ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לצרוב או לא לצרוב? 
 
 
עידו רוזנטל

זו באמת השאלה. גולש מתוסכל של אתר ynet לא התעצל, שאל את אקו"ם וחזר מבולבל עוד יותר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בואו נניח, רק לרגע, שברגע של חולשה קניתי דיסק מקורי. מכיוון שדיסקים הם דבר שביר ומכיוון ששירים של אבי ביטר הם משהו שראוי גם לסחוב באוטו, החלטתי ליצור עותק מהדיסק (החוקי) שלי. אני ניגש אל המחשב, פותח את הצורב ולפתע נזכר בקמפיין של אקו"ם – לצרוב זה לגנוב! האם אני עובר על החוק בכך שאני יוצר לעצמי גיבוי?

עמית, גולש באתר ynet, שאל את עצמו את אותה שאלה והחליט לשאול את פי האתון בעצמה. עמית שלח את שאלתו לאקו"ם והתשובה שקיבל די הפתיעה אותו.

"לפי החוק, מותר לצרוב דיסק (או להקליט קלטת) לשימוש ביתי ופרטי בלבד. צריבה לשם שימוש מסחרי אסורה בהחלט", ענה לו שרון ינאי מאקו"ם.

אז למה בקמפיין אפשר להבין שצריבת דיסקים באופן פרטי בבית היא לא חוקית?, הקשה עמית. "בקמפיין מדובר על הורדת שירים מהאינטרנט, דבר שאינו חוקי כלל!", היתה התשובה.
 
 
ההבדל, אם תהיתם, נובע מ"חוק הקלטות הריקות" שקובע שעל כל קלטת ריקה שאתם קונים יופרש סכום כסף מסוים כתמלוגים לאמנים הנפגעים.

הבעיה היא שהחוק מדבר על קלטות ואינו מציין מה עושים במקרה של דיסקים המיועדים למחשב. הפיתרון של אנשי אקו"ם פשוט וקל: "עד-היום נושא ההקלטות על-גבי דיסקים לא הוכשר על ידי המחוקק, ולכן, ניתן לומר כי היום אסור להקליט על גבי דיסקים לצרכים פרטיים", אומר אסף נחום מנהל שיווק ופיתוח עסקי באקו"ם.

השאלה היא אם "ניתן לומר" שאסור, האם גם ניתן לומר שמותר? השאלה הגדולה היא היכן עובר גבול ה"שימוש ההוגן" שמאפשר לנו לגבות מוזיקה שרכשנו? ברגע שיענו באקו"ם על השאלה הזו, נתקדם צעד גדול לעבר היום שבו הגולשים וחברות המוזיקה יחיו בשלום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by