ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האם הנוקיה שלך עומד להתפוצץ? 
 
 סוללה נוזלית (צילום מאתר Stiftung Warentest)   
 
עידו קינן

20 סלולריים של נוקיה התפוצצו השנה – לטענת החברה, בגלל שימוש בסוללות מזויפות; שני מחקרים עצמאיים טוענים: גם סוללות נוקיה מקוריות מתפוצצות; הסוללות נמכרות גם בארץ, אבל לא כל החברות מודעות לעניין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אל מפת האיומים הישראלית - חיסול חשבונות לא-ממוקד בעולם התחתון, רמדיה והמופע של סטיב - מצטרף גם הסלולרי. דיווחים באירופה בחודש האחרון מדברים על התפוצצויות של סוללת סלולריים מתוצרת נוקיה, והדגמים המדוברים נמכרים גם בארץ. אורנג' הישראלית ממהרת להרגיע: סוללות-הנפץ לא הגיעו לישראל. בשירות התמיכה של סלקום כלל לא שמעו על הבעיה.

בשבוע שעבר התפוצץ סלולרי של נוקיה ופצע קל אישה פינית, שבסך הכל ניסתה להטעין אותו. לפני כארבעה חודשים, התפוצץ מכשיר בפניה של אישה הולנדית, לאחר שהפעילה אותו מחדש אחרי שנפל. לפני חודש התפוצץ מכשיר בכיסו של נער הולנדי, שנכווה ברגלו. בשנה האחרונה, מודה נוקיה, אירעו 20 חיסולים סלולריים ממוקדים, אולם לטענתה מדובר במכשירים עם סוללות לא מקוריות, שסופקו על ידי חברות צד-שלישי בלתי מורשות (ילדים, היזהרו מסוחרי הבטריות!) ובלשון החברה: "שימוש בסוללות בסטנדרטים בעלי איכות נחותה עלול להוביל לתקריות כאלה. הדרך הטובה ביותר למנוע תקריות כאלה היא להשתמש אך ורק בתוספות מקוריות של נוקיה, ולרכוש אותן מסוחרים מורשים או מוכרים".

אבל בדיקות שביצעו ארגון הצרכנות הבלגי Test-Aankoop ומגזין הצרכנות הגרמני Stiftung Warentest מראים שגם נוקיה בנפיצים, בגלל היעדר מנגנון בטיחות, שאמור למנוע התחממות יתר שמובילה לפיצוץ במקרה של קצר חשמלי. הנה הרשימה המאוחדת משתי הבדיקות, של הסוללות המתפוצצות ודגמי סלולר בהם הן משמשות: סוללות BML-3 של דגם 3210 (שלא נמצא עוד בשימוש); BMC-3 ל-3310 ו-3330; ו-BLC-2 המתאימות לדגמים 3510 (i ורגיל), 5510, 6650 ו-6800.

בתגובה לסוכנות הידיעות רויטרס, חלקה נוקיה על תוצאות המחקר: "הטענה שגויה. כל הסוללות של נוקיה מעוצבות ומיוצרות בהתאם לסטנדרטים מחמירים ביותר של בטיחות ואיכות, כולל הגנה מפני קצר".
 

אורנג': "אנחנו יודעים על ההתפוצצויות"

סוללה חשודה במכשיר ישראלי (למטה: הסוללה בהגדלה)
 סוללה חשודה במכשיר ישראלי (למטה: הסוללה בהגדלה)   
חלק מהסוללות המתקתקות מופצות גם בישראל. סלולרי מקרי של נוקיה שבדקנו מכיל את הסוללה החשודה BMC-3. פנינו לשירות הלקוחות של אורנג' ושל סלקום, שעובדות עם נוקיה, לשאול על הסכנה. נציגי השירות של סלקום לא ידעו דבר על הפיצוצים, ואף הדגישו שנוקיה נחשבת חברה אמינה.
 
 
 
נציגת השירות של אורנג' (ששמה שמור במערכת) דווקא ידעה: "היו התפוצצויות של הסוללות האלה בחו"ל. בארץ לא היו מקרים כאלה, זה לא מאותו מחזור ייצור, ואין חשש".

זה משהו שבדקתם באורנג'?
"כן, זה משהו שאנחנו יודעים עליו, כמובן".

בהמשך ביקשה הנציגה לברר את הדברים במדויק, ולאחר דקות ארוכות חזרה עם תשובה: "אורנג' עשתה את כל הבדיקות. אין במוצרים שלנו שום דבר מקו הייצור שהיה קשור לתקרית הזאת, ובארץ, טפו טפו, אין סכנה שזה יקרה".

אורנג' טרם מסרה תגובה רשמית לסיפור, למרות מספר רב של פניות.

מסלקום סירבו להגיב על הידיעה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by