ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
החברה נסגרה – העובדים משלמים את חובותיה 
 
 
גילי סופר

עובדי גרין מרקט, שמכרה ירקות ופירות ברשת ופשטה את הרגל, מצאו את עצמם נתבעים על ידי נושי החברה, ומשלמים במקומה אלפי שקלים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כותב רמי צליק לשר התחבורה:

"שלום שמי רמי,

"השאלה היא שאני עבדתי בחברה בע"מ של משלוחי פירות וירקות לבתים פרטיים. החברה פשטה את הרגל ומכרה את השם- המותג לחברה אחרת.

"הבעיה היא שאני ועוד מספר עובדים הוצאנו רכבים מחברות השכרה במשך תקופה ארוכה, נכון, חתמנו על חוזה של מי יודע כמה דפים. אבל זה קרה עשרות פעמים (נשלחנו בשם מנכ"ל החברה שחתם איתם על חוזה השכרה). כמו שאמרתי החברה פשטה את הרגל והשאירה חובות גם לחברות השכרה. חברות ההשכרה באין מוצא פנו אלי לשלם את חובות החברה עשרות אלפי שקלים. להזכיר אני הייתי שכיר בחברה ללא אופציות מניות וכו'.

"נכון, ידוע לי שאני חתמתי על החוזה ואם הייתי קורא את החוזה אולי אחרי שעתיים של קריאה הייתי מגלה בסוף החוזה בדף העשרים באותיות קטנות את ההערה שמתייחסת לתשלום, אם החברה לא תשלם אתה החותם תשלם את החוב לחברת ההשכרה.

"אז תגיד לי אתה כבוד השר זה צודק? זה נכון? מי היה צריך ללכת למשוך את הרכבים המנכ"ל שלי? או שחברות ההשכרה צריכות לשנות את החוזים מול חברות בשונה מהשכרה מפרטיים? למה אני צריך לשלם את החובות שלהם?"

מעשה שהיה, כך היה: צליק עבד כשנה וארבעה חודשים בגרין מרקט, מי שתכננה להיות הירקן המקוון של המדינה. בראשית עבד כמנהל מחסן, ומאוחר יותר כמנהל ההפצה של החברה. באמצע 2002 פוטר במסגרת עקב "התייעלות". במסגרת תפקידו כמנהל הפצה היה צליק 'מושך' רכבים מחברות ההשכרה השונות עמם עבדה גרין מרקט. היה מגיע, חותם על הניירות ולקח את הרכב. כך גם עשו נהגים בחברה.
 
דומיין נחשק למכירה
 דומיין נחשק למכירה   
החברה נקלעה לקשיים ונסגרה בסוף שנת 2002. לא עברו אלא חודשים ספורים והסיוט של צליק התחיל. "הגיע אלי כתב תביעה בו תובעת י.ד. רכב ותחבורה בע"מ (שמה הרשמי של חברת יורופקאר) סכום של 20 אלף שקל ממני מאחד הנהגים ומחברת גרין מרקט".

צליק הוא אינו העובד היחיד שנתבע לשלם את חובות גרין מרקט. מספר תומר צציק, שהיה נהג בחברה: "רמי עוד פחות או יותר היה בתפקיד מנהלי בחברה. אני הייתי נהג שכיר, שעבדתי בשביל 4 אלף שקל, שעות מאוד ארוכות במשלוחים, עבודה מאוד פיזית, להרים מדרגות, 4 קומות, ממש פיזית". מי שהוטל עליו למשוך את הרכבים, מספר צציק, היה הנהג שמגיע בבוקר. "מדובר בהרבה מאוד נהגים שכולם היו מעורבים במשיכות של רכבים". צציק מספר שבשלב מסויים הפסיקה גרין מרקט לשלם, ושכל נהג שמשך רכב בתקופה האחרונה לפעילות החברה, נתבע על ידי חברת השכרת הרכב. "תבעו אותי ועוד 6-7 נהגים", הוא מספר, "מכיוון שיש חתימה שלי על הטופס, ויש באותיות קטנות מאוד מאוד למטה שהאחריות נופלת עלי, אז מבחינה משפטית הם מכוסים ואני אשם".

צציק מספר שכאשר הגיעה התביעה, בגובה של כ-20 אלף שקל, העביר אותה ליצחק קרומולובסקי, מנכ"ל גרין מרקט, שאמר לו שהוא מטפל בעניין. חודשיים אחרי זה קיבל שוב מכתב דומה, על סכום של כ-6,000 שקל. "אמרתי לעצמי וואי, איציק הבטיח לי והוא עומד במילה שלו, הוא הבטיח שייטפל בזה, אמר שגרין מרקט הגיעו להסדר פריסת תשלומים עם החובות של החברה עם חברות הרכב ומ-20 ומשהו זה ירד ל-6 אז זה אומר שהוא עושה משהו בעניין". צציק היה בטוח שהמכתב הבא שהוא אמור לקבל בשרשרת הוא שהתיק נסגר. בפועל, מספר צציק, 3 חודשים אחר כך קיבל מכתב בו נאמר הניתן שלא בנוכחותו פס"ד המחייב אותו לשלם מעל 30 אלף שקל, והדבר כבר הגיע להוצאה לפועל. רק אז הבין שמדובר בשני תיקים שונים ולא בירידה בסכומים שמבקשים ממנו.

"לא הייתה לי ברירה, הוצאה לפועל זה השלב הסופי, אז הלכתי לעורכת הדין, למרות שלא היה לי את הכסף לזה".

עו"ד עדן יקותיאל, שייצגה את השניים, מסבירה ש"הבעיה היא שהוא לא ידע על מה שהוא חותם. שם היה כתוב שגם מי שמוציא את הרכב הוא זה שאחראי ובמידה שלא משולם התשלום על השכרת הרכב אפשר לתבוע אותו בסדר דין מקוצר".
 
ת`אמב רפאים בגוגל. השריד היחיד של גרין מרקט
 ת`אמב רפאים בגוגל. השריד היחיד של גרין מרקט   
"עשינו כל מאמץ לקבל את המגיע לנו מהחברה עצמה", אומר יוסי דנציגר, מנכ"ל חברת יורופקאר, חברת השכרת הרכב. "בכלל זה ניסיונות להגיע להסכמי פשרה שקרסו בעקבות חוסר רצון של הבעלים לפריסת חובות". דנציגר מסביר שהם לא פנו באופן אוטומטי לנקודה החלשה, וכי הם פנו לנהגים רק כמוצא אחרון: "הם התחייבו בפנינו שישאו בתוצאות". דנציגר גם מציין שבענף השכרת הרכב מאוד רגישים לנושא האחריות שלוקחים עליהם המשכירים בגלל הערך הגבוה של הרכבים שמופקד בידי הנהגים. "עם כל הסימפטיה לעובדים", הוא מוסיף, "שילכו לבעל הבית שלהם וייקחו את מה שמגיע".

גם עורכת דינם של השניים מציינת שבחברת ההשכרה גילו כלפיהם הבנה. "במהלך הדיונים", מציינת עו"ד יקותיאל, "השופט אמר שבסופו של דבר 'חתמת על חוזה, זו בעיה שלך'. מבחינה משפטית יש חוזה שאתה חתום עליו. הדבר הטוב ביותר היה להגיע להסכם פשרה". המשפט הישראלי, למותר לציין, הוא משפט חוק – לא משפט צדק. "כל הטענות שניסיתי לטעון, אין להן אחיזה במשפט, יש להן אחיזה במציאות".

מכיוון שכך, השניים הגיעו לפשרה עם חברת ההשכרה, לפיה ישלמו מחצית מסכום התביעה בתשלומים. בסך הכל 12,250 שקל. אולי בעבור מי ששיך לחוג הסילון זה נשמע כמו 2,700 דולר בסך הכל, אבל בעבור מי שעמל חודש ימים בסבלות בעבור שליש מזה – זה קצת יותר.

"הגענו לפשרה מאוד מאוד לא צודקת וכואבת, אבל בוא נגיד שלא הציבו לנו ברירה אחרת, האופציה השנייה הייתה הרבה יותר גרועה. למרות שזה לא צודק".

צציק מספר שהנהגים האחרים שנגדם הוגשו תביעות על סכומים קטנים יותר, התייאשו ושילמו, בעיקר מכיוון שחששו שגם אם יחלץ אותם בית המשפט מחובות המעסיקים, לא יהיה להם ממי לתבוע את הוצאות המשפט מכיוון שבגרין מרקט אין עם מי לדבר.
 
 
 
הבעלים העיקרי של גרין מרקט, איש העסקים רולנדו אייזןף אומר כי הוא לא יודע על העובדות האלה, הוא לא מכיר את המקרה ולכן אין לו תגובה. על העניין העקרוני, שעובדים נאלצים לשלם בעבור חובות של החברה, הוא אומר כי הוא לא עונה "לשאלה תיאורטית". אולי מנכ"ל החברה מכיר את העובדות, הוא מוסיף. לדידו יכול להיות שבסיפורו של 'העיתונאי' אין שמץ של אמת, ויכול להיות שהוא מדויק, הוא על כל פנים מפנה "למי שניהל את החברה".

המנכ"ל, יצחק קרימולובסקי, אומר כי על פי הייעוץ המשפטי שקיבל, אם הם היו מתמודדים בבית משפט הם היו זוכים בתביעה. לדבריו, הוא גם אמר את זה לצליק. "הם בחרו ללכת ולעשות הסדר, ונדמה לי שהם עשו טעות".

כעיקרון, יכולים השניים לתבוע מגרין מרקט את הסכומים ששילמו. בפועל זה מאוד בעייתי, כי אין ממש את מי לתבוע. החברה לא נמכרה לקלאב מרקט, אלא רק הפעילות של החברה (כך לפחות על פי אייזן), והחברה נותרה קיימת אך אין בה כל פעילות, ומן הסתם גם לא כסף. על פי קרימולובסקי, החברה דווקא נמצאת בתהליכי פירוק, וצפוי להתמנות לה מפרק מטעם בית המשפט. גם אז ספק רב אם דווקא העובדים יזכו לראות אגורה שחוקה ממה ששילמו.

גרין מרקט אינה מיזם של חבורת סטארט-אפיסטים צעירים שנכנסו לעסק גדול מכפי מידותיהם, וגם לא ניסיון אינטרנטי בוסרי של ירקן שכונתי. כשהוקמה בשנת 2000, עמדו מאחוריה כמה מהשמות המכובדים של המשק הישראל: רולנדו אייזן (רים) הוא מייסד גרין מרקט, בעל המניות הגדול בה ויו"ר החברה; מייסד נוסף ומנכ"ל החברה היא איציק קרימולובסקי, לשעבר שותף בשלדור; בין בעלי המניות נמצאו גם עודד מוזס (לשעבר מבעלי ידיעות אחרונות), סמי סגול (כתר פלסטיק), אלי עזור (ברון תקשורת איזורית), ועורך הדין יגאל ארנון. הללו ממשיכים בעסקיהם בלא מפריע, כדרכם של בעלי הון שהשקעתם כשלה, ורק הנהגים ממשיכים לשאת בעול כשלונם.
 
נפגעתם? דפקו אתכם? ראיתם מזימה שמתרחשת ברשת? יש לכם סיפור מרגיז לחלוק? כתבו לעגלה החשמלית בצירוף מספר טלפון ונשתדל לעזור.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by