ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אימפריות נופלות לאט 
 
 לא מספקים את הסחורה...   
 
רויטרס

דו"ח הכספים שהציגה מיקרוסופט הביאה לצניחה אכזרית במחיר מניית החברה. הסיבה: פרצות האבטחה הבלתי נגמרות בתוכנות החברה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרצות האבטחה הרבות במוצרי התוכנה השונים של חברת מיקרוסופט פגעו ללא הבחנה במשתמשים פרטיים, בבתי עסק ובמשרדי ממשלה במשך שנים רבות, אולם עד עתה לא היה גרם העניין לשום פגיעה ממשית ברווחי חברת התוכנה הגדולה בעולם.

כל זה היה נכון בדיוק עד השבוע שעבר, בו הכריזה החברה על צניחה בלתי צפויה במספר החוזים התאגידיים במהלך רבעון ספטמבר, וזאת בשל חששות של לקוחותיה לגבי בטיחות מוצרי החברה. הכרזה זו גררה את הצניחה החדה ביותר במניות החברה מאז ספטמבר 2001, היום בו נפתחה הבורסה מחדש לאחר מתקפת הטרור על מרכז הסחר העולמי. מניית החברה צנחה ב-8 אחוזים.
 
 
לדברי אנליסטים, העיסוק בסוגיות אבטחת התוכנות הסב את משאבי החברה, כאשר נציגי המכירות ברחבי העולם מוציאים את זמנם יותר על כיבוי שריפות אצל לקוחות וותיקים, דבר שבא על חשבון חתימת עסקות חדשות.

מיקרוסופט פרסמה דו"ח שמצביע אומנם על עלייה במחזור העסקים וברווחים ברבעון הפיסקאלי הראשון, אולם אנליסטים ומשקיעים כאחד העדיפו להתמקד על הנתון שהצביע על צניחה של 768 מיליוני דולרים במה שנקרא "רווח שלא מומש" (unearned revenue), נתון מרכזי הנוגע למכירות העתידיות של החברה.

הרווחים לא ממומשים, המייצגים מכירות מחוזים הנמשכים לאורך שנים, צנח מסכום של 9 מיליארד דולר ברבעון הקודם, ל-8.25 מיליארד ברבעון הנוכחי. מיקרוסופט ציפתה לירידה מתונה של 200-300 מיליון דולרים, המספרים הצליחו להפתיע גם אותה.
 
סמנכ"ל הכספים של החברה, ג'ון קונורס, הודה כי מיקרוסופט מייחסת את הצניחה הגדולה בעיקר לחששותיהם של הלקוחות בענייני אבטחה, דבר שהתגבר מאוד ברבעון האחרון מאז עלייתה המטאורית של תולעת הבלאסטר הזכורה לרעה.

אנליסטים שונים אמרו כי הפגיעה במיקרוסופט עשויה להוות תמריץ נאה ליצרנית התוכנה לתקן סוף סוף את חורי האבטחה הרבים במוצריה. "מיקרוסופט אינה ארגון צדקה, הם לא עומדים לתקן את האבטחה רק מתוך טוב ליבם", אמר מומחה האבטחה ברוס שנייר. "הם הולכים לתקן אותם מכיוון שמדובר בעסק טוב בשבילם, אולם אך ורק עד שזה מגיע לאימפקט כלכלי".

למרות כל האמור לעיל, עדיין נזהרים המומחים מלהספיד את מיקרוסופט, ומוסיפים כי עדיין מוקדם לקבוע אם סוגיות האבטחה ימשיכו להשפיע לרעה על ביצועיה הפיננסיים של החברה.

אולם הצניחה במכירות החוזים אינה הדבר היחיד שעשוי להוות איום על רווחי מיקרוסופט. מוקדם יותר החודש, הציעה קבוצה של תושבי קליפורניה הגשת תביעה ייצוגית כנגד החברה, בטענה כי מיקרוסופט, השולטת בתחום מערכות ההפעלה ייצרה תוכנה רגישה לווירוסים שיכולים לגרום ל"כשלים מסיביים" ברשתות מחשבים ברחבי העולם.

התביעה, הראשונה המבקשת להשיג מעמד של תביעה ייצוגית כנגד מיקרוסופט על חורים באבטחה, הוגשה על מנת ליצור שינוי רדיקלי בדרך שבה מגינה החברה על לקוחות ובתי עסק. מיקרוסופט להגנתה, טוענת כי בעיית אבטחת המחשבים אינה אשמתה של יצרנית התוכנה אלא של אלו שכותבים קוד תוכנה זדוני (רושעה), דבר המהווה עבירה פלילית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by