ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
ביקורות מוצרים 
מהפכת הסמארט: איזו טלוויזיה חכמה כדאי לקנות? 
 
 המהפכה החכמה כבר כאן    צילום: צילום מסך    
ביקורות מוצרים |
 

בדקנו 5 דגמים של טלוויזיות סמארט של מותגים ידועים, שהופכות את המסך הביתי לכלי חכם ודינמי עם חיבור רשת. איזו הכי תתאים לכם בסלון?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

אחרי מהפכות ה-HD והתלת-ממד, עולם מסכי הטלוויזיה מתכונן למהפכה הבאה: הסמארט. ממוצר צריכה סטטי שמוצב בסלון של כולנו ומתיר לנו לצרוך תכנים באופן פסיבי לגמרי, הופכת הטלוויזיה לאט אבל בטוח לכלי חכם ודינמי.

מסכי הסמארט, שמתחילים להראות נוכחות בדגמי 2011 בשוק הישראלי, משדרגים את חוויית הצפייה והשימוש באמצעות חיבור לאינטרנט. באמצעותם תוכלו להוריד אפליקציות, לצפות בסרטונים, טריילרים, הופעות וגם סרטים באורך מלא דרך הרשת; לגלוש באינטרנט, להתחבר לחשבונות הרשתות החברתיות שלכם, לשוחח עם החברים בסקייפ על המסך הגדול ואף לשלוט במסך באופן אינטואיטיבי ונוח דרך הסמארטפון שלכם.

בשלב זה, רק סמסונג ו-LG מציגות פתרונות סמארט שלמים שמותאמים לצרכן הישראלי, כולל לוקליזציה ותמיכה מלאה בעברית. בדקנו שני דגמים מייצגים משתי החברות, ועוד שלושה מסכים עם תכונות רשת של מותגים אחרים המציעים תכונות דומות, אך טרם זכו לגיור והתאמה לשוק המקומי. כל המסכים שנבדקו הם מסכי LED בגודל 40-42 אינטש.

 

LG 42LV550Y

מפרט: רזולוציית 1920X1080, יחס ניגודיות דינאמי של 1:5,000,000, מנגנון החלקת תנועה 100Hz, מקלט D-VBT בעל יכולת הקלטה.

 

 
 צילום: צילום מסך 
 
 

עיצוב המסך רגוע, סטנדרטי ולא מושך יותר מדי תשומת לב. הגימור שחור מבריק, חלקה התחתון של המסגרת בגימור שקוף, מעמד סטנדרטי, מקשי מגע, וזה הכל. עובי המסך דק ועומד על 3.9 ס"מ.

 

דרך דף הבית ניתן לגשת אל שירותי פיקאסה, פייסבוק, YouTube וטוויטר שהותאמו ספציפית לממשק ה-Smart TV. ממשק הפייסבוק בסיסי למדי וציפינו ליותר ממשק שכזה. עוד תמצאו בטלוויזיה שני משחקים: "מצא את ההבדלים" וסודוקו. ישנה גישה לחנות אפליקציות, הכוללת כעת 148 אפליקציות - כולל וואלה בעברית. כמו כולן, גם LG מבטיחה שלל אפליקציות עבריות נוספות בעתיד. שאר האפליקציות כוללות משחקי פאזל, סודוקו, טריילרים ושאר תכנים שלטעמנו פחות רלוונטיים לישראליים.

 

במסך יש דפדפן מובנה לגלישה באתרים רגילים שעובד היטב אם כי מעט איטי. כמו כן, קיימת גישה לתכנים המשותפים ברשת הביתית. התמיכה היא עד רזולוציית1080p ובאיכות מעולה, כולל כתוביות בעברית. אחד משקעי ה-USB מסוגל לשמש לחיבור דיסק קשיח אל הטלוויזיה, שיאפשר לה לתפקד כממיר מקליט עבור שידורי ה-DVBT בהם היא תומכת.

 

שקע ה-USB הנוסף מאפשר לחבר אל הטלוויזיה חיישן התנועה של אביזר מעניין הנמכר בנפרד: שלט ה-Magic Motion. שלט זה זהה בפעולתו לשלט קונסולת ה-Wii, ומאפשר שליטה בצורה מאוד אינטואיטיבית על ידי הזזת השלט באוויר. לאחר מספר שניות של הסתגלות מתרגלים לאופן תפעול זה, ולמעשה קל מאוד לשכוח כיצד הפעלנו את הטלוויזיה בעבר באמצעות שלטים סטנדרטיים.

 

בנוסף, ניתן להוריד אפליקציית שלט שקיימת ב-Android Market ומאפשרת שליטה על יכולותיה של הטלוויזיה דרך מכשיר הטלפון שלכם, כולל שליטה כמשטח מגע - כמו עכבר רגיל. האפליקציה טובה ונוחה, אם כי לעיתים תגובת המסך אליה אטית.

 

בשידורי טלוויזיה רגילים ברזולוציית SD איכות התמונה לא רעה בכלל. התמונה נראית חדה יחסית, וכמעט ולא סובלת ממריחות ורעשים דיגיטליים. במעבר לשידוריHD הורגשה כמובן קפיצה משמעותית באיכות, והתמונה היתה חדה ביותר ובעלת צבעים חיים, אך בהחלט לא מוגזמים. החלקת התנועה היעילה מאפשרת לטקסטורות שמופיעות על המסך לשמור על רמת הפירוט שלהן גם כאשר ישנה תנועה על המסך, ובכך גורמת לתמונה להראות חדה אפילו יותר מהרגיל. רמת השחור של הטלוויזיה אינה מאוד גבוהה, והשחור אינו עמוק מספיק לטעמנו.

 

בשורה התחתונה: מנצחת בפער זעיר את סמסונג, גם בגלל הדפדפן ובעיקר בזכות שלט התנועה המדליק שמקל ומפשט את השימוש. תכונות הסמארט טובות מאוד, העברית מלאה והסטרימר הפנימי שימושי מאוד.

 

Samsung UA40D5500

מפרט: רזולוציית 1920X1080, ניגודיות Mega Contrast, החלקת תנועה100Hz, מקלט DVBT

 

 
 צילום: צילום מסך 
 

המסך בעובי דק של 3 ס"מ בלבד, ולחלק מהחיבורים יש מתאמים כדי לשמור על העובי הדק ולאפשר חיבור נוח מול הקיר. העיצוב פחות מרשים משאר דגמי הליין החדש - מסגרת בעובי סטנדרטי בגימור שחור מבריק עם רמז אדום בקצוות.

 

למסך חיבור קווי לרשת, ותמיכה בדונגל אלחוטי (לרכישה בנפרד) דרך ה-USB. הנגן המובנה מאפשר להציג דרך ה-USB, הרשת הביתית או אף הסלולרי, כל תוכן שתרצו - מוזיקה, תמונות ואף סרטי HD מסוג MKV עם כתוביות בעברית (הכתוביות זמינות רק דרך ה-USB).

 

מסך הבית מעוצב ונעים לעין, אך קצת עמוס באייקונים ולוקח זמן להתמצא. הוא מציג קטגוריית מומלצים, כלומר אפליקציות שמותקנות מראש; ומתחת - שתי שורות של אייקונים נוספים המעניקים גישה לסטרימר הפנימי, מועדפים, ערוצים, מקורות ושיתופי רשת. כל האייקונים מעוצבים ונאים. העברית טובה אך לא מושלמת, הכותרות צמודות לשמאל והטקסט בהן מבולגן. בשאר המקומות, בתפריטים, כתוביות וכדומה, העברית מעולה.

 

חנות האפליקציות כוללת 260 אפליקציות. מרביתן לא מאוד רלוונטיות לקהל הישראלי. אבל יש גם אפליקציות טובות ושימושיות: YouTube, הכוללת סינון לתכנים שאינם באיכות טובה מספיק, אפליקציות לצפייה בסרטים והופעות, פייסבוק די נוח ואפליקציית ynet מצוינת בעברית. החברה מבטיחה עוד שפע אפליקציות ישראליות, תלוי כמובן בנכונות המפתחים. ניתן לנהל את האפליקציות, להסיר, להתקין, למחוק אפליקציות שלא מעוניינים בהן ומותקנות מראש.

 

סמסונג מאפשרת להוריד אפליקציית שלט לסלולרי, נוחה להפתיע. דרך מסך המגע אפשר לנווט, ללחוץ על כל הלחצנים שבשלט ואפילו להשתמש בה כמשטח מגע - עכבר לכל דבר. נוח מאוד.

 

בדגמים מתקדמים יותר תמצאו תכונות סמארט נוספות: דפדפן מלא, תמיכה טובה בעברית, פלאש שעובד באטיות אבל עובד, גלילה נוחה מאוד בעמוד, אפשרות לשמור מועדפים וכדומה. עם זאת התגובה של כל פקודה אטית, ולפעמים מייאשת קצת. תכונת נוספת בדגמים מתקדמים: שורת חיפוש גלובלי - גם בתיקיות המשותפות וגם באינטרנט.

 

סמסונג UA40D5500 היא הדגם היחיד בקולקציית מסכי הסמארט של סמסונג שאינה תלת-ממד. עובדה זו הקלה עלינו את ההשוואה מול המתחרה הישירה והמתבקשת של LG, הכוללת ממשק חכם משל עצמה.

 

כיאה לטלוויזיית LED, מציגה סמסונג רמת שחור טובה, אם כי במידה והמסך מוחשך כולו למעט אזור מסוים שאמור להיות מואר (לדוגמא ספינת חלל על רקע הכוכבים), הדבר גורם לכל רמת השחור, בכל רחבי המסך, לרדת באופן ניכר. הצבעים חיים ותוססים במצב הדינאמי, ומצבי התמונה האחרים הציגו צבעים קצת חיוורים יותר. בצפייה בשידורים רגילים, ניתן להבחין כי התמונה מפורטת למדי, אך ראינו טלוויזיות שמציגות איכות טובה יותר בשידורים מסוג זה. בצפייה בתוכני1080p התמונה נראית מעולה, חדה ומפורטת. למסך יש מנגנון החלקת תנועה מוצלח - 100Hz.

 

בשורה התחתונה: מסך סמארט מוצלח. דפדפן תמצאו בדגמים יקרים יותר, אך כאן יש חבילה של אפליקציות רבות, שליטה נוחה מהסלולרי ובעיקר לוקליזציה ותמיכה טובה בעברית.

 

Sony KDL-40EX520

מפרט: רזולוציית 1920X1080, מקלט DVBT

 

 
 צילום: צילום מסך 
 

המסך של סוני מציג עיצוב אלגנטי מאוד, עם מסגרת מסך דקה ושחורה, כשהצלע התחתונה קעורה מעט ובגימור מתכת מוברשת אפורה. המסך דק יחסית - 4.2 ס"מ.

 

למסך חיבור LAN מובנה ואפשרות לרכישת דונגל לחיבור אלחוטי בתשלום נוסף, וכן נגן מדיה פנימי דרך הרשת או ה-USB. התפריט הוא מהיפים שפגשנו, למרות שאינו תומך בעברית. הניווט חלקלק ומונפש באלגנטיות רבה, והוא אינטואיטיבי ומובן מאוד. הגרפיקה יפהפייה ומודרנית. בכל עת מוצג הערוץ בו אתם צופים בכשני שליש מהמסך, כאשר התפריט מוצג בצדדים - כך שלא חייבים לותר על הכל כדי לצפות בתפריט.

 

תכונות הרשת של המסך אינן רחוקות משני הגדולים בתחום מסכי הסמארט. יש אפליקציות עם תכני וידיאו שונים, YםוTונק, Eurosport, Wired, טריילרים, פייסבוק, טוויטר, דפדפן אינטרנט מלא תומך עברית אך לא תומך בפלאש. יש אפילו אפשרות לשליטה נוחה מאוד דרך אפליקציה לאנדרואיד או לאייפון, כולל גלילה בעמודים עם פקדי מגע, אך ללא משטח עכבר וירטואלי כמו שראינו אצל סמסונג. תוצאות החיפוש ביוטיוב מוצגות בג'יבריש, בהעדר תמיכה בעברית.

 

יש תמיכה בשיחות סקייפ דרך מצלמה שניתן לרכוש בנפרד. המצלמה קטנה יותר מל פנסוניק, ותומכת בוידיאו HD. אפליקציית פייסבוק נהדרת, למעט חוסר התמיכה בעברית שמחרב הכל. על השליש הימני של המסך מוצג עמוד מותאם להפליא שמאפשר ניווט מהיר, נוח ומוכר בתכנים שלכם. במקביל תוכלו להמשיך לצפות בטלוויזיה או בסרט. למכורי פייסבוק, זה פשוט נהדר. תהליך ההרשמה קצרצר ואין צורך להירשם לחשבון מיוחד כמו אצל סמסונג ו-LG.

 

הסטרימר הפנימי של הטלוויזיה אינו תומך בכתוביות ולא בקובצי MKV, אלא ב-DIVX וב-AVCHD, פורמט מצלמות הוידיאו של סוני בהפרדה גבוהה. בכך הוא נחות משמעותית משני הגדולים בקטגוריה שיודעים להציג כמעט הכל.  הטלוויזיה יכולה להתחבר לטלפון הסלולרי ולהציג ישירות ממנו את התכנים השונים - סרטונים וכדומה. תצטרכו להריץ בסלולרי אפליקציה המתפקדת כשרת DLNA כדי שזה יעבוד.

 

נכון להיום אין אפליקציות בעברית או ממשק עברי, אבל בסוני רומזים שאפליקציות של אתרי תוכן מובילים נמצאים כבר בישורת האחרונה, וכך גם עדכון גרסה שיוסיף תמיכה מלאה בעברית בכל המסך, מהתפריטים ועד ה-EPG במקלט DVBT המובנה התומך HD.

 

המסך מציג איכות תמונה מעולה. אהבנו את הצבעים העשירים שמצליחים להישאר מדויקים ולא מוגזמים, ואת הניגודיות הטובה. רמת השחור מוצלחת יחסית, ולמרות שהשחור אינו מושלם (אפשר לראות שהאזורים החשוכים מעט בהירים) זה עדיין טובה מאוד בשביל טלוויזיית Edge LED. אין במסך מנגנון החלקת תנועה.

 

בשורה התחתונה: ממשק מצוין, דפדפן מלא ותמיכה מפתיעה באפליקציית שלט בסלולרי מציבים את המסך של סוני מיד אחרי מסכי הסמראט הגדולים, למרות שאינו מוגדר ככזה. תמיכה בעברית היתה הופכת אותו לכדאי יותר, וחבל שהסטרימר הפנימי מתעלם מפורמטי הוידיאו הנפוצים כיום.

 

Philips 40PFL6606H

מפרט: רזולוציית 1920X1080, ניגודיות דינאמית 1:500000, זמן תגובה 2ms, החלקת תנועה 100Hz, מקלטDVBT

 

 
 צילום: צילום מסך 
 

עיצוב המסך של פיליפס סקסי ושונה מכל השאר, עם מסגרת דקה יחסית בגימור מתכתי מוברש בצבע אפור כהה שנראה יוקרתי מאוד. בתחתית יש תוספת בצבע כסוף עם לחצני מגע. עובייה 4 ס"מ, וחבוי בה גם סאבוופר בנוסף לזוג הרמקולים, שמשפר ומעמיק את הסאונד.

 

למסך יש חיבור LAN ותמיכה בדונגל אלחוטי דרך ה-USB היחיד (שימוש בו יחסום לכם את האפשרות לחבר כונן חיצוני בנוסף, בהעדר חיבורי USB נוספים).

 

אין לחצן סמארט בשלט, ולמעשה יש לגשת למסך הסמארט (NetTV) באמצעות חיטוט בתפריט הראשי. כשמגיעים, מתגלה מסך נקי וברור מאוד, המורכב מ-16 אייקונים גדולים וברורים (יש אפשרות לגלילה למסכי האפליקציות הבאים, כמובן) וחלון קטן המציג את הערוץ הנצפה הנוכחי. היישומים המותקנים מראש כוללים פייסבוק מצוין ונוח מאוד (תומך עברית), יוטיוב, טוויטר, מזג אוויר, Vimeo, חדשות קולנוע ועוד.

 

בחנות האפליקציות מצאנו כמה חביבות כמו רדיו אינטרנט TuneIn, חדשות BBC, אלבומי פיקאסה, eBay ועוד, אם כי נראה שהכמות מצומצמת משמעותית ביחס למתחרות. אין אף אפליקציה בעברית או ישראלית (המדינה ישראל כלל לא מופיעה ברשימה) והמסך בכללותו אינו מציג עברית בתפריטים ואינו מאפשר הקלדה עברית.

 

למסך יש דפדפן אינטרנט מובנה, שמציג את הדפים כהלכה בעברית ותומך בפלאש (באיטיות). לעמודים לוקח זמן רב מהרצוי להטען, גם עמודים קלים יחסית. הגלילה בעמוד באמצעות השלט גם היא אטית, אבל יש תקווה: כמו אצל המתחרות, גם לפיליפס יש אפליקציית סמארטפונים נוחה שמאפשרת שליטה מלאה בטלוויזיה, כולל שימוש במקלדת, ניווט בפונקציות של השלט וכדומה, אך אין טאצ'-פאד שמדמה עכבר.

 

הנגן המובנה תומך בהצגת סרטי 1080p, אך לא יציג סרטים עם פסקול DTS וגם אינו תומך בכתוביות מקובץ חיצוני.

 

אהבנו מאוד את התמונה שהמסך מציג. רמת השחור טובה מאוד, הצבעים עשירים וחיים (גם אם לא המדויקים ביותר), החלקת התנועה פשוט מצוינת - אין רמז לריצוד. למסכים בסדרות המתקדמות יותר יש גם את ה- Ambilight שמוסיף תאורת LED צבעונית מאחורי המסך, אם כי בדגם הזה, הבסיסי יחסית בסדרת הסמארט של פיליפס, תכונה זו נעדרת.

 

בשורה התחתונה: מספר האפליקציות מועט יחסית והדפדפן קצת אטי, אך אהבנו את התמונה האיכותית והחלקה, את אפליקציית הסלולר והעיצוב המתוחכם והאלגנטי. עקב האכילס המרכזי - העדר כל תמיכה בעברית.

 

Panasonic TH-L42E30

מפרט: רזולוציית 1920X1080, יחס ניגודיות של 4,000,000:1, החלקת תנועה100Hz, מקלט DVBT

 

 
 צילום: צילום מסך 
 

TH-L42E30 מתהדרת בעיצוב דק ונאה, עם מסגרת שחורה שבצלע התחתונה שלה משתנה הגוון בעדינות לאפור מוברש, מעמד מתכתי מלבני וכסוף ועובי של 4.1 ס"מ (למעט אזור בחלק התחתון שבולט ל-7.5 ס"מ). המעמד השולחני איננו מסתובב.

 

המסך של פנסוניק אינו "סמארט" בהגדרה, אך הוא כולל כמה תכונות של חיבור רשת - כמו עוד כמה מאחיו לסדרה. תפריט Viera Tools מאפשר לנו לגשת לנגני מוזיקה, וידיאו ותמונות באמצעות חיבור כונן חיצוני לחיבור ה-USB, גישה ל-Media Server - סטרימר פנימי מבוסס DLNA שפועל על הרשת הקווית הביתית (או האלחוטית, בחיבור דונגל), וגישה ל-Viera Connect עם תכני רשת מקוונים. הנגן במסך מסוגל להציג סרטי MKV באיכות Full HD בקלות ובאופן חלק - אבל למרבה הצער אין תמיכה בקידוד לעברית והטקסט מופיע כג'יבריש. חבל; לוקליזציה וגיור טובים היו הופכים את הפיצ'ר הזה לשימושי מאוד.

 

בתפריט Viera Connect מצאנו אפליקציות נחמדות מאוד ל-YouTube, פייסבוק, Skype, מזג אוויר, תחנות רדיו אינטרנטיות, WowTV ופיקאסה, ויש גם גישה לחנות אפליקציות קטנה עם מעט מאוד תוספות משמעותיות בשלב זה. הגישה לתכנים המקוונים מהירה יחסית, אבל מדובר במרחק רב מה-SmartTVשל סמסונג או LG בשנה האחרונה. בין היתר, התאכזבנו ש-YouTube אינו מציג את הסרטונים באיכות HD, ושלא ניתן לחפש או לכתוב סטטוסים בפייסבוק בעברית כלל. הממשק כולו ספרטני ופרימיטיבי ביחס למתחרים.

 

עם המסך קיבלנו מצלמת סקייפ שמורכבת באמצעות תופסן בראש המסך. ביצענו מספר שיחות עם חברים דרך אפליקציית Skype הידידותית שבמסך, והופתענו מאוד לטובה מאיכות התמונה. המשוחחים אתנו שיבחו פה אחד את איכות המצלמה וטענו שראו אותנו מצוין.

 

פנסוניק מציעה עוד אביזרים שניתן לחבר דרך ה-USB במסך הזה, כמו הליכון שמסתנכרן עם המסך ומציג מסלולי ריצה שונים בעולם בסיוע Google Maps, וכן משקל אלקטרוני חכם - בעת הפעלת המשקל מזין המשתמש את כל הנתונים הפיזיולוגיים שלו ומאותו הרגע בכל עלייה על המשקל, עם זיהוי המשתמש, יוצגו המדדים הפיזיולוגיים שלו כמו משקל מסת שריר, מסת שומן, מדד BMI וכדומה.

 

התמונה שמציג המסך חדה כתער, עם פירוט משובח של הטקסטורות השונות. מחיר מסוים שמגיע עם זה הוא נטייה קלה לגרעיניות מוגברת, בעיקר בסרטים, אם כי לטעמנו הדבר מוסיף אופי לתמונה ולא גורע. הטיפול בצבע מוצלח; רמת השחור אינה מושלמת, אבל השחור כהה מספיק כדי לאפשר תמונה די טובה גם בסצנות חשוכות. מנגנון החלקת התנועה סטנדרטי - עובד כראוי אך לעיתים ישנם גמגומים. המצב כולל מתיחה חכמה - מותח מעט יותר את השוליים אך מצמצם את המתיחה במרכז התמונה, כך שהאנשים שבמרכז נראים פחות מעוותים בשידורי טלוויזיה רגילים.

 

בשורה התחתונה: לא בדיוק סמארט אך לא רחוק משם. כמה אפליקציות רשת חביבות, תמיכה בחיבור של התקנים חיצוניים ותמונה חדה כתער הופכת את המסך לבחירה טובה בפני עצמה, אם כי אינה משתווה בחוויית הסמארט למתחרים וחיסרון העברית מורגש.

 המדריך פורסם לראשונה ב-WiseBuy

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by