ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הורדת מוזיקה חופשית ב-20 שקל לחודש 
 
 
אורן הוברמן

זה הרעיון שהעלה מנכ"ל אקו"ם בראיון בלעדי ל"חיים ברשת". החזון: ספקיות האינטרנט יגבו, אקו"ם תחלק. חברות המוזיקה מתלהבות, הספקיות ממש לא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כסף תמורת חופש
 כסף תמורת חופש   
בכל מה שקשור לשמירת זכויות יוצרים באינטרנט – איגוד הקומפוזיטורים והמלחינים, אקו"ם (וגם האגודות הדומות לה בשאר העולם) נחשב לכישלון חרוץ. בעוד שעם אתרי mp3 פיראטיים ואתרי ליריקס לא חוקיים ניתן להתמודד בצעדים משפטיים, תוכנות שיתוף קבצים דוגמת קאזאה נחשבת עדיין אגוז פלדה בלתי-ניתן-לפיצוח עבור גובות התמלוגים, ולא רק עבורן. מנכ"ל אקו"ם, יוריק בן דוד, חושב שיש לו פתרון.

לבן דוד נמאס לראות את ההכנסות של הארגון שלו מתפוגגות אל מול עיניו תודות ל- P2P. בראיון שערכנו עמו השבוע טען בן דוד כי אקו"ם כבר אוחזת במפתח לעתיד בו כולם יהיו מרוצים: "יש פתרון מעניין, והוא עלה ועובדים עליו כבר בכנסת". הפתרון של אקו"ם כולל העברת חוק, לפיו ספקיות הגישה לאינטרנט ייגבו תשלום אחיד מהמתחברים לאינטרנט, וההכנסות מגביית המס הזה יתחלקו בין בעלי זכויות היוצרים של היצירות המוּרדות. רעיון זהה, אגב, הועלה לאחרונה גם על ידי מנכ"ל חברת התקליטים הליקון ויו"ר הפדרציה לתקליטים, רוני בראון (כמו גם על ידי מומחים לקניין רוחני בארה"ב).

"באחת הישיבות של וועדת חוק חוקה ומשפט, העלה את זה יושב ראש הוועדה מיקי איתן והצטרף אליו אברהם בורג. אני מניח שהכיוון הזה יוביל בקרוב לתוצאות", אמר בן דוד. "בוועדה שאל מיקי איתן את שאר החברים: 'אם ידרשו מכם, נאמר, 20 שקל לחודש תשלום קבוע, וייתנו לכם את האפשרות להשתמש במוסיקה באופן חוקי, זה נשמע לכם נורא?' כולם אמרו שלא".

באקו"ם טוענים שהטכנולוגיה הנדרשת כבר קיימת, כי כבר אפשר לדעת "כמה שירים כל אחד צורך מהרשת, כמה שירים הועברו ממחשב למחשב, איזה שירים וכו'". אז מה מונע מאקו"ם להתחיל כבר מחר? "תשמע, אנחנו מדברים על משהו שהוא עולמי", מסתייג בן דוד, "אקו"ם בכוחות עצמה לא יכולה לפתור את בעיות הרשת כולה, וזה גם תלוי במחוקק".
 
 
המחוקק, ובמקרה הזה חבר הכנסת מיכאל איתן, חושב שיחלוף עוד זמן רב עד שהפתרון של בן דוד ייושם: "כרגע זה יותר בכיוון של חזון מאשר חקיקה בפועל". כמו בן דוד, גם איתן מחכה לתעשיית המוזיקה העולמית. "אנחנו כמו הזבוב שעומד על גבו של השור שאליו רתומה מחרשה ואומר לו 'חורשים, הא?' ארה"ב היא הגורם המוביל בתחום המאבק על הזכויות והיא תקבע את הסטנדרטים. אנחנו לא יכולים להיות מובילים בתחום הזה. אין לנו את הכלים הטכנולוגיים האלו, וזה מוקדם מדי. זה כמו לקבוע מהירות מותרת על הירח".

ובכל מקרה, איתן ממליץ לאקו"ם לוותר על החקיקה ולפנות ישר לספקיות האינטרנט. "אפשר להגיע לאיזה הסכם להורדה חוקית שיוסכם על כולם", הוא אומר. בן דוד מאקו"ם מתעקש על הצורך בחקיקה: "הרצון של הספקיות לשלם או לגבות כסף עבור מישהו אחר הוא קטן מאוד. אבל אם לא יהיה משהו ברמה של חקיקה ספק אם הם יתנדבו לעשות את זה".

בחברות התקליטים מסכימים עם בן דוד לגבי חוסר רצונן של ספקיות האינטרנט לשתף פעולה עם היוזמה החדשה, אבל חושבים שבסוף לא תהיה להם ברירה. "היו כבר פניות לספקי אינטרנט מסויימים. אף אחד לא מתלהב יותר מדי, אבל הם בודקים את העניין כי הוא יודעים שזה יגיע בסוף", אמר לנו בכיר בתעשיית המוזיקה. "עד כמה זה יצא אל הפועל בקרוב? בטח לא מחר. אבל זה עניין של זמן, ולא יותר מדי זמן, במיוחד בגלל שיש אנשים רבי השפעה וממון שמפסידים ככל שהזמן עובר".

חברות האינטרנט, להן אינטרס מובהק לא לייקר את תעריפי הגלישה ולא להפוך לגובות מסים ותמלוגים עבור אקו"ם והמדינה, טוענות כי איש לא פנה אליהן. מבזק בינלאומי נמסר כי "חברת בזק בינלאומי טרם קיבלה פנייה מסודרת בעניין לפיכך, אין באפשרותנו להתייחס לעניין ברצינות הראויה". ב-012.נט אומרים שלא קיבלו כל פנייה בנושא.חברת נטוויז'ן (מפעילת נענע) אף הוסיפה: "נטוויז'ן היא חברת תקשורת ואין זה תפקידה לגבות תמלוגים".
 
מנכ"ל אקו"ם מדבר על המאבק בגל"צ, באגד ובספריות שלא עושות כבוד למוזיקה – הראיון המלא בניוזלטר חיים ברשת. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by