ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
פמיניזם בנעלי עקב 

פמיניזם בנעלי עקב

 
 
מיכל יפה

במסגרת המאבק (המוצדק) שלנו כנגד האפליה, איבדנו אנחנו, הנשים, כמה דברים בדרך: את חוש ההומור, למשל, או את ההכרה ששוויון זכויות לא בהכרח אומר שוויון. מיכל יפה, פוסט-פוסט-פמיניסטית-אינטרנט, מזכירה לפמניסיטיות כמה עובדות בסיסיות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איך טלוויזיה מתקשרת לאפליה? (איורים: נגה רויך)
 איך טלוויזיה מתקשרת לאפליה? (איורים: נגה רויך)   
אני אשה. בוכה בחתונות, חושבת שאין לה מה ללבוש, אתם יודעים. אשה. ויש לי בעייה איתנו, הנשים. במסגרת המאבק (המוצדק) שלנו כנגד האפליה, איבדנו אנחנו, הנשים, כמה דברים בדרך. את חוש ההומור, למשל, או את ההכרה ששוויון זכויות לא בהכרח אומר שוויון.

קחו למשל את המשפט הפותח מאמר זה. כמה מכן התעצבנו מזה שהדוגמאות שנתתי להיותי אשה קשורות לבגדים ולרגשנות יתר? ולמה זה בעצם מעצבן? מה, אם אשה מקדישה יותר מחמש דקות מחשבה על צבע הליפסטיק שלה זה אומר שלא מגיע לה עוד אלף שקלים במשכורת כדי שזו תהיה שווה למשכורתו של גבר בתפקיד זהה לשלה? ואם היא מעדיפה לראות `היפים והאמיצים` על פני `משעל חם` זה אומר שלביטוח לאומי מותר להפלות עקרות בית?
 
שריפת חזיות. רומנטי, אך מיותר
 שריפת חזיות. רומנטי, אך מיותר   
באיזה שלב הוחלט שתכונות נשיות זה דבר שיש להצניע על מנת לזכות בהכרה ציבורית שזה לא בסדר להפלות נשים? מתי בדיוק נקבע שאסור לספר בדיחות גסות או להעיר הערות על איברים שונים כי זה ימעיט בערכנו?

הבדיחה על האדם הראשון שמבקש חברה ואלוהים מציע לו יצור נעלה מכל בחינה אפשרית בתמורה ליד אחת, רגל אחת, אוזן אחת ואשך אחד, ובסוף אדם שואל "טוב, אז מה אני מקבל בשביל צלע?" היא מצחיקה, וזה בסדר. מותר לגברים לצחוק עלינו ועוד יותר מזה - מותר לנו לצחוק על עצמנו. זה לא יפחית מערכנו ומה שיותר חשוב - זה לא יפחית מזכויותינו.

גם רעיון שריפת החזיות, עד כמה שזה נשמע רומנטי, שלא לומר מצטלם היטב, נראה היום כעניין מיותר לגמרי. כמה מכן באמת מרגישות יותר בנוח מחוץ לבית בלי חזיה?
 
נעלי עקב. האם הן ימנעו מאיתנו את הקידום?
 נעלי עקב. האם הן ימנעו מאיתנו את הקידום?   
וכששלי יחימוביץ` אומרת על "כשאת אומרת לא למה את מתכוונת" שזה שיר שנוטע בגברים את הרעיון שמילותיה של אשה אינן מהימנות, היא כמעט צודקת, כי משפטים כמו של יחימוביץ` עלולים לנטוע בגברים את הרעיון שמילותיה של אשה אינן ראויות להתייחסות רצינית, וטוב עשתה עירית לינור, עמיתתה של יחימוביץ`, שאמרה שבסך הכל מדובר בשיר חמוד.

אפשר גם לקחת דוגמא ממרב מיכאלי שבפרומואים לתכנית הרדיו שלה נשמעים רפי רשף וארז טל מעירים הערות שלא משתמעות לשתי פנים לגבי איברי גופה השונים. מישהו חשב לרגע שהיא לא פמיניסטית או שהיא לא פועלת למען זכויות הנשים?

מחר חל יום האשה הבינלאומי, הראשון במילניום הנוכחי, ולכבודו הייתי רוצה לאחל לנו, הנשים, לבצע הפרדה טובה יותר בין עיקר לטפל, כי אמנם נעלי עקב יכולות לעשות כאבי גב, ושום דבר לא שווה כאב גב, גם לא היופי של הרגליים שלנו, אבל לא העקבים, דקים וארוכים ככל שיהיו, הם אלה שיגרמו לעמית הפחות מוכשר שלך לקבל את הקידום במקומך, או אלה שישאירו אותך בלי עבודה רק בגלל שרצית להביא ילד לעולם.
 
 
אז כן, צריך לצאת ולהאבק על זכויות הנשים, והדרך עוד ארוכה וקשה, אבל איבוד העצמיות היא לא תופעת לוואי הכרחית בדרך הזאת ואין שום סיבה שלא נוריד שערות ברגליים ונעשה פן לפני שאנחנו יוצאות למאבק.

הערה: המאמר נכתב כמה שעות לפני שהתפוצצה פרשת השר מרדכי והתקיפה המינית, שנותנת זווית חדשה ומדאיגה ליום האשה, כי איך נוכל לקוות להירתמות הממשלה למאבק על זכויות הנשים, אם בשורותיה חבר בנאדם ששמו נקשר לא אחת (והשמועות שהוכחשו בדבר הכאת אשתו לא היו הפעם הראשונה) בפרשיות של הפרת זכויות אלה? עצוב שעם הידיעה הזאת אנחנו אמורות "לחגוג" את יום האשה הבינלאומי של שנת אלפיים.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by