ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שובם של משחקי הלוח 
 
 ריח הנפאלם על הבוקר, מתוך המשחק הקלאסי ``ריסק``   
 
הראל עילם, גיימר

אין כמו רטרו: שליח גיימר בדק בשבילכם את משחקי השולחן שיגרמו לכם להתגעגע לערבי סלון מול האח א-לה שנות החמישים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לוח המשחק של Cosmic Encounter
 לוח המשחק של Cosmic Encounter   
פעם, לפני תקופת המחשבים, כאשר הדינוזאורים עדיין שלטו בעולם ואנשים העבירו מסרים לצד השני של העולם על ידי זריקה מיומנת של לוחות אבן, בני האדם נאלצו למצוא לעצמם דרכים נטולות פיקסלים להעביר את שנות הפנאי שלהם. זה היה תור משחקי הלוח. משנות השישים עד תחילת שנות השמונים צצו להן קהילות מיוחדות של 'גרונגרדים', שחקני לוח ותיקים ורציניים באמת, אשר היו משחקים במשחקי לוח שהיו גורמים למשחק אסטרטגיה ממוחשב ממוצע להראות פשוט וקל, ונהנים מכל רגע. בארצנו, ראוי לציין, משחקי לוח מעולם לא תפסו. המחשבים חדרו במהירות, ומלבד כמה חנויות צעצועים, ילדי ישראל מעולם לא באמת הכירו את הפוטנציאל של כמה חתיכות קרטון וקוביות.

אבל עדנה חדשה עוברת על מדינתנו. קהילת משחקי התפקידים צוברת תודעה חדשה, ויחד איתה גם משחקי הלוח. צריך היה רק לבקר בכנס 'אייקון' השנה כדי לראות שמרבית שטחי הרצפה הפנויים באולמות השונים מכוסים בלוח צבעוני זה או אחר. כולם – מבני עשר ועד בני חמישים – משחקים שוב במשחקי הלוח. זוהי תופעה חדשה, ובדיוק כמו משחק הקלפים 'מג'יק' ומשחקי התפקידים השונים, הם כעת משתלטים על ילדים ברחבי הארץ.

רטרו? אופנה חדשה? לא בדיוק. אם אתם לא מבינים מדוע אנשים בימנו אנו לא משתמשים רק בטכנולוגיה המודרנית של המחשב, הכתבה הזאת בדיוק בשבילכם. אולי הסיבה היא שכאשר אתם חושבים על משחקי לוח נתקעות לכם בראש תמונות של משחקים כמו מונופול או שבץ-נא. אבל המציאות הרבה יותר עשירה ומגוונת ממה שאתם חושבים. משחקי לוח מודרניים הם איכותיים, מושקעים ומורכבים, ומאפשרים לכם לשבת כקבוצה של חברים ולשחק ביחד, פנים אל פנים. זה הרבה יותר טוב מלאן-שופ. זה שונה ממשחק 'מבוכים ודרקונים'. זה משחק שלם, בקופסה, ללא דרישות מערכת או צורך להתקין (אבל כנראה תצטרכו לעשות install לחוברת החוקים במוח שלכם קודם), שאפשר פשוט להוציא מהארון (אם תרצו גם לצאת מהארון, זאת הזדמנות מצוינת – כל החברים שלכם כבר שם) ולשחק.

אז אנחנו יוצאים בסדרת כתבות קצרה. בכל פעם נספר לכם על משחקים אחרים ונחשוף אתכם לעולם של משחקים בטעם אחר. הפעם, שני משחקי אסטרטגיה קלים ומהנים שזכו להצלחה רבה בקרב השחקנים הותיקים יותר בארץ, אבל עדיין לא להיכרות הרחבה שמגיעה להם.
 

Cosmic Encounter

בקרוב: הקרב על נצרים
 בקרוב: הקרב על נצרים   
אח, קוסמיק. אולי המשחק האהוב ביותר על מערכת 'גיימר'. כשאנחנו לא רבים על מי יקבל את העותק לביקורת של Deus Ex 2 (עידן עדיין חושב שזה הוא, הא!), או משליכים זה על זה עוגות, אנחנו משחקים בקוסמיק. לפני כשבוע, בזמן קומציץ של קבוצת גיימרים הדוקה (שם אפילו הזמנו את אויבנו הותיקים, חברי ויגיימס), נחשף העורך שלנו, אסף גנדלר, ל'קוסמיק'. לקח לו כחמש דקות להתמכר.

אם לא שיחקתם במשחקי לוח עד עכשיו, או אולי חוויתם רק איזה משחק מונופול, 'קוסמיק' הוא המשחק הטוב ביותר להתחיל בו. הוא מהיר וקצבי, ממכר ופשוט. קל להבין את החוקים, קשה להתמחות – וכמו כל משחק טוב באמת, הוא מאפשר לכל שחקן מוכשר לצאת גם ממצבים לא נעימים, כי המשחק בהחלט יכול להשתנות ברגע.

