ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"אני אחראי לתמונה של עמיר פרץ" 
 
 
עידו קינן

"והוא בכלל לא אמור להיראות כמו היטלר, אלא כמו הדיקטטור הגדול של צ'ארלי צ'פלין"; החשוד המיידי של האינטרנט לוקח אחריות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבוקר הז-ד-ע-ז-עו הצהובונים מהאיומים ברצח על יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ, אבל בעיקר מתמונתו מקוצצת השפם, שמיד העלתה אסוציאציה של היטלר. "אין גבול להסתה: פרץ עם 'שפם של היטלר'", קרא ידיעות אחרונות ונזף: "4 בנובמבר 2003: לא למדו שום דבר". ההודעה שהוציא אתמול לעיתונות דובר ההסתדרות, אבינועם מגן, עסקה יותר בתמונה ופחות באיומים האמיתיים שקיבל פרץ על חייו. אלא שהאיש שעומד מאחורי התמונה מכחיש נמרצות: "לא היה דבר וחצי דבר עם היטלר או עם נאציזם". כן כן, החשוד המיידי של האינטרנט לוקח אחריות: היה זה משה הלוי, המוכר יותר בכינויו האינטרנטי "הלמו".
 
המקור והפארודיה
 המקור והפארודיה   
הלמו, מהנדס מחשבים מובטל מזה מספר שנים וגרפיקאי חובב, יוצר פארודיות וסאטירות בקצב אש, אותן הוא מפרסם ברשימות תפוצה, פורומים ובאתרו, במדור "חדר הסאטירה". חלקן כבר יצרו לו בעיות משפטיות, כמו התביעה האזרחית שהגיש נגדו העיתונאי יואב יצחק, לאחר שהלמו פרסם צילום מסך מזויף מאתרו של יצחק, בו נכתב על דוריש בייניש "הזונה חוזרת" (הלמו סירב להליך גישור); ודרישה של החברה שבנתה את אתרה של שרי אריסון, להסיר את הפארודיה שלו עליה, "מהות התחת של החיים" (הוא סירב, כמובן). הלמו קרוב יותר בדעותיו לפרץ מאשר לשר האוצר, בנימין נתניהו, שזכה לככב רבות בחדר הסאטירה, אבל ימכור את אמו המטאפורית בשביל בדיחה טובה.
 
 
בתמונה של פרץ לא היו שום כוונות זדון, גורס הלמו: "התמונה נוצרה כדרך אגב, כהגיג, עבור אשכול בפורום 'העניין שלנו' בהייד פארק שעסק בתחרות מגדלי השפמים שהיתה בארה"ב. רשמתי בתגובה להודעות קודמות, כי עמיר פרץ קיצץ את השפם שלו לקראת השביתה הגדולה. צירפתי תמונה שעשיתי כדרך אגב, ולא היתה מיועדת להיות אפילו בחדר הסאטירה שלי". לטענתו, גם העובדה שהתמונה התפרסמה בסמוך ליום השנה השמיני לרצח רבין היא מקרית, ודובר ההסתדרות הוא זה ש"עשה מזה הון פוליטי והאשים את נתניהו בהסתה".

"הרעיון מאחורי התמונה הוא להציג את עמיר פרץ כאחד שקיצצו לו, והוא בעקבות כך הופך לדיקטטור גדול כמו בסרט של צ'רלי צ'פלין ששולט במדינה וקובע מה יעבוד ומה לא, בהחלטת יחיד. (הומור קצת מתוחכם)", אומר הלמו, שמתעקש שכל קשר להיטלר הוא בעיני המתבונן: "לא היה דבר וחצי דבר עם היטלר או עם נאציזם. אין צלבי קרס ואין שביל בשיער כמו שלהילטר ימ"ש היה, או סרט מפלגה על השרוול של החולצה. מי שרואה בזה כאילו זה היטלר, כנראה לא מכיר עוד אנשים שהיה להם שפם קטן (צ'רלי צ'פלין, משה שרת, יצחק שמיר, סבא שלי ז"ל בשנות ה-40')".

אתה מיתמם. הרי ידוע ש"הדיקטטור הגדול" הוא פארודיה על דמותו של היטלר.
"צ'רלי צ'פלין אינו היטלר. השפם שלו היה מפורסם 12 שנה לפני השפם של היטלר (1933). ב-1940, כשנעשה הסרט של צ'רלי צ'פלין 'הדיקטטור הגדול', עדיין העולם לא ידע על הזוועות של היטלר ימ"ש, והוא נחשב לדיקטטור. למרות זאת, הסרט של צ'פלין המשיך להיות מוקרן ולהצליח. שפם קצר היה באופנה במאה ה-19 ובמאה ה-20. לסבא שלי ז"ל היה שפם קצר בשנות ה-40', לפני שהוא עלה לארץ מטורקיה. יש לי תמונה בבית".

מההסתדרות נמסר כי היועץ המשפטי שלה, עו"ד אלון לוין, פנה עם האיומים ליועץ המשפטי לממשלה, למשטרה וליועצת המשפטית של הכנסת, והורה להגיש תלונה במשטרה. הלמו, אוטודידקט משפטי, לא חושש: "אין ביצירת התמונה כל הסתה. הסתה זה רק בראש של מי שרוצה להפיק הון פוליטי מהתמונה (והוא אכן הצליח). התמונה היא חלק מעוד מאות תמונות וכרזות שפירסמתי בעבר נגד פוליטיקאים מכל גווני הקשת הפוליטית".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by