ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
גוגל עוברת לצד האפל 
 
 מה אומר התיקון הראשון לחוקה? לא זוכרים   
 
מערכת חיים ברשת

המחלקה המשפטית של גוגל מרימה את הראש, דורשת ממשתמשי שירות הפרסומות שלה לא לדבר עם התקשורת, סוגרת חשבונות ולא אומרת למה. Don't be evil, עאלק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחד הדברים שמאפיינים את גוגל יותר מכל היא התדמית המלאכית של התאגיד האמריקני. לא סתם, אלא שסרגיי ברין, אחד משני מייסדי החברה, מצהיר השכם וערב כי לגוגל יש מדיניות אחת מוצהרת – Don't be evil. גוגל אוהב להיות טוב, אוהב לחשוב על עצמו כטוב, ומאוד אוהב שאנשים אחרים חושבים שהוא טוב.

אבל להיות טוב זה די קל כשאתה בסך הכל מנוע חיפוש. אתה מסדר את התוצאות ככה שיהיה קל למצוא את האתרים הרלוונטיים, ורוב האנשים מבסוטים עד הגג. גם כשגוגל קנתה את חברת הבלוגים Blogger, היא מיד הפגינה רוחב לב, כשנתנה בחינם את כל שירותי הפרימיום של החברה הקנויה.

אבל מה קורה כשגוגל צריכה לעבוד מול לקוחות אמיתיים, כאלה שצריך לחתום איתם על חוזה נורמלי, כאלה שנותנים ומקבלים כסף מהחברה? או אז, ככה פתאום, מתוך ענן צמר הגפן המתוק עולה גוף שחור ומבעית שאין אלא לכנות אותו בשם המעליב: המחלקה המשפטית. ומחלקות משפטיות, כשנותנים להן להשתולל ו"לסתום פרצות", הן הדבר הכי רחוק מ-Don't be evil שרק אפשר.
 
 
ככה למשל, בתנאי השימוש של שירות AdSense של החברה, המאפשר לאנשים למקם אזור פרסום של גוגל, כשגוגל משייכת את הפרסומות לאזור על פי תוכן העמוד. בסופו של כל חודש אמור המשתמש בשירות לקבל מגוגל סכום כסף התלוי בכמות המקליקים על הפרסומות באתרו. תנאי השימוש שגוגל דרשה ממשתמשי השירות לעמוד בהם דרשו מהמשתמשים/לקוחות/שותפים לא לדבר על AdSense בפומבי. ככה, מי שרוצה לעבוד עם גוגל, שישכח מחופש הביטוי.

ולא רק סתימת פיות בתנאי השירות, אלא גם סתימת חשבונות. על פי התנאים, אם גוגל חושבת שחלק מהקליקים על הפרסומות באתר של אחד המשתמשים הם "קליקים של הונאה", היא רשאית לסגור את חשבונו של המשתמש, ולא לשלם לו מאומה. ויותר מזה, על פי התנאים גוגל אינה חייבת אפילו לומר למשתמש החסום מדוע חשבה שניסה להונות אותה. לא מעט מהמבקרים את הצעד הזה טענו כי גוגל בסך הכל לא רוצה לשלם למי שהחשבון שלו היה מצליח מדי, ודרש ממנה להזרים לכיסו סכומים גדולים.

בעקבות הביקורת הסירה גוגל את האיסור לדבר על השירות, אך השאירה על כנן את כל שאר הדרישות הדרקוניות. ולנו רק נותר ולבקש מגוגל שבבקשה בבקשה לא תהיה מרושעת. מזה יש לנו כבר מספיק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by