'קוסמיק' הוא משחק פשוט להפליא, וכאן גדולתו. אתם משחקים אחד מארבעה גזעים, נחושים להשתלט על הגלקסיה. המפה מראה כעשרים פלנטות, כאשר כל אחד מארבעצ השחקנים מתחיל עם חמש פלנטות משלו. המנצח הוא הראשון שהצליח להשתלט על חמש פלנטות מחוץ לשטח ההתחלתי שלו. אתם מתקיפים את היריב על ידי שימוש בקלפים שבידכם ובספינות (החיילים) שעל השולחן. כל שחקן מתחיל עם כעשרים ספינות, ואז מתחיל להזיז אותן ולהשתלט על פלנטות.

היופי ב'קוסמיק' הוא שהמשחק אינו מבוסס על מזל - לפחות לא על זריקת קוביות. כאשר אתם מתקיפים את היריב לא תגלגלו קוביות, אלא תבחרו אחד מקלפי ההתקפה שבידיכם. כמו כן, לא תקבלו עוד קלפים עד שלא תשתמשו בכל הקלפים בידיכם. כאן נעוצה כל הטקטיקה. מתי תשתמשו בקלפים החזקים שלכם, ומתי בחלשים? האם תסתכנו בכך שתשאירו ביד את הקלף החזק לתקופה מסוכנת יותר, כאשר תמיד יייתכן שיקחו לכם אותו מהיד?

עוד טוויסט למשחק הוא היכולת לקרוא לבעלי ברית לזמן קצר. אם אתם מתקיפים או מותקפים, אתם יכולים לבקש משחקנים אחרים להצטרף אליכם ולשתף את הספינות שלהם בהתקפה או בהגנה. אם השתתפתם בהתקפה - גם אתם תזכו להקים מושבה על הפלנטה המיועדת, וכך להתקרב יותר לניצחון. אם תבחרו לעזור למגן ותנצחו, תקבלו שלל - עוד ספינות או קלפים, בחינם.

כל שחקן גם מתחיל עם קלף כוח יחודי משלו. אלו הקלפים שמשנים את כל המשחק: כל קלף 'שובר' את החוקים בדרך מסוימת. לדוגמה, 'הסוחר' יוכל פשוט להחליף בין הקלפים שלכם ושל היריב. 'התורם', כשמו כן הוא, יוכל לתרום קלפים ליריבים שלכם. למה זה טוב? בדרך זו תפטרו מכל הקלפים הגרועים ותתקעו אותם אצל היריב. 'הלייזר' יעוור את אויביכם ולא יאפשר להם לבחור קלף התקפה (הם יאלצו להניח אחד באופן אקראי), 'האורקל' מאפשר לכם לראות את הקלף ששם היריב לפני שאתם מניחים את שלכם. בקיצור, כולם כוחות אימתניים וחזקים במיוחד, וגורמים למשחק להיות מאוד מעניין. כפי שעידן ודורון תיארו את זה במשחק האחרון, "הראל לא יותר נבזי עם הכוחות האלו מאשר אחרים, הוא פשוט מחייך את החיוך הגדול הזה בכל פעם שהוא מנצח". האמינו לי, שום משחק לא יגרום לכם יותר תחושת סיפוק נבזית מאשר שימוש אפקטיבי במיוחד בכוחות. אח, המשברים שניתן לגרום עם 'הסוחר'…

השילוב של כוחות ארבעת השחקנים יוצר בכל פעם משחק אחר לגמרי. כל משחק נגמר בדרך כלל בתוך 10-20 דקות, אבל האקשן שנדחס לדקות המעטות האלו… משחק משלהב. נשמע מפתיע שאני אומר 'משלהב' על משחק לוח? ובכן, מתי בפעם האחרונה ממש התרגזתם שכמה פיקסלים ממוחשבים שלכם נכתשו על ידי המחשב? תאמינו לי, לשחק, לנצח ולהפסיד לחברים פנים אל פנים זאת חוויה שונה לחלוטין.

את 'קוסמיק' מפיצה בארץ חברת ספורטל, כחלק מסדרת המשחקים של Avalon Hill, השייכת כעת ל-Wizards of the Coast. מעט קשה למצוא עותקים חדשים היום, אבל חיפוש עמוק יותר יאפשר לכם למצוא אותו. אם לא, בהחלט שווה להזמין אותו מח"'ל.
 

מתנחלים בקטן

 
אחד מהמשחקים החדשים הפופולריים ביותר בארץ כיום הוא Settlers of Catan. אם השם Settlers קופץ לכם לעין כסדרת המתיישבים הממוחשבת והמצוינת - בצדק. Catan הוא משחק לוח גרמני המבוסס, באופן עקרוני, על המכניקה של Settlers הישן והטוב. המשחק מיועד לארבע שחקנים, ובעוד שהוא מעט מסובך יותר מ-Cosmic, הוא מעודד שיתוף פעולה ומסחר ברמה שכמעט אף משחק אינו מצליח להגיע אליה. סוף סוף באמת צריך לעבוד ולשתף פעולה עם השחקנים האחרים, אם אתם רוצים אי פעם לנצח.

