ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מה יש לחרדים נגד סלולרים צבעוניים? 
 
 
אורן הוברמן

גל פרסום חרדי יוצא נגד המכשירים הסלולריים בעלי מסכי הצבע; הסיבה: "מדובר בכלי משחית". על קשיי הקליטה של טכנולוגיות בעולם החרדי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשבועיים האחרונים מתפרסם גל יוצא-דופן של פשקווילים ברחובות החרדיים. בימים אחרים עוסקות מודעות הרחוב חמורות הסבר הללו בהחרמת רשתות להפשטת נערות בחוצות העיר, או בהמלצה מיידית אך עקבית להחרמת האינטרנט והטלוויזיה באשר הם. הפעם החליטו שם לעסוק באחד מהנושאים היותר חמים בקרב המגזר – המכשירים הסלולריים. בהחלטה גורפת של חצרות הרבנים (מהליגה הראשונה, אגב) הוחלט להטיל חרם על הדגמים החדשים של המכשירים הסלולריים בעלי המסך הצבעוני. הסיבה? היותם "כלי משחית", לטענתם.

כנהוג בפשקווילים מהסוג הזה, נוסח הפרסום חמור, מוגזם וקריקטוריסטי להפליא. שימו לב לתוכן ההודעה: "אזהרה חמורה (בפונט גדול ומודגש, כך מתחילים מרבית הפשקווילים – א.ה.) על דבר השערורייה הנוראה אשר משווקים מכשירים סלולריים עם מסך צבעוני [...] (אין) באיסור חמור לרכוש אותם וכ"ש שלא לשווקם. ולא יראה ולא ימצא כלי משחית הנ"ל בשום בית מסחר ובשום בית יהודי".

"על פי השמות החתומים למטה מדובר ברבנים מהליגה הראשונה, אנשים מאוד מכובדים", מעיד יונתן גרוסמן, חרדי מרמת-גן. אריק (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת), חוזר בשאלה, העיד כי גם הוא נתקל בפשקוויל הנ"ל, גם באינטרנט, אך לדבריו ראוי להתייחס לדברים בחשדנות הראויה: "לפעמים קורה שאיזה משוגע מפיץ פשקוויל באזהרה חמורה ומזייף חתימות של רבנים למטה, אבל האמת שלא נראה לי שזה המקרה. תראה, יש פחד גדול שדברים כאלו יוציאו לתרבות רעה. כשיש תמונות צבעוניות עם רזולוציה גבוהה וגישה לאינטרנט זה עלול לפתות את הציבור, וסלולרי יש היום לכל חרדי ובדרך כלל גם המכשירים הכי הכי חדשים". בנוסף, טוען יהודה משי זהב, חרדי המכהן גם כמנכ"ל זק"א, "זו גזירה שהציבור לא יעמוד בה. זה לא פותר כלום", לדבריו.
 

"יש מאבק בין החברות הסלולריות על הצרכן הדתי"

 
סיוון רהב, כתבת לענייני חרדים בחדשות ערוץ 2, מנסה להכניס קצת סדר בדברים: "יש אצל החרדים את הביטוי "נקי" – הכוונה היא לא מלכלוך אלא ממסרים שהם לא טהורים וצנועים. זה נכון גם לגבי טלפונים סלולריים. הצרכן החרדי כבר מזמן לא דורש תעודת הכשר רק על אוכל, הוא דורש שעוד מוצרים יהיו כשרים. כמו שאמא חילונית לא תיתן לילד שלה לראות סרט לא לילדים, הצרכן החרדי לא מוכן להתקלקל מבחינה מוסרית"

למה ההתנפלות דווקא על סלולריים צבעוניים?
"הסערה האחרונה היא באמת על המסך הצבעוני, אבל יהיו עוד סערות – כל חידוש טכנולוגיה יצטרך לעבור גיור בשביל להציע גרסא נקייה יותר. במקרה הזה החשש הוא מתכנים לא מתאימים, שהסלולאריים האלו הם בעצם סוג של טלוויזיה עם שירותים כמו סרטים קצרים למשל"

איך החרדים מקבלים באופן כללי את פלישת הסלולריים?
"הציבור החרדי לא נמצא בעימות עם החברות הסלולריות. להיפך – יש שיתוף פעולה, מועדוני לקוחות שלמים עבור חרדים, עם שירותים כמו זמני תפילות וכניסת שבת. עברנו את העידן שבו החרדים התנגדו לחברות מסחריות, יש המון הדברות ביניהם היום, יש אין סוף יחצ"נים חרדים וחברות יחסי ציבור חרדיות"

יש שאומרים שמעורבים בהחרמה הזאת גם אינטרסים שאינם דתיים.
"תראה, יש מאבק בין החברות הסלולריות על הצרכן הדתי, ולכן מאוד יכול להיות שהחברות מחפשות דרך להראות שהן יותר דתיות ויותר טהורות. יכול גם להיות שעוזרים בחברה אחת או אחרת כן דחפו את זה במסגרת תחרות עסקית גרידא".

והקהל החרדי יציית לזה?
"בוא נחכה ונראה, קצת קשה להעריך מראש. מה שכן יכול להיות שבעקבות זה החברות הסלולריות יציעו פחות מכשירים צבעוניים לקהל הזה"

נדמה כי החרדים של היום נמצאים בדילמה מתמדת. בין הצניעות, הפשטות וההיצמדות למסורת עומד גם הצורך (ולא פחות מכך גם האהבה) לטכנולוגיות חדישות. אחוז עצום של חרדים משתמשים במכשירים סלולריים, וכנ"ל גם לגבי המחשב והאינטרנט. כמות הפורומים לקהל החרדי ומספרם העולה של הבלוגרים החרדיים הן רק שתי דוגמאות לעד כמה הטכנולוגיה הופכת "לבלתי-נראית" גם אצלם. מן הצד השני, כך נראה, עומד תמיד גם הפחד, בד"כ כשהוא מתוגבר בכוחות קיצוניים או בבעלי עניין, פחד מאותם תכנים שהקדימה הזאת עלולה לאפשר, ו"הפגיעה המוסרית" שתבוא בעקבותם. חרף כך נדמה כי בסופו של דבר, כפי שנכשלו הפשקווילים המזהירים בפני החיבור לאינטרנט – ייכשלו גם המאמצים להשאיר את החרדים מאחור בכל הנוגע לטכנולוגיות סלולריות. גם כאן, כמו בוותיקן (שהחל לאחרונה להפיץ ברכות ב- SMS ישירות מאפיפיור), או במדיניות-העבר המצחיקה של "המחיקון" ("והאנטי מחיקון" שבא אחריו) תנצח הטכנולוגיה לבסוף. קצת יותר גמישות ותבונה מצד הממסד החרדי, והדבר עשוי בהחלט גם לפעול לטובתו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by