ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
רוצים לזכות ב-Nokia N-Gage? תעברו לסעודיה 
 
 מצטערים, היא לא מעוניינת להכיר ישראלים. פלו, גיבורת Nokia Game   
 
עידו קינן

ישראל הוצאה השנה מתחרות Nokia Game, ומדינות ערב הוכנסו; האם מדובר בחרם הערבי? מנהל איזור ישראל מכחיש, ומאשים את הסחבת הממשלתית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרס ראשון. N-Gage
 פרס ראשון. N-Gage   
N-Gage, הסלולרי המדובר של נוקיה, המשמש גם כקונסולת משחקים, הוא הפרס הראשון במשחק הבינלאומי המקוון Nokia Game. כל מה שצריך כדי להשתתף במשחק: חיבור אינטרנט, מכשיר סלולרי - ולא לגור בישראל. נוקיה החליטה שהגולשים הישראליים לא ישתתפו השנה, ואחת הסברות היא שמדובר בחרם הערבי, השערה המגובה בנוכחות המוגברת של מדינות ערב במשחק השנה. אבל נוקיה מכחישה את הדברים, ומאשימה את הממשלה שעיכבה את כניסת הבלו-טות' לארץ.

בשנה שעברה השתתפה ישראל במשחק, וכ-50 משתתפים ישראלים זכו במכשירי נוקיה 3650 בעלי יכולות אלחוטיות בפרוטוקול בלו-טות'' (Bluetooth). אבל בלו-טות' אסור היה אז בשימוש בארץ (הוא עדיין אסור, עד סוף החודש), ושליחת הפרסים התעכבה במספר חודשים, עד שנוקיה העולמית עקרה למכשירים את השן הכחולה.

מנהל פורום סלולרי בנענע, ניצן ברומר, פנה לשירות הלקוחות של יורוקום, יבואנית נוקיה בישראל, בשאלה על אי-ההשתתפות במבצע. הוא שוחח עם תומר משירות הלקוחות, וזה נתן לו את ההסבר הבא: בפעם הקודמת, נוקיה נאלצה לבצע הסבה יקרה של 50 מכשירי ה-3650, שכללה את הסרת הבלו-טות' ויצירת ממשק עברי. בעקבות כך, הוחלט שם שלא לשתף את ישראל השנה, מכיוון שה-N-Gage מכיל גם הוא בלו-טות'.

אז אולי מדובר בסיבה כלכלית גרידא. ייבוא מכשירי סלולר לארץ מתבצע בהתאם לבקשת ספקיות הסלולר (אורנג', סלקום, פלאפון ומירס), והיבואנים הם רק השליחים. אם הספקיות לא מעוניינות ב-N-Gage, הוא ככל הנראה לא יגיע לארץ, ועל כן תיאלץ נוקיה להשקיע כסף בגיור עשרות מכשירים בודדים. האם נוקיה מנסה לחסוך בהוצאות? כנראה שלא: סלקום הודיעה שבכוונתה להביא את המכשיר לארץ, כך שהגיור יהיה מסחרי.

ואולי מדובר בחרם הערבי? לעומת בדידותה המזהרת של מצרים אשתקד, נוכחותן של מדינות ערב בולטת השנה במשחק: חוץ ממנה משתתפות גם קטאר, איחוד האמירויות, בחריין, ירדן, כוויית וערב הסעודית. המנהל האיזורי של Nokia Mobile Phones באיזור אירופה, אפריקה והמפרץ, הארי ליינולין, עימו שוחחנו, מכחיש את הסברה הזאת.

באופן תמוה, לָיבואנית יורוקום יש הסבר משלה להיעדרות הישראלית. על פי התגובה הרשמית של מירי מולכו ממוקד שירות הלקוחות של החברה, "המדינות המשתתפות במשחק נבחרות בהתאם להחלטת Nokia העולמית בלבד. לצערנו, השנה Nokia בחרה שלא לשתף במשחק מדינות בהן אין לה נציגות, ביניהן לדוגמה: דרום אפריקה, לבנון, יוון וישראל". למרבה הצחוקיה, מנהל האיזור ליינולין מכחיש גם טענה זו.
 
 
ברומר פנה לנוקיה העולמית וקיבל תשובה ממנהל במחלקת הדוברות של Nokia Mobile Phones, דאמיאן סטת'וניקוס: "ישראל לא נכללת בנוקיה גיים השנה כי הרשויות הישראליות לא מאשרות בשלב זה להשתמש במכשירי בלו-טות'. זהו גורם מפתח בחלק המשחק הנייד המקוון של נוקיה גיים השנה". נשמע הגיוני, חוץ מהעובדה שהנוקיה גיים מתחיל ב-19 בנובמבר, והבלו-טות' יהיה חוקי בארץ כבר מסוף אוקטובר, לפי צו עליו חתם שר התקשורת, אהוד אולמרט, ב-12/10. ביקשנו הבהרה ממשרד התקשורת, ונמסר לנו שהחל מה-31 לאוקטובר, מותר יהיה לייבא לארץ מכשירים עם בלו-טות'.

ליינולין, שבמסגרת תפקידו הוא גם המנהל האיזורי של ישראל ב-Nokia Mobile Phones, מסביר: "בכל שנה אנחנו מקבלים החלטה לגבי אילו מדינות משתתפות באותה שנה, והשנה ישראל לא נכללה. הסיבה היא שבניגוד לאשתקד, המשחק השנה נבנה על אינטראקטיביות של המכשיר הנייד, והאפשרות להשתתף בנוקיה גיים באמצעות המכשיר הנייד. המשחק הותאם במיוחד לנוקיה N-Gage, אבל מכיוון שמספר המכשירים האלה בשוק הוא די נמוך, כי התחלנו למכור אותם רק ב-7 באוקטובר, המשחק עוצב כך שיתאים גם למכשירים אחרים שיש להם כרטיסי זיכרון MMC, כמו נוקיה 3650. נוקיה 3650 מכיל בלו-טות', ולא מכרנו אותו בארץ בגלל סוגיית הבלו-טות'. חשנו שלא נוכל לתת את חווית הנוקיה גיים המלאה לישראלים, ולכן הותרנו אותם מחוץ למשחק".

שר התקשורת החליט שבלו-טות' יהיה חוקי החל מה-30 לאוקטובר, מחר. זה לא משנה את עמדתכם?
"לא. בזמן שההחלטה התקבלה, לא היתה לנו שום אינדיקציה לגבי מתי זה יאושר. זה מאוחר מדי עכשיו".
 

רוצים לדבר על זה?

היכנסו לדיון על הכתבה בפורום סלולרי של נענע.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by