מפת המשחק מורכבת מכמה עשרות משושים המחוברים יחדיו בצורה רנדומלית. מפה חדשה נבנית, בעצם, לכל משחק. זהו היתרון והחסרון הגדול ביותר של Catan – יש המון משחקיות חוזרת ועניין, אבל הדבר מאריך את תהליך הכנת המשחק ויכול להראות מעט מאיים לשחקנים מתחילים. הוא בהחלט לא נראה כמשחק פשוט, לפחות בהתחלה. אבל זהו רושם מטעה: Catan הוא משחק מאוד פשוט ומהנה שקל מאוד להכנס אליו.

כיצד זה עובר? בהתחלה אנחנו יוצרים את 'האי' – המפה של המשחק – על ידי כך שאנחנו מחברים, כאמור, כמה עשרות משושים ביחד. על כל משושה יש ציור, כמו יער, הר, מדבר, וכו' המתאר את תנאי השטח במשושה הזה, ומה בעצם הוא יכול לייצר – הרים יספקו לכם מתכת, יערות יספקו עצים, וכו'. ישנם כחמישה סוגי משאבים ותנאי שטח. לאחר שחיברנו את כל המשושים, נפזר פיסות קרטון קטנות על כל אזור שיגדירו את כמה נפוץ המשאב באותו משושה. לדוגמה, אולי ההר יכול לספק לכם מתכת – אבל כמה מתכת? כל פיסת קרטון כזאת מכילה מספר בין 2 ל- 12. בתחילת כל תור יזרקו זוג קוביות, וכל המשושים בעלי אותו מספר הם אלו שמייצרים משאב בתור הזה. זרקתם שמונה? כל המשושים עם המספר שמונה עליהם מייצרים משאבים.

מי מקבל את המשאבים? כל מי שיש לו ישוב, או עיר, צמוד לאותו משאב. בתחילת המשחק אתם ממקמים שני יישובים היכן שהוא על המפה. כל ישוב 'רוכב' על צומת של שלושה משושים. המטרה היא לאסוף משאבים ספציפיים שיאפשרו לכם לבנות עוד בניינים, כבישים, ישובים וערים. כאן נכנס הקטע הגדול באמת במשחק – מכיוון שלאף אחד אין גישה לכל המשאבים, תאלצו כל הזמן להחליף ביניכם על מנת שתשיגו בדיוק את המשאבים שתצטרכו. תוכלו גם להשקיע ברכישת 'קלפי פיתוח'. חלק מקלפי הפיתוח הם בניינים שישדרגו את האימפריה שלכם. אחרים הם קלפים שיאפשרו לכם להכריז על מונופול לגבי משאב מסוים, לגנוב משאבים משחקן אחר, וכו'. השחקן המנצח הוא הראשון שהצליח לאסוף מספיק נקודות (על ידי בניית מספיק בניינים, ישובים וערים). כאמור, מדובר בעיקר במשחק סחר – והתוצאה היא מאוד ממכרת וכיפית.

בינתיים סדרת Catan הורחבה. לאחר שתשלטו על Settlers, תוכלו לרכוש ערכות הרחבה שונות ומשונות. ערכה מיוחדת תאפשר לשישה שחקנים לשחק על אותה מפה, בזכות יותר כלים ומשושים, וישנן גם זוג חבילות הרחבה שמוסיפות עוד עניין ותחכום למשחק. Knights of Catan היא הרחבה שמוסיפה עוד חוקים לגבי בניית צבא והרחבת האימפריה שלכם, בעוד Seafarers of Catan יספק לכם עוד איים, ויפתח את כל נושא ההתרחבות וההשלתטות על אזורים רחוקים. אפשר אפילו לחבר את כל ההרחבות ביחד ולקבל משחק עצום, מורכב וכיפי. ואם כל זה לא מספיק, תוכלו גם להתעמק ב-Starfarers of Catan, משחק אסטרטגיה ממכר בחלל שהוא אומנם לא פשוט וזורם כמו Cosmic, אבל הוא עדיין מהנה בטירוף.

את כל סדרות Catan די קל למצוא בארץ. הם מופצים כעת על ידי ספורטל וחברת 23 המצוינת (להם אנו רוצים גם להודות על העותק שניתן למערכת). כמו כן, חברת 'כוכבי כסף' מודיעה לנו שיתכן שבעתיד הקרוב מאוד הם יהפכו להיות המשווקים המורשים והבלעדיים, מה שיבטיח אספקה סדירה ומחירים זולים יותר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by