ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
היכל התרבות של הרשת 
 
 
צביקה בשור

אמזון השיקה שירות שיאפשר לחפש מילים וביטויים בתוך מיליוני הספרים שלה. ויש גם (איך לא) נקודה ישראלית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מדי פעם, בדיוק כשנדמה שהאינטרנט מתחילה לדרוך קצת במקום, מגיעה הודעה מאחת הפינות של הרשת ופוערת את עיניו המשתאות של כל המקבל אותה. החדשה האחרונה שמאיימת לשנות את הדרך שבה אנחנו חווים את העולם שלנו מגיעה מאמזון, שהעלתה לרשת מנוע חיפוש המאפשר למצוא ספרים בהתבסס על כ-ל המילים שבתוכם. מדובר כרגע ב-120,000 כותרים ראשונים, כלומר 33 מיליון דפים שנוספו למאגר הידע הדיגיטלי. בעתיד הקרוב, כך מקווים באמזון, יתווספו לשירות המופלא הזה עוד מיליוני כותרים.
 
 
עולם הידע החדש הזה הוסף למנוע החיפוש הרגיל של אמזון. עתה, כשמקלידים מחרוזת מילים, תוצאות החיפוש המתקבלות כוללות גם את כל הספרים המכילים את המחרוזת הזו. כל תוצאת חיפוש שכזו מכילה את שם הספר ומחברו, העמודים בהם מופיעה המחרוזת המבוקשת, והמובאות הרלוונטיות מהעמודים הללו.

יתרה מכך, לקוחות רשומים של אמזון, שיפקידו בידיה הוירטואליות את מספר כרטיס האשראי שלהם, יוכלו לצפות בכל אחד מהעמודים הרלוונטיים, ואפילו לדפדף כמה עמודים קדימה ואחורה. עם זאת, באמזון דאגו להגביל את כמות העמודים שגולש אחד יכול לקרוא מתוך ספר אחד לעשרים אחוזים מהספר, ולכמה אלפי עמודים בחודש מכלל הספרים. כמו כן, אין אפשרות לקשר ישירות לעמוד ספציפי בספר. בעזרת ההגבלות הללו עקפה אמזון את מגבלות זכויות היוצרים, וזכתה לשיתוף פעולה עם הוצאות הספרים.
 
האיש העומד מאחורי המהפכה הזו הוא אורי מנבר, דוקטור למדעי המחשב יליד ישראל, המשמש היום כסגן נשיא אמזון וראש חטיבת האלגוריתמים שלה. על פי כתבה שפורסמה באתר Wired, הגה מנבר לפני עשור רעיון לפיו אדם יוכל לצלם את תכולת הספריה שלו, ואז להשתמש בכלי חיפוש ברשת כדי למצוא טקסט בתוך הספרים שלו. מאוחר יותר פיתח מנבר את המנגנון שהפך את הרעיון לאפשרות מעשית, והיה זה ג'ף בזוס, הבעלים והנשיא רב החזון של אמזון, שאיפשר כמעט לכל אחד לחפש בכל הספרים.
 
 
בגלל המחסור בקבצים דיגיטליים המכילים ספרים שלמים, חדשים כישנים, נאלצה אמזון לסרוק את מירב הספרים שבמאגר. חלק מהספרים נשלחו במכולות להודו והפיליפינים, לטיפולו של כוח האדם הזול, וחלק מהספרים נסרקו בארה"ב. לאחר הסריקה הפכו מחשבי החברה את הדפים הסרוקים לטקסט שניתן לחפש בו.

אחת התוכניות שאמזון מתכננת לשדך למיזם הענק שלה היא הוצאת ספרים עצמאית, שתוכל להפיק (ובזול) ספרים שיצאו ממחזור ההדפסה ואין להשיג אותם אלא בצורתם הדיגטלית הסרוקה. על פי סטיב קסל, אחד מסגני הנשיא של בזוס, "אם יש לי 100,000 ספרים שמוכרים ספר אחד בשנתיים, אז בעשר שנים אני אמכור יותר מכל אלה ביחד מאשר את ההארי פוטר החדש". ועם חזון עסקי מלבב שכזה, נותר רק להתמוגג.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by