברו לפרופיל החדש (כולל דפים עסקיים שיועברו לטיימליין החל מה-30 במרץ). בין אם עברתם לטיימליין או לא, בין אם אתם אוהבים אותו או לא (יש גם פתרון שיעלים את הטיימליין), מדובר בעובדה קיימת. אם אתם משתמשים קבועים בפייסבוק, מוטב לשפץ, לרהט ולקשט את ציר הזמן שלכם.

  

בסופו של דבר, לטיימליין יש לא מעט יתרונות - ולמרות שיש לא מעט גולשים לא ממש אוהבים אותו, בהחלט אפשר למצוא בו לא מעט דברים לאהוב, ובעיניים חיצוניות הוא בהחלט אומר עליכם הרבה יותר ממה שאמר עמוד הפרופיל הישן. כדי שפייסבוק לא תתפוס אתכם לא מוכנים, הכנו לכם מדריך קצר וממצה עם כל הדברים הבסיסיים שאתם צריכים לדעת על הטיימליין. בימים הקרובים נפרסם מדריך המשך, עם מספר טיפים קצת יותר מורכבים. מוכנים? צאו.

 
התרגלתם כבר למראה החדש?
 התרגלתם כבר למראה החדש?   צילום: צילום מסך 
 

1. אז מה קורה פה?

טיימליין בעברית זה "ציר זמן", וזו גם התכלית של הפרופיל החדש: הוא מתיימר להיות קו הזמן שלכם בחיים. זה אומר שכל הסטטוסים (והלייקים, והתמונות ושאר פעילויות הפייסבוק) שלכם מסודרים בסדר כרונולוגי. ככה קל מאוד למצוא סטטוסים ישנים, להזכר מתי כתבתם ועשיתם מה, לבדוק מתי אישרתם את בקשת החברות של דודה שלכם וכדומה.

 

אפשרות חביבה נוספת שמאפשר הטיימליין הוא להוסיף אירועים בדיעבד. רוצים ללציין מתי סיימתם את בית הספר היסודי? עכשיו אפשר (איך עושים את זה? לזה נגיע עוד מעט).

 

כדי לעשות את הניווט לנוח יותר, ואת המידע לקצת דחוס יותר, פייסבוק חילקה את הטור האחד והמרכזי של הפרופיל הישן לשני וטורים מקבילים, מה שאומר שבאופן תאורטי נכנסים כאן פי שניים סטטוסים באותו שטח. זה קצת מבלבל בהתחלה - אבל כשמתרגלים זה די פשוט.

 

הבדל נוסף הוא כל החלק העליון של הפרופיל, שמרכז בצורה בולטת ומרכזית הרבה יותר את כל המידע האישי החשוב שלכם, כולל "תמונת שער" ענקית וגדולה שתאפשר לכם להציג את עצמכם, או כל דבר אחר שאתם רוצים, בגדול.

 

 
1886: התחלת הדרך של קוקה קולה
 1886: התחלת הדרך של קוקה קולה   צילום: יח"צ 
 
 

2. אז מאיפה מתחילים?

בפעם הראשונה שתעברו לטיימליין החדש פייסבוק תיקח אתכם לסיור מודרך שיאפשר לגם לערוך במהירות ובקלות את הדברים המרכזיים: לבחור את תמונת השער, לסנן את התכנים שאתם רוצים שיופיעו בחלק העליון של הפרופיל וכדומה.

 

העמוד די מסביר את עצמו - ויאפשר לכם לעבור מחדש על כל המידע האישי שסיפקתם לפייסבוק ולעדכן אותו במידת הצורך. לעמוד הזה אפשר לחזור די בקלות - לחיצה על Update Info בטיימליין שלכם תאפשר לכם לערוך במהירות את הפרטים האלה.

 

3. עומדים בשער

עכשיו הגיע הזמן לטפל בתמונת השער. בראש הטיימליין מתנוססת תמונה גדולה (Coverphoto) של החבר שמשקפת את אישיותו. תמונה זו לא מחליפה את תמונת הפרופיל הקטנה שמוצגת בפרופיל. הכלי משקף באמצעים ויזואליים את מי שאתם עכשיו ואת כל מה שהביא אתכם לנקודה הנוכחית בתמונות, נקודות ציון במפות, לייקים, חברים, אפליקציות, תמונות, מקומות עבודה ועוד.

 

עצבו לעצמכם תמונת שער: מדובר בתמונה רחבה הרבה יותר מכל התמונות הקודמות שייצגו אתכם בפייסבוק, ולכם כדאי לדאוג מראש לתמונה מתאימה. למרבה המזל - יש המון אפליקציות ואתרים שמציעים מאות תמונות שער לבחירה. תמיד אפשר לעדכן את התמונה: פשוט העבירו אליה את סמן העכבר, ואז לחצו על Change Cover.

 

כאמור, תמונת השער לא מחליפה את תמונת הפרופיל הרגילה שלכם - אלא באה בנוסף אליה. זה אומר שמעכשיו צריך לדאוג לשתי תמונות - ולא רק לאחת. תודה מארק, תודה.

 

 
Stay Hungry, Stay Foolish
 Stay Hungry, Stay Foolish   צילום: צילום מסך 
 

4. לעשות סדר בבלגן

בשלב הזה סיימתם את כל הפעולות הראשונות של הטיימליין - וזה הזמן לסדר קצת את הבלגן. כל הסטטוסים והאייטמים שמופיעים לכם בטיימליין ניתנים לעריכה בסיסית: אתם יכולים לבחור להסתיר סטטוסים מסויימים (נניח, אם עשיתם לייק לעמוד ואתם דווקא לא רוצים שכולם יראו), ואפילו להדגיש אותם על ידי הרחבה שלהם כדי שיתפסו שטח של שני טורים במקום רק טור אחד.

 

העריכה הבסיסית הזאת מצוינת כדי לשמור על הטיימליין שלכם ברור ומסודר - ולמרבה ההפתעה ממש פשוט לבצע אותה: כשתעמדו עם סמן העכבר על הטטוסים יופיעו בצד ימין למעלה שני אייקונים: האייקון של הכוכב ירחיב את הסטטוס (כמו בתמונה). האייקון של העפרון יאפשר לכם לערוך את פרטי הפרסום של הסטטוס (תאריך ומיקום), לבחור להסתיר אותו מהטיימליין או למחוק אותו לגמרי.

 

5. להוסיף אירועים

רוצים להוסיף אירועים חשובים מהחיים שלכם? זה קל: היכנסו לטיימליין שלכם, גיללו קצת למטה ואז ליחצו על Life Events (שיופיע למעלה בצד ימין). השלב הבא הוא לבחור איזה סוג של אירוע אתם רוצים להוסיף, מתי הוא בדיוק קרה ואם אתם ממש משועממים אז גם להוסיף תמונה מהעבר. עד מהרה תמלאו את כל החיים שלכם בשלל אירועים משמעותיים. או שלא, תלוי כמה אתם משקיענים.

 

6. לשכתב את ההיסטוריה

אם פרט כלשהו חסר בטיימליין (תמונה, פוסט, סרטון וכו'), תוכלו להוסיף אותו, כך שפייסבוק הוסיפה אזור תוכן שנצטרך לתחזק אם נרצה להיראות במיטבנו בעיני אחרים שנחשפים לטיימליין. התוספת האחרונה משלימה חסרון משמעותי שהיה קיים בפייסבוק מיום היווסדו - היעדר עומק היסטורי שהקשה מאוד לאתר פוסטים ישנים. בעוד אי אפשר לצפות לכך שנצלול לעבר בכל רגע נתון, ארכיון ראוי לשמו נחוץ לעתים קרובות. אם פייסבוק תוסיף לכך בעתיד מנוע חיפוש ראוי לשמו אי אפשר לבקש יותר.

 
 צילום: צילום מסך 
 

7. לדאוג לפרטיות שלנו

הרשת החברתית מאפשרת לחברים להגדיר מי ייחשף לטיימליין שלהם, תכונת פרטיות חשובה על רקע תכונת המנויים החדשה שמאפשרת לכל אדם להפוך לסטוקר שלכם אם אפשרתם את התכונה הזו. באמצעות הקלקה על סמל הכוכב אפשר לשנות את הגדרות ההפצה לכל סטטוס ופוסט, גם לאחר הפרסום.

 

אם אתם משתמשים ותיקים תיתקלו בלא מעט ג'אנק שיצוף למעלה בגלל הטיים ליין מרגע שתפעילו את הטיימליין: פוסטים אוטומטיים של פארמוויל, תמונות מביכות וכל הדברים הלא ראויים שעשיתם כשהייתם צעירים ופוחזים בפייסבוק. לטיימליין יש ערך משמעותי יותר עבור משתמשים עם קילומטרז' בפייסבוק ובמקביל חושף אותם יותר.

 

גם אם לא התכוונתם להשקיע זמן בשפצור הטיימליין, שימו לב שהוא עלול להציף מבוכות מהעבר אם תפעילו את הכלי הזה (בקרוב לא תהיה לכם ברירה) ולא תגדירו הגדרות פרטיות נוקשות לאנשים שמורשים לצפות בו. לא כל סטטוס סתמי מהעבר הוא סיבה למבוכה אך בטח תדעו אם יש לכם שלדים על הוול. במבט לעתיד, מהיום כדאי לתת לכל סטטוס מחשבה נוספת. העובדה שנוסף לפייסבוק רובד היסטורי תאפשר לכל אחד: כולל בוסים, מגייסים, בני זוג, סוכני ביטוח, חברים, לעמת אתכם ביחס לפערים בין ההצהרות לפוסטים שלכם. אם אתם אנשים שפיהם ופרופילם שווים זה לא אמור להטריד אתכם, כמובן.

 

 
 צילום: צילום מסך 
 

8. ה-Activity Log: יומן הנוכחות שלכם

מתחת לתמונת ה-Cover נמצא אזור המידע החדש. בצד שמאל משולבים הפרטים הבסיסיים שלכם כגון מקום עבודה, לימודים, מגורים ושפות. אפשר לעדכן את המידע האישי באמצעות כפתור Update Info (מספר 3).

 

התמונות מצד ימין מייצגות איזורים בפרופיל האישי כגון רשימת החברים (Friends), התמונות שלכם (Photos), מפה (שמציגה את הסטטוסים שלכם על גבי מפה), לייקים (כל הדפים שעשיתם להם לייק), Subscriptions (אנשים שאתם מנויים על העדכונים שלהם), Subscribers (אנשים שמנויים על העדכונים שלכם) ואפיליקציות המדיה החדשות (פירוט בהמשך).

 

אפשר להרחיב את התמונות לשתי שורות (החץ מעל מספר 1) ולשנות את סדר הופעתן בפרופיל (מספר 2). ה-View Activity (מספר 4) מפנה לדף ההתראות החדש המכונה עכשיו Activity Log ומתעד את כל הפעילות שלכם בפייסבוק.

 

גם אם תסתירו פעילות מסוימת מהטיים ליין היא עדיין תופיע ב-Activity Log. זה המקום להיות בו אם תרצו לעקוב אחרי כל הפעולות שעשיתם בפייסבוק בלילה שיכור, לשנות הגדרות פרטיות לעדכונים ולמחוק פעולות מסוימות. רק המשתמש יכול לצפות ב-Activity Log והוא אינו חשוף לאיש מלבדו. דרך ה-Activity Log תוכלו לבצע את הפעולות הבאות:

  • לדפדף בכל היסטוריית הפעילות שלכם בפייסבוק על פי חודשים וימים.
  • לצפות ולאשר פוסטים שמחכים לפרסום בטיימליין שלכם (בהם תויגתם, למשל).
  • לסנן את סוג הפעילויות שלכם (למשל, לצפות בכל עדכוני הסטטוס או בכל הקישורים שפירסמתם).
  • לצרף סיפורים ולהסתיר אותם מהטיימליין ולשנות הגדרות פרטיות ותפוצה לפוסט מסוים.
 

9. אל תעשו טיימליין בעברית

שימו לב שתמונת הפרופיל משנה צד לפי השפה: בצד ימין אם אתם בעברית, שמאל אם אתם בלועזית. אם השארתם בתמונת הקאבר הגדולה חלל היכן שהפרופיל מופיע, אז בעברית תמונת הפרופיל "תקפוץ" לימין, היכן שלא בטוח שתצפו לה.

 

10. ליחצ"ן את הלידה

ונסיים בהתחלה: אם תגללו את הטיימליין שלכם כל הדרך למטה תגלו הפתעה חביבה: פייסבוק מציינים אוטומטית את תאריך הלידה שלכם בחלק התחתון ביותר של קו הזמן - ומאפשרים לכם להוסיף תמונה של עצמכם כתינוק חמוד. למה לא, בעצם?

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by