ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
xbox – לגויים בלבד 
 
 האף-לייף 2 ב-xbox. לא לדוברי עברית (גיימר)   
 
עידו קינן

מדוע לא מייבאת מיקרוסופט ישראל את ה-xbox? האם החברה חוששת מכישלון מסחרי מהדהד? ואיך אפשר בכל זאת להשיג אותה בארץ?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
xbox. תמשיכו לחכות
 xbox. תמשיכו לחכות   
שנתיים אחרי ההשקה של קונסולת המשחקים xbox, לא נראה שהיא מתכוונת לעשות עליה בזמן הקרוב, לפחות לא בצורה רשמית. הסיבה היא כנראה כלכלית, אבל למי אכפת, כשמספר חנויות ואתרי מסחר בחרו שלא לחכות לענק המנמנם מרדמונד, והחלו ביבוא אפור של המכשירים לארץ?

"אנחנו עוד לא משיקים את זה בארץ, ואין גם תאריך יעד", אומרת מנהלת תחום הקמעונות במיקרוסופט ישראל, הלית איתן. "כרגע, מיקרוסופט העולמית החליטה שהיא לא מרחיבה את ההשקה, לא רק לישראל אלא בכלל למדינות נוספות מעבר למדינות בהן הוא כבר הושק. מדי פעם בוחנים את נושא הרחבת ההשקה, אבל כרגע זה לא עומד על הפרק. אפילו לא הגענו לשאלה של תמחור".

למה?
"הסיבה המרכזית היא הנושא של התמיכה והשירות, מאחר והלוגיסטיקה בתחום הזה מתבצעת ישירות מול מיקרוסופט – זה לא יצא לספקים חיצוניים בשום מקום. אם לבנאדם באירופה יש בעיה עם ה-xbox, הוא פונה ישירות למרכז הטלפוני של מיקרוסופט, ואם יש תקלה הם באים ואוספים את המכשיר – זה לא מול נקודת מכירה. אין אצלנו כאן אף אחד שהוכשר לתת מענה על בעיות או מענות בתחום של ה-xbox".

אבל ההחלטה לא להכשיר אנשים של מיקרוסופט ישראל נובעת מהחלטה אסטרטגית לא להביא את ה-xbox. בכיר באתר מסחר אלקטרוני אמר לי שהסיבה היא שמיקרוסופט ישראל חוששת מכישלון במכירות בארץ.
"מיקרוסופט מאוד מודעת לישראל כמתקדמת מאוד מבחינה טכנולוגית. אין פה את הסוגיה הזאת של פחד שבישראל זה ייכשל".
 
 
איתן אמרה דברים דומים מאוד בראיון שהתקיים לפני יותר משנה. שום דבר לא השתנה מאז, חוץ מהעובדה שכבר אפשר לקנות xbox בארץ. "ארקדיה מולטימדיה" מייבאת xbox עבור חנויות אחרות, ומוכרת אותו בעצמה ב-1599 ש"ח (בלי משלוח, כולל שלט אחד ומשחק RALLI SPORT CHALLENGE). בנטאקשן של נטוויז'ן (מפעילת אתר נענע) מוצעת הקונסולה במכירה פומבית שמתחילה ב-1599 ש"ח (ללא משלוח, כולל שלט ושני משחקים). "פריק" מוכרת xbox-ים ב-2149 שקלים באינטרנט (לא כולל משלוח), ובכ-1700 שקל בחנות (כולל שני משחקים).

מנהל חנות פריק בהרצליה, אילן תמרי, לא רואה התנפלות המונית: "בגדול, שואלים על זה אבל אני לא ממליץ לרוב האנשים לקנות את זה. זה מכשיר לגיימרים, בארץ אי אפשר להשיג משחקים לזה כי החברות לא מביאות משחקים".

אצלך יש מבחר של משחקים?
"לא גדול, וזו הסיבה שזה מתאים לגיימרים. הבנאדם צריך לדעת מה הוא רוצה ואפשר להביא לו. הרבה מהם גם מזמינים לבד. אתה בא לחנות, אפילו שלא מתמחה בזה, יהיו איזה ארבעים משחקים של פלייסטיישן מתוכם תוכל לבחור. בחנות שיש בה xbox, לא תוכל למצוא אפילו עשרה".

אז למה אתה מחזיק את זה?
"אני מחזיק כמויות מאוד קטנות. אם יבוא בנאדם מהרחוב ויבקש לקנות, אני אניא אותו מלקנות. אם יבוא מישהו ששמע על xbox דברים טובים ומאוד רוצה, אני אסביר לו את כל הבעיות שיהיו לו, ורק אם הוא מאוד יתעקש אני אמכור לו".

למה, לדעתך, מיקרוסופט לא רוצים להביא את זה לארץ?
"כי זה לא משתלם להם. זה שוק חדש שהם צריכים לפתוח, הפלייסטיישן מאוד חזק כאן. אם ישפאר [נציגת סוני בישראל – ע"ק] מחליטה להביא מוצר חדש, יש לה כבר מעבדות. למיקרוסופט אין את זה. זו השקעה מאוד גדולה להשיק את זה במדינה חדשה".

היבוא האפור לא הפתיע אף אחד, אומרת איתן. "מיקרוסופט לקחה בחשבון שזה עשוי לקרות, זה דבר שכל הזמן דיברנו עליו. זה קורה גם במדינות אחרות, ואפילו במדינות משיקות יש מצב של רכישת מוצר ממדינה אחרת. פנו אלינו רשתות בארץ שרוצות להביא ושאלו אם יש התנגדות. אנחנו לא מביעים התנגדות ולא תמיכה. אנחנו רק מיידעים את כולם שאין לנו אפשרות לקיים תמיכה למוצרים האלה".

סוד גלוי הוא שחברות המשחקים סופגות הפסדים על כל קונסולה שנמכרת, בתקווה להרוויח ממכירות המשחקים. סוד עוד יותר גלוי הוא שבישראל שולחים פראייר אחד לקנות עותק של כל משחק, לצרוב אותו ולהפיץ לשאר העולם בעלות של מחיר המדיה הריקה (ועוד לא דיברנו על קאזאה). למה למיקרוסופט ישראל להיכנס לזה בכלל?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by