ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"כך נפסיק את הכיבוש: sms-ים נגד בוש" 
 
 
דנה רוטשילד

המשטרה הבריטית חסרת אונים מול המחאה המתארגנת נגד בוש והמלחמה בעיראק, העושה שימוש חתרני בטכנולוגיה זמינה כמו אינטרנט וסלולרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'ורג' W בוש, נשיא המעצמה היחידה בעולם, אמור לנחות היום (ג') על אדמתה של בריטניה. אולם רבים מתושבי הממלכה המאוחדת לא יתענגו על הרטרו לברית הצבאית בין המדינות. אחרי הכול, עיראק היא לא גרמניה הנאצית, וגם "ציר הרשע" הוא כבר לא מה שהיה פעם, ויסלח לנו בוש עם תפיסת העולם המורכבת שלו (ע"ע "סדאם הוא רשע").

שלטונות בריטניה לחוצים לקראת נחיתתו הצפויה, ובצדק. הביקור צפוי לעורר גל של מחאות נגד בוש, המלחמה והכיבוש בעיראק, והבריטים רוצים להימנע מפדיחות כמו הפגנות ענק שבהם יכונה בוש "רוצח" ובלייר יוצג (שוב) כתואמו הבריטי של ביילין מימי אוסלו העליזים – כפודל הכנוע לאינטרסים זרים. לא נעים.
 
 
אבל הבעיה שמולה ניצבת משטרת בריטניה אינה כה קלה. מאז הפגנות הענק בסיאטל נגד ארגון הסחר העולמי ב-1999, למחאות השמאל בעולם יש סדר אחר של התנהלות, מהסוג שממשלות לא אוהבות לא רק כי הוא חתרני, אלא גם כי הוא קשה לניטור.

המחאה הפוסט-מודרנית – אם אפשר לקרוא לה כך – נרקמת באופן לא היררכי. אין לה מנהיגים או מובילי מדיניות; אין לה קווים אחידים והמניעים שלה אינם תמיד חופפים זה לזה. המחאה הזו זורמת באמצעי התקשורת ללא הכוונה, ללא בסיס מידע, והיא נשענת על התשתית הדיגיטאלית השמישה, שיותר מהכול – היא נגישה לכל מי שמצוייד בגאדג'טס אלמנטריים.

המחאה נגד בוש ומלחמתו בעיראק מתארגנת בלוחות מודעות וירטואליים, בפורומים וקהילות של פעילי שלום. ההפגנות נגד המלחמה צפויות להוציא לרחובות עשרות אלפי אנשים, והאתר של ארגון המתכנן הפגנות ופעולות מחאה, כמו Stop the War זכה לשיא של 23,000 מבקרים אתמול. ג'ון ריס מהארגון אמר כי דרך אימייל ו-sms-ים הודעות פעולה שלהם מגיעות לאלפי אנשים.

אבל כוחות הביטחון מודאגים בעיקר מארגונים קטנים ורדיקלים יותר, המתארגנים במחתרת. המשטרה עושה את מיטב מאמציה לעלות על כל שדר שהוא העוסק בהפגנות הצפויות, והיא סבורה כי חלק מהפעולות מוצפנות בדרך דומה לזו המשמשת את הצבא.

"מה שיש לך עכשיו שווה ערך לחיילים בשדה קרב. זה מה שייצרה הטכנולוגיה", אמר לרויטרס מומחה אבטחת תקשורת המייעץ לכוחות הביטחון שבלונדון, באמירה שמדגימה עד כמה כוחות הביטחון מנותקים מכל סוג של פעילות שיכולה לעצור את המחאה הזו. בשדה קרב, אם חיסלתם את הפיקוד, הרי שניצחתם במערכה. בשדה המחאה האורבנית, אם חיסלתם מוקד כוח אחד – שהרי פיקוד של ממש אין – הרי שמיד יצוצו עוד מוקדי כוח, כולם שונים זה מזה במטרות ובהתנהלות ולכן אין שום דרך "להביס" את כולם.

איש הביטחון ממשיך להזהיר מהברור מאליו: "חלק מהאנשים האלה מנהלים ריגול-נגדי. הם רוצים לדעת מי השוטרים, ועם מצלמופונים אתה יכול להקים מאגר מידע משלך על שוטרים". האם ציפה איש הביטחון המכובד שזמינות הטכנולוגיה תשמש רק לצבירת עוד ועוד רכוש? האם חשב שבדרך להפגנה תלך לאיבוד הדמוקרטיה היחסית של הרשת? המסקנה היחידה מההתבטאויות האלו היא אחת ויחידה ולא קשורה לביטחון: המשטרה צריכה להתחיל לגייס גיקים מהיישוב או פוסט-מרקסיסטים למיניהם, כדי שמישהו יסביר לחבר'ה הטובים איפה הם חיים.

משטרת בריטניה יכולה לצותת כמה שהיא רוצה לאקטיביסטים הבריטים, היא יכולה לשבת להם על השרתים ולגלות בדיוק אילו אתרי פורנו חביבים על הפעילות הסוציאליסטיות ואיזה מוזיקה אוהבים פעילי השלום, אבל היא לעולם לא תוכל לצפות מראש את הפעילות של מחאה רחבה ולא ריכוזית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by