ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"פתאום היה בום גדול ואז הסיוט התחיל" 
 
 
מערכת חיים ברשת

בקרוב בקאזאה: פיסיקאי מסיאטל הצליח לשחזר את הצלילים של המפץ הגדול תוך שימוש בנתוני טמפרטורה של קרינת הרקע הקוסמית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איך נשמע הרגע הזה, לפני 13.7 מיליארד שנים, כשהכול התחיל? ילד בן 11, שעשה פרוייקט לבית הספר על המפץ הגדול, שאל את הפיסיקאי ג'ון קרמר את השאלה הזו, ונתן לו השראה למחקר שבסופו פרסם הפיסיקאי קבצי אודיו של המפץ הגדול, מהסוג שניתן לשמוע במחשב האישי.

כדי ליצור את קבצי הקול נעזר קרמר בנתונים מ-Wilkinson Microwave Anisotropy Probe של NASA, מרכז מחקר למדידת הטמפרטורה של קרינת הרקע הקוסמית, כך לפי כתבה של ה-New Scientist. גלי קול התפשטו מבעד לחומר הלוהט שמילא את היקום זמן קצר אחרי המפץ הגדול. למרות שהיקום התפשט והתקרר מאז הימים ההם, גלי הקול הותירו את טביעתם על קרינת הרקע הקוסמית.
 
 
מהנתונים שקיבל הוא חישב את תדירויות גלי הקול שנפוצו ביקום ב-760,000 השנים הראשונות להיוולדו, כשרוחבו היה רק 18 מיליון שנות אור. בזמן זה גלי הקול היו נמוכים מדי מכדי שניתן יהיה לשמוע אותם באוזן אנושית.

כדי לשמוע את גלי הקול, קרמר היה צריך להכפיל את התדרים פי מיליארדי מיליארדים, אבל עדיין, קטע האודיו משקף את צליל ההתרחשויות בראשית היקום. זה נשמע כמו "מטוס סילון גדול שטס 30 מטר מעל הבית שלך באמצע הלילה", אומר קרמר, מאוניברסיטת וושינגטון שבסיאטל, אולם עם הזמן התדירויות יורדות עקב התפשטות היקום, והצליל "הולך ונעשה יותר באס".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by