ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
כלכליסט - טכנולוגי 
לא מתיחה: ב-1 באפריל יבוטלו לחלוטין קנסות היציאה בסלולר 
 
כלכליסט - טכנולוגי |
 

לקוחות שהתחברו לחברת הסלולר החל מנובמבר 2011 ויתנתקו מהתחייבותם לא יחויבו בקנסות כלל. החל מ-2013 לא יוכלו חברות הסלולר לשלב מכשירים בעסקאות שירותי סלולר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

לקוחות חברות הסלולר שהתחברו לחברות החל מה-1 בנובמבר 2011, ומצויים בחבילה הכוללת התחייבות לתקופת זמן מינימלית, יוכלו החל מה-1 באפריל 2012 להתנתק מהחברות ללא תשלום קנס כלשהו - כך אישרה היום (ג') ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשותו של ח"כ כרמל שאמה-הכהן.

 

ההחלטה טעונה עדיין את אישורה של הכנסת, והנושא צפוי לעלות להצבעה בשבועות הקרובים, כך שיתכן שתחול רק במועד מאוחר יותר מהמתוכנן.

 

כזכור, יכולות חברות הסלולר לגבות מלקוחות המתנתקים טרם סיום התחייבותם סכום שאינו עולה על מכפלת מספר החודשים שנותרו להתחייבות ב-8% מהיקף החשבון החודשי הממוצע של הלקוח, ובחוזיהם של לקוחות חדשים נאסר לשלב סעיפים של קנסות יציאה כלל. 

 

החל מנובמבר 2011 הורחבה הוראה זו כך שתחול על כל החברות בענף התקשורת (טלוויזיה, אינטרנט וטלפוניה). כאמור, אם אכן תאשר הכנסת את השינוי, החל מעוד חודש לא יוכלו החברות לגבות קנסות יציאה כלל. עם זאת, לקוחות המצויים בהתחייבות, שהתחברו לחברות הסלולר לפני ה-1 בנובמבר 2011 ויבקשו להתנתק (כעת או גם לאחר ה-1 באפריל 2012) יחוייבו עדיין בתשלום קנס יציאה בהסדר הנוכחי (כלומר מכפלת 8% מהיקף החשבון החודשי במספר החודשים שנותרו להתחייבות). 

 

בעקבות השינויים בקנסות היציאה שנכנסו לתוקף בפברואר 2011 החלו חברות הסלולר לשווק בעיקר חבילות ללא התחייבות, כך שהשינוי שהתקבל בוועדת הכלכלה מהווה רק חותם רשמי להיעלמם של קנסות היציאה מענף הסלולר.

 

החברות לא יוכלו לכבול לקוחות באמצעות מכירת מכשירים

בנוסף אישרה הבוקר הוועדה לבצע ניתוק זיקה מלא בין שירותי הסלולר שמעניקות החברות לבין מכירת מכשירי הסלולר בידיהן. החל מה-1 בינואר 2013 יאסר על חברות הסלולר להעניק העדפה כלשהי ללקוחות הרוכשים מהן מכשירי סלולר לעומת לקוחות המתחברים עם מכשירים שרכשו בעצמם.

 

למרות שעיקרון ניתוק הזיקה נכנס לתוקפו כבר לפני כשנתיים, והוא דורש מחברות הסלולר שלא להפלות בין הלקוחות, נטען כי החברות מתמחרות את המכשירים שהן מוכרות במחירים גבוהים ממחירי השוק. כל עוד הלקוח הרוכש מהן מכשיר נמצא בתוכנית התקשורת שלו, הוא מזוכה במלוא עלות התשלום החודשי עבור המכשיר ולפיכך לכאורה אינו משלם עבור המכשיר. ואולם, כאשר הלקוח מתנתק, ונדרש לשלם את יתרת עלות המכשיר, הוא מגלה כי העלות הכוללת גבוהה יותר במצב שכזה מאשר לו היה רוכש מכשיר מחוץ לחברה.

 

התיקון לחוק התקשורת, שאישרה הוועדה הבוקר, אמור למנוע מהחברות להיעזר במכירת המכשירים ככלי לכבילת הלקוח לאורך זמן. יצויין כי חלק גדול מהתוכניות כיום אינן כוללות החזר עבור מכשירי הסלולר, ופרטנר החלה לפני מספר חודשים למכור אך ורק תוכניות שאינן צמודות למכירת מכשיר. נציגי חברות הסלולר שהיו בדיון טענו כי ההחלטה התקבלה ללא בדיקה מקיפה ונתונים תומכים, אך יו"ר הוועדה, ח"כ שאמה הכהן, טען בתגובה כי החברות יוכלו להגיש את הסתייגויותיהן עד להעלאת החוק להצבעה בכנסת. לשר התקשורת הוקנתה היכולת לדחות את מועד תחולת ניתוק הזיקה המלא בשישה חודשים, על פי שיקול דעתו.

 

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by