ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ויאמר אלוהים: לא תצרוב 
 
 לא תעשה לך פסל או מסיכה שזכויות היוצר שלהן מוגנות   
 
טלי גלסקי

מה חושבת ההלכה על צריבת דיסקים ועל הורדות מקאזאה? והגונב ממונופול – פטור? ואם מדובר במונופול של גויים? הרב שמואל אליהו נותן בנו סימנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כבד את אביך, אמך ואת זכויות היוצרים
 כבד את אביך, אמך ואת זכויות היוצרים   
אלפי שנים הסתדרנו עם רשימה של עשרה דברות שמקשים על החיים שלנו. לאחרונה נודע למערכת חיים ברשת, שמישהו שם למעלה שוקל לשבש את האיזון הזוגי ולהוסיף את הדיבר ה-11: לא תצרוב. ככל שעובר הזמן, ההתמודדות עם ההוראה "לא תגנוב" מוכרעת די מהר כשכל כך קל להיכנס לקאזאה ולשמור את מעותינו לאירוע משמח אחר.

אך לטובת אלה שעדיין חשים בנקיפות המצפון, נחלץ הרב שמואל אליהו לעזר. באתר כיפה הם פונים אליו בשאלות המעידות על התנגשות אמיתית בין פיתויי העולם המודרני לערכי העולם התורני. הרב אליהו פותר את חיבוטי הנפש הללו במלים הבאות: "אסור! אסור! אסור!". משנתו פשוטה: "רק תוכנות שלא נמכרות יותר מותרות בהעתקה. את השאר אסור להעתיק".

הוא לא מנמק את עמדתו באיום מפני עונש (ראו קמפיין בי.אס.איי.) או מנסה לעורר רחמינו על זמרים עשוקים (קמפיין אמ"י) או מפחיד אותנו בטרור (קמפיין פדרציות המוזיקה ואקו"ם) לא, הרב אליהו הרבה יותר מתוחכם. הוא מתחיל מנבואת חורבן: "זה הורס את החברות המפתחות. זה הורס את המסחר. זה הורס אותך".

למקרה שיש מי שלא התרשם, הוא ממשיך ותוקף את האינטליגנציה הרגשית שלנו: "זה לא הוגן. מנצלים מאות שעות של עבודת אחרים בלי לתת תמורה". ולבסוף, הוא הולך ישר לקישקעס ומעורר בנו את הזיכרון של הגננת ציפורה: "זה נגד ואהבת לרעך כמוך". יש מישהו שעדיין לא השתכנע? אז הנה לכם הגונג האחרון: "זה נגד ההלכה".
 
 
אבל השואלים לא מקלים עליו: "האם מותר לצרוב דיסק או להעביר אותו לפורמט MP3 בשביל שאוכל לשמוע אותו במידה ואין שום סיכוי שבעולם שאני אקנה אותו, כי הרי זה נהנה וזה לא חסר כי אני לא עומד לקנות את הדיסק?" שואל פלוני. "אסור", עונה לו הרב, ומסביר: "כי אינך יודע מה יהיה? ואולי יום אחד תתעשר ותרצה לקנות. ואולי ילמדו ממך אחרים. ואפילו בלי שום אולי - בעל הבית לא מרשה".

והם ממשיכים להתפלפל: "האם ניתן להעתיק תוכנות אשר בעליהן בכוונת מכוון לא עושים הגנות נגד העתקה מתוך מדיניות שיווקית שכך יוכלו להגיע ליותר צרכנים בעולם דוגמת חברת מיקרוסופט... סנקציות משפטיות רק נגד ארגונים ציבוריים...?" גם כאן פוסק הרב נגד: "הן מתכוונות שיקנו אע"פ שהם לא רודפות את הצרכנים הפרטים... אולי העובדה שהם לא עושים הגנות היא כדי לא לסבך את הקונים הישרים".

באחד הדיאלוגים מנסה הרב ללמד את בני ישראל ההגונים קצת דרך ארץ. כשהוא נשאל האם מותר לצרוב תוכנות מחו"ל, שהרי "הערמה בגוי מותרת", עונה לו הרב, כי " אין הבדל בין תוצרת הארץ לחו"ל כי גניבת גוי אסורה".

אין לדעת עד כמה מצליח הרב אליהו לשכנע את קהלו לעמוד בפיתוי. ייתכן שחלקם נוהגים מנהג "עשה לך רב" ומחפשים תשובה במקום אחר. מה שבטוח זה שאם האלוהים של הרב אליהו הוא באמת די.ג'יי., הוא לעולם לא ישתמש בדיסקים צרובים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by