ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חופשי, אחי 

חופשי, אחי

 
 
יוני שדמי

מדיטציה? זן? ניו-אייג'? סמים קלים? זה כל כך ניינטיז. הדבר הגדול הבא הוא משחק קטן וקטלני שיסדר לך את המוח ויגרום לך לחרופ לילות שלמים מול המוניטור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"אין אדם מת אלא מתוך הבטלה"
(ממשלי חז"לינו)

"אין משא איום ממשא הבטלה"
(בואלו)

"בטלה היא חלודה הנדבקת למתכות היקרות ביותר"
(וולטיר)

"הבטלה היא בית מלאכתו של השטן"
(פתגם אידי)

"הבטלה היא סוג של התאבדות"
(הנואם היווני קיקרו)
 
שולה המוקשים הבא
 שולה המוקשים הבא   
יוצרים, פילוסופים, אמנים, לוחמים, חולמים, מטיפים, נביאים, מורים וגנרלים כבר יצאו נגד הבטלה, אם כל חטאת. בניגוד לרוח זו של אנשי שם מכל הדורות ומכל הזרמים, נוצרה התוכנה FreeRide Earth, מבזבז הזמן הגדול ביותר בהיסטוריה מאז "שולה המוקשים", היישומון החביב שמבזבז מיליארדי שעות אדם יקרות מדי שנה בשנה.
 
``כיף אמיתי``. לגלוש חופשי
 ``כיף אמיתי``. לגלוש חופשי   
"FreeRide", חלק מסדרה של משחקים שמשתמשים במנוע תכנותי דומה (אך הוא היחיד מביניהם שדוגל במובהק בפילוספיית זן), הוא פרוייקט של תכנת צרפתי בשם אלין וויליום וגרפיקאי בעל הכינוי "מר. מיקס".

השניים יצרו את המשחק במטרה להוכיח ש"לא צריך צוות של 36 אנשים בכדי ליצור משחק", כהגדרתם, וגם פשוט בגלל שהכנת המשחק הייתה "כיף אמיתי".

קשה להניח את האצבע על מה בדיוק הופך את FreeRide Earth מעוד תוכנה דבילית אך מקסימה שמתגוללת בעליזות בשולי הדרך הכבירה של תעשיית התוכנה העולמית, לחוויה עם אספקטים רוחניים ומנטאליים.

בסך הכל, מדובר בסימולציה מאוד לא ריאליסטית של גולש סנובורד חסר זהות ומטרה שמשוטט בשיעמום מופגן בהרים אנונימיים וסחופי שלג. אבל הסימולציה הפשטנית הזו יכולה לגרום גם לנמלת ההיי-טק החרוצה ביותר להתבטל שעות רצופות מול המוניטור.
 
 
אפקטים בגרוש, אבל איזו חוויה.
 אפקטים בגרוש, אבל איזו חוויה.   
השימוש במשחק מזכיר פחות את המשחק במשחקים מסורתיים ויותר גלישה באינטרנט - אין מטרות, אין פסילות, אין אויבים ואין נקודות. פשוט גלישה אינסופית, היפנוטית, בתוך שלג דיגיטלי שלא יימס לעולם.

שימוש ממושך במשחק, כחצי שעה ומעלה, גורם להתרגעות מוחלטת, התרוקנות של המוח, נירוונה, הארה. נזירים בודהיסטים טרחו ועמלו במשך אלפי דורות, תקופות חיים שלמות, בכדי להגיע למצב תודעתי שיכלו להשיג אחרי דאונלואד של 15 דקות. בעסה לחבר`ה הנחמדים בגלימות הכתומות, אבל עיסקה לא רעה בכלל לגולש הממוצע, שחזר עצבני מעוד יום במשרד וכל מלמולי הניו-אייג` הללו פשוט לא עושים לו את זה.

מבחינה טכנית, "פרי-רייד" מזכיר יותר מכל תרגיל בינוני של סטודנט למדעי המחשב, שהשתעשע קצת בדיירקט-איקס, התקני המולטימדיה הייעודיים של מייקרוסופט, שנועדו לפיתוח משחקים.

כמה קבצי גרפיקה, שתיים שלושה אפקטים בגרוש, והרי לך משחק. אבל התוצאה הסופית הרבה יותר משכנעת מספקטקאלים ריאליסטיים של מולטימדיה אינטראקטיבית הפרושים על חמישה עשר דיסקים.
 
אולי זו הטקסטורה המטושטשת של השלג, אולי אפקט הרוח המנשבת, אבל איכשהו, הסך הכולל של המשחק גדול מכלל חלקיו, ומאפשר לשקוע במיני-בועה הנצחית והקפואה של "פרי-רייד" גם באמצע יום נעים במשרד ממוזגן היטב.

הפשטות של מנוע המשחק מאפשרת לכל "גאון מחשבים" בגרוש להחליף את השלג, העצים והאבנים במשחק בתמונות משלו. כך למשל יצר אחד מחברי מערכת נענע גירסה פסיכדלית של המשחק, בה השלג מנצנץ בצבעי תות-בננה, גדמי העצים הופכים לגירסה מוקטנת של הזמיר מטורקיה מאהיר, העצים עצמם מתמלאים בתמונתה של חברתו לחיים, וגולש הסנובורד עצמו מלבלב בצבעי עטיפת תקליט גואה-טרנס.

אגב, מי שאהב את המשחק ומעוניין להציץ בעוד יישומים מבוססי "קנופיה", מנוע התלת-ממד המטורלל של צמד הצרפתים החביבים, מוזמן לנסות את 3dExplorer, שמאפשר לגלוש בהארד-דיסק בתלת מימד, FishEye, תוכנה שמאפשרת לשוטט בתוך תמונות (וזה יותר מוזר ממה שזה נשמע), וDisco Raider, תוסף שווה לנגן הMP3 Winamp שמביא את הבהייה חסרת התכלית במסך לדרגת אמנות קונספטואלית